- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
WIM-PIB po kolejnej wizycie akredytacyjnej
Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy po raz kolejny uzyskał Certyfikat Akredytacyjny (nr 2022/68), który jest potwierdzeniem wysokiej jakości udzielanych świadczeń. Uzyskanie certyfikatu poprzedzone było wizytą przedstawicieli Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, podczas której podkreślano zaangażowanie personelu w działania projakościowe oraz komunikację pracowników.
Czytaj więcejWIM zaprasza lekarzy anestezjologów do współpracy
W odpowiedzi na dynamicznie zmieniający się rynek usług medycznych proponujemy Państwu nowatorską formę zatrudnienia w Wojskowym Instytucie Medycznym. Jesteśmy jedną z największych, wieloprofilowych, o najwyższym stopniu referencyjności, akredytowanych placówek ochrony zdrowia w Polsce. Nasze sale operacyjne, gabinety zabiegowe oraz nowoczesny sprzęt spełniają najwyższe światowe standardy, co pozwoli Państwu doskonalić swoją wiedzę i umiejętności pod okiem...
Czytaj więcejUniwersytet Warszawski oraz WIM podjęły współpracę p…
14 października 2022 r. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak oraz dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, podpisali porozumienie w sprawie współpracy organizacyjnej oraz dydaktyczno-badawczej przy tworzeniu i prowadzeniu kształcenia lekarzy na nowo formowanym Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytaj więcejWIM państwowym instytutem badawczym
Szanowni Państwo, Drodzy Pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 roku Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie otrzymał status państwowego instytutu badawczego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 października, co będzie m.in. oznaczać, że z tym dniem oficjalną nazwą używaną przez instytut będzie Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy...
Czytaj więcejOgłoszenie o brakowaniu (zniszczeniu) dokumentacji m…
Informujemy, że planowane jest brakowanie dokumentacji medycznej pacjentów leczonych w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa w roku 2001. Osoby uprawnione i zainteresowane odbiorem oryginału dokumentacji medycznej przeznaczonej do niszczenia mogą ubiegać się o jej odbiór do 31.12.2022 r. po uprzednim złożeniu wniosku w Archiwum Medycznym.
Czytaj więcejLASEROWA I SOCZEWKOWA KOMERCYJNA KOREKCJA WAD WZROKU…
Chirurgia refrakcyjna rogówki i soczewki jest jedną z intensywniej rozwijających się gałęzi okulistyki i umożliwia korekcję wad wzroku dzięki wykorzystaniu najnowszych odkryć medycyny i bioinżynierii, w tym ultranowoczesnych platform laserowych. Liczba wykonywanych laserowych zabiegów refrakcyjnych w Polsce i na świecie systematycznie rośnie; na świecie wykonywanych jest rocznie ok. 5 mln procedur a w Europie ok...
Czytaj więcejDlaczego warto pracować w WIM?
Jesteś pielęgniarką? Chcesz bezpłatnie podnosić kwalifikacje zawodowe? Szybko uzyskać specjalizację? Dokształcać się w miejscu pracy, bez wędrówek po różnych szpitalach? Zapytaj o pracę w Wojskowym Instytucie Medycznym. Szpital przy Szaserów zatrudni absolwentki pielęgniarstwa po studiach magisterskich i licencjackich. Dzięki wypracowanej w naszym szpitalu, innowacyjnej ścieżce rozwoju zawodowego, pielęgniarka może skorzystać z szybkiej drogi awansu zawodowego...
Czytaj więcejNa operację zaćmy czeka się tylko 7 dni
W naszym oddziale na operację zaćmy czeka się 7 dni. Operacje są bezpłatne, z ubezpieczenia, w ramach NFZ. Na pierwszą poradę okulistyczną zapraszamy do naszego szpitala: WIM Legionowo, ul. Zegrzyńska 8. Oddział Chirurgii Okulistycznej, piętro 3. Zapisy do Poradni Okulistycznej: telefoniczne pod nr tel. 261-866-225, pon., śr., czw., pt. w godzinach 7:30 – 14:00...
Czytaj więcejGlejaki o niskim stopniu złośliwości, LGG - low-grade glioma
Nowotwory pochodzenia glejowego o niskim stopniu złośliwości (tzw. „łagodne glejaki”, low-grade glioma, LGG) stanowią grupę guzów mózgu charakteryzujących się łagodnym obrazem histopatologicznym i powolnym wzrostem.
W zależności od podtypu bywają określane również jako gwiaździaki lub skąpodrzewiaki. Są to guzy rzadkie, występujące głównie u młodych pacjentów, rozpoznawane zwykle w 3. lub 4. dekadzie życia na podstawie badania MRI mózgowia wykonanego najczęściej po pierwszym w życiu napadzie padaczkowym. Często zlokalizowane są w obrębie lub sąsiedztwie tzw. okolic elokwentnych mózgowia odpowiadających za mowę, ruchomość kończyn, wzrok, słuch lub czucie powierzchni ciała, co stwarza szczególne trudności w leczeniu operacyjnym.
Pomimo określania ich mianem łagodnych, są to nowotwory wykazujące stały powolny wzrost, co nieuchronnie prowadzi do wystąpienia padaczki i zaburzeń neurologicznych, pogorszenia jakości życia, a w dalszej kolejności do wzrostu stopnia złośliwości guza. Proces ten skutkuje transformacją nowotworu do tzw. glejaka złośliwego, którego możliwości leczenia, pomimo postępu metod diagnostycznych i terapeutycznych, pozostają bardzo ograniczone.
Najbardziej skuteczną metodą leczenia glejaków o niskim stopniu złośliwości jest leczenie chirurgiczne, pozwalające zwykle na usunięcie całej widocznej w badaniu MRI masy guza. Zgodnie z obecną wiedzą podejście zachowawcze, polegające na obserwacji pacjenta, u którego wzrost guza jest często bardzo powolny, nie ma uzasadnienia. Najczęściej nie ma również potrzeby wykonywania biopsji guza w związku z jego charakterystycznym obrazem radiologicznym w badaniu MRI (zmiany hipointensywne w sekwencjach T1-zależnych, hiperintensywne w sekwencjach T2-zależnych, nie wykazujące wzmocnienia kontrastowego).
Klinika Neurochirurgii WIM prowadzi kompleksowe leczenie glejaków niskiego stopnia złośliwości z wykorzystaniem metody wybudzenia śródoperacyjnego („awake surgery”) i mapowaniem struktur elokwentnych za pomocą bezpośredniej stymulacji elektrycznej. Pozwala to na bezpieczne usunięcie guza ograniczając ryzyko wystąpienia deficytów neurologicznych u pacjenta w wyniku operacji. Leczenie odbywa się we współpracy z Zakładem Radiologii WIM i wykorzystaniem nowoczesnych technik obrazowania (fMRI – tzw. funkcjonalne badanie MRI, traktografia). Przed i po leczeniu operacyjnym pacjenci są poddawani ocenie neuropsychologicznej wykonywanej we współpracy z Kliniką Psychiatrii i Stresu Bojowego WIM oraz pozostają pod opieką ambulatoryjną.
W celu uzyskania informacji na temat możliwości leczenia operacyjnego glejaków niskiego stopnia złośliwości w Klinice Neurochirurgii WIM prosimy o kontakt z Sekretariatem Kliniki, tel. 261 816 427.
Obraz MRI glejaka o niskim stopniu złośliwości rys.1
Obraz MRI glejaka o niskim stopniu złośliwości rys. 2
Obraz MRI glejaka o niskim stopniu złośliwości rys.3
Sala Operacyjna Kliniki Neurochirurgii WIM