- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
WIM-PIB po kolejnej wizycie akredytacyjnej
Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy po raz kolejny uzyskał Certyfikat Akredytacyjny (nr 2022/68), który jest potwierdzeniem wysokiej jakości udzielanych świadczeń. Uzyskanie certyfikatu poprzedzone było wizytą przedstawicieli Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, podczas której podkreślano zaangażowanie personelu w działania projakościowe oraz komunikację pracowników.
Czytaj więcejWIM zaprasza lekarzy anestezjologów do współpracy
W odpowiedzi na dynamicznie zmieniający się rynek usług medycznych proponujemy Państwu nowatorską formę zatrudnienia w Wojskowym Instytucie Medycznym. Jesteśmy jedną z największych, wieloprofilowych, o najwyższym stopniu referencyjności, akredytowanych placówek ochrony zdrowia w Polsce. Nasze sale operacyjne, gabinety zabiegowe oraz nowoczesny sprzęt spełniają najwyższe światowe standardy, co pozwoli Państwu doskonalić swoją wiedzę i umiejętności pod okiem...
Czytaj więcejUniwersytet Warszawski oraz WIM podjęły współpracę p…
14 października 2022 r. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak oraz dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, podpisali porozumienie w sprawie współpracy organizacyjnej oraz dydaktyczno-badawczej przy tworzeniu i prowadzeniu kształcenia lekarzy na nowo formowanym Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytaj więcejWIM państwowym instytutem badawczym
Szanowni Państwo, Drodzy Pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 roku Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie otrzymał status państwowego instytutu badawczego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 października, co będzie m.in. oznaczać, że z tym dniem oficjalną nazwą używaną przez instytut będzie Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy...
Czytaj więcejOgłoszenie o brakowaniu (zniszczeniu) dokumentacji m…
Informujemy, że planowane jest brakowanie dokumentacji medycznej pacjentów leczonych w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa w roku 2001. Osoby uprawnione i zainteresowane odbiorem oryginału dokumentacji medycznej przeznaczonej do niszczenia mogą ubiegać się o jej odbiór do 31.12.2022 r. po uprzednim złożeniu wniosku w Archiwum Medycznym.
Czytaj więcejLASEROWA I SOCZEWKOWA KOMERCYJNA KOREKCJA WAD WZROKU…
Chirurgia refrakcyjna rogówki i soczewki jest jedną z intensywniej rozwijających się gałęzi okulistyki i umożliwia korekcję wad wzroku dzięki wykorzystaniu najnowszych odkryć medycyny i bioinżynierii, w tym ultranowoczesnych platform laserowych. Liczba wykonywanych laserowych zabiegów refrakcyjnych w Polsce i na świecie systematycznie rośnie; na świecie wykonywanych jest rocznie ok. 5 mln procedur a w Europie ok...
Czytaj więcejDlaczego warto pracować w WIM?
Jesteś pielęgniarką? Chcesz bezpłatnie podnosić kwalifikacje zawodowe? Szybko uzyskać specjalizację? Dokształcać się w miejscu pracy, bez wędrówek po różnych szpitalach? Zapytaj o pracę w Wojskowym Instytucie Medycznym. Szpital przy Szaserów zatrudni absolwentki pielęgniarstwa po studiach magisterskich i licencjackich. Dzięki wypracowanej w naszym szpitalu, innowacyjnej ścieżce rozwoju zawodowego, pielęgniarka może skorzystać z szybkiej drogi awansu zawodowego...
Czytaj więcejNa operację zaćmy czeka się tylko 7 dni
W naszym oddziale na operację zaćmy czeka się 7 dni. Operacje są bezpłatne, z ubezpieczenia, w ramach NFZ. Na pierwszą poradę okulistyczną zapraszamy do naszego szpitala: WIM Legionowo, ul. Zegrzyńska 8. Oddział Chirurgii Okulistycznej, piętro 3. Zapisy do Poradni Okulistycznej: telefoniczne pod nr tel. 261-866-225, pon., śr., czw., pt. w godzinach 7:30 – 14:00...
Czytaj więcejRaport antykryzysowy "Jak przygotować polską ochronę zdrowia na kolejne epidemie"
W obliczu czwartej fali epidemii SARS-CoV-2 oraz narastającego kryzysu gospodarczego w Chinach 12 października br. w Wojskowym Instytucie Medycznym odbyła się prezentacja raportu pn. "Jak przygotować Polską ochronę zdrowia na kolejne epidemie" – autorstwa WIM i Instytutu Jagiellońskiego. Raport zawiera 100 wytycznych dla administracji rządowej i samorządowej w zakresie gotowości państwa na czas kryzysu.
• dr Artur Bartoszewicz – ekonomista SGH, ekspert Instytutu Jagiellońskiego
• dr Katarzyna Obłąkowska – socjolog, ekspert Instytutu Jagiellońskiego
• Radosław Pyffel – ekspert ds. Azji i polityki międzynarodowej
Fot. Prelegenci: dr. Artur Bartoszewicz, dr Katarzyna Obłąkowska, gen. Grzegorz Gielerak, Radosław Pyffel
Dyskusja na temat bezpieczeństwa narodowego Polski w obliczu zagrożeń epidemicznych przeniosła się do Wojskowego Instytutu Medycznego z Kancelarii Prezydenta, gdzie eksperci przedstawiali rekomendacje dla polskiego rządu w zakresie gotowości państwa na czas kryzysu. Wskazywano wtedy m.in. na konieczność usprawnienia procedur związanych z ratownictwem medycznym, szpitalnictwem a także wzmocnieniem bezpieczeństwa lekowego Polski.
Raport jest pierwszym od początku pandemii formalnym dokumentem w całości poświęconym okolicznościom i zdarzeniom jakiem miały miejsce podczas epidemii koronawirusa w Polsce. 586 dni jakie minęły od wykrycia pierwszego w kraju pacjenta zakażonego koronawirusem, przebyte 3 fale zwiększonej liczby zachorowań, czy w końcu wdrożony na niespotykaną dotychczas skalę program powszechnej wakcynacji są właściwymi przesłankami, stojącymi za nimi okolicznościami, do opisania oraz opartego na stwierdzonych faktach wnioskowania służących wypracowaniu maksymalnie kompletnych zaleceń i rekomendacji dla administracji rządowej i samorządowej w zakresie gotowości państwa oraz społeczeństwa na czas kryzysu – powiedział gen. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
Fot. gen. Grzegorz Gielerak, Dyrekor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie
Biorąc pod uwagę epidemię COVID-19 oraz potencjalne przyszłe zagrożenia zewnętrzne konieczne jest budowanie odpowiednio zorganizowanej – pochodzącej z różnych dziedzin działalności państwa – obrony i ochrony przed zagrożeniami militarnymi i niemilitarnymi, w każdej dającej się dziś przewidzieć ich odsłonie. Napięta sytuacja geopolityczna oraz kryzys gospodarczy w Chinach pokazują, że nowe hybrydowe formy zagrożeń są realne – powiedział gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego. Grzegorz Gielerak zdefiniował podczas spotkania obszary strategiczne w zakresie wzmacniania odporności kryzysowej państwa. Wskazał m.in. na konieczność zbudowania spójności zadaniowej jednostek ochrony zdrowia w obszarze szpitalnictwa, AOS i POZ, konieczność integracji instytucjonalnej i stworzenia zespołów reagowania kryzysowego, które uwzględniają służby i podmioty odpowiadające za bezpieczeństwo narodowe, a także budowania gotowości państwa do produkcji leków, sprzętu i materiałów medycznych. Generał pozytywnie ocenił także zasadność tworzenia szpitali modułowych jako jednostek trwałych i efektywnych kosztowo.
Aby kraj mógł skutecznie funkcjonować podczas kryzysu konieczne jest skuteczne działanie rządowego i interdyscyplinarnego zespołu, który będzie w stanie w krótkim czasie wypracować procedury i schematy działania – mówił dr Artur Bartoszewicz, ekonomista SGH i ekspert Instytutu Jagiellońskiego.
Dr Bartoszewicz podkreślił, że mamy olbrzymie potrzeby w zakresie tworzenia infrastruktury krytycznej, które będą w stanie reagować w przypadku pojawiania się nowych zagrożeń. W tym aspekcie ważne jest współpraca różnych uczestników systemu ochrony zdrowia, a także bieżąca analiza zasobów oraz technologii medycznych i leków.
Fot. dr Artur Bartoszewicz, ekonomista SGH, ekspert Instytutu Jagiellońskiego
Radosław Pyffel, ekspert ds. Azji i polityki międzynarodowej zauważył, że sytuacja na świecie pokazuje, że trzeba pilnie wyciągnąć wnioski zdrowotne i gospodarcze z epidemii SARS CoV-2 i zacząć myśleć o przyszłości. Sytuacja na rynkach międzynarodowych spokojna nie jest. Szaleją kryzysy gospodarcze, zrywają się rynki dostaw, coraz ostrzejsza jest sytuacja geopolityczna. Nie jest to czas odwilży i nie można tego negować. Trzeba przygotowywać się na różne kryzysy – mówił Radosław Pyffel. Obecnie mamy wizerunek Chin jako dobrego wujka, któremu można zlecić produkcję wszystkiego. Wydaje się, że zrobią dodatkowo te produkty tanio i szybko. Należy mieć na względzie, że Chiny konsekwentnie budują pozycją rynkową i będą chciały ją utrzymać. Może nas czekać stopniowy wzrost cen. W Chinach mówi się, że dobry królik masz trzy nory. Konieczne jest budowanie dywersyfikacji dostaw różnego rodzaju produktów. Szczególnie tych strategicznych – dodał Pyffel.
Marcin Czech, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoeokonomicznego i były wiceminister zdrowia odnosząc się do wniosków z epidemii zauważył, że nigdy tak szybko nie odkryliśmy szczepionki na nowy rodzaj wirusa. Nigdy też szczepionki nie były dystrybuowane w takiej skali i prędkości. Należy zebrać te światowe doświadczenia i dobrze je wykorzystać w Polsce. Trudno jest traktować obszar lekowy w oderwaniu od reszty działań. To wszystko co powiedział Pan Generał jest niesłychanie ważne, bo bezpieczeństwo lekowe – czy to w zakresie szczepionek czy wyrobów medycznych – jest częścią większej układanki. Kryzys związany z pandemią COVID-19 jest wielowymiarowy i w taki wielowymiarowy sposób należy go również analizować – mówił prof. Marcin Czech.
Zdjęcia: WIM