- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
WIM-PIB po kolejnej wizycie akredytacyjnej

Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy po raz kolejny uzyskał Certyfikat Akredytacyjny (nr 2022/68), który jest potwierdzeniem wysokiej jakości udzielanych świadczeń. Uzyskanie certyfikatu poprzedzone było wizytą przedstawicieli Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, podczas której podkreślano zaangażowanie personelu w działania projakościowe oraz komunikację pracowników.
Czytaj więcejWIM zaprasza lekarzy anestezjologów do współpracy

W odpowiedzi na dynamicznie zmieniający się rynek usług medycznych proponujemy Państwu nowatorską formę zatrudnienia w Wojskowym Instytucie Medycznym. Jesteśmy jedną z największych, wieloprofilowych, o najwyższym stopniu referencyjności, akredytowanych placówek ochrony zdrowia w Polsce. Nasze sale operacyjne, gabinety zabiegowe oraz nowoczesny sprzęt spełniają najwyższe światowe standardy, co pozwoli Państwu doskonalić swoją wiedzę i umiejętności pod okiem...
Czytaj więcejUniwersytet Warszawski oraz WIM podjęły współpracę p…

14 października 2022 r. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak oraz dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, podpisali porozumienie w sprawie współpracy organizacyjnej oraz dydaktyczno-badawczej przy tworzeniu i prowadzeniu kształcenia lekarzy na nowo formowanym Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytaj więcejWIM państwowym instytutem badawczym

Szanowni Państwo, Drodzy Pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 roku Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie otrzymał status państwowego instytutu badawczego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 października, co będzie m.in. oznaczać, że z tym dniem oficjalną nazwą używaną przez instytut będzie Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy...
Czytaj więcejOgłoszenie o brakowaniu (zniszczeniu) dokumentacji m…

Informujemy, że planowane jest brakowanie dokumentacji medycznej pacjentów leczonych w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa w roku 2001. Osoby uprawnione i zainteresowane odbiorem oryginału dokumentacji medycznej przeznaczonej do niszczenia mogą ubiegać się o jej odbiór do 31.12.2022 r. po uprzednim złożeniu wniosku w Archiwum Medycznym.
Czytaj więcejLASEROWA I SOCZEWKOWA KOMERCYJNA KOREKCJA WAD WZROKU…

Chirurgia refrakcyjna rogówki i soczewki jest jedną z intensywniej rozwijających się gałęzi okulistyki i umożliwia korekcję wad wzroku dzięki wykorzystaniu najnowszych odkryć medycyny i bioinżynierii, w tym ultranowoczesnych platform laserowych. Liczba wykonywanych laserowych zabiegów refrakcyjnych w Polsce i na świecie systematycznie rośnie; na świecie wykonywanych jest rocznie ok. 5 mln procedur a w Europie ok...
Czytaj więcejDlaczego warto pracować w WIM?

Jesteś pielęgniarką? Chcesz bezpłatnie podnosić kwalifikacje zawodowe? Szybko uzyskać specjalizację? Dokształcać się w miejscu pracy, bez wędrówek po różnych szpitalach? Zapytaj o pracę w Wojskowym Instytucie Medycznym. Szpital przy Szaserów zatrudni absolwentki pielęgniarstwa po studiach magisterskich i licencjackich. Dzięki wypracowanej w naszym szpitalu, innowacyjnej ścieżce rozwoju zawodowego, pielęgniarka może skorzystać z szybkiej drogi awansu zawodowego...
Czytaj więcejNa operację zaćmy czeka się tylko 7 dni

W naszym oddziale na operację zaćmy czeka się 7 dni. Operacje są bezpłatne, z ubezpieczenia, w ramach NFZ. Na pierwszą poradę okulistyczną zapraszamy do naszego szpitala: WIM Legionowo, ul. Zegrzyńska 8. Oddział Chirurgii Okulistycznej, piętro 3. Zapisy do Poradni Okulistycznej: telefoniczne pod nr tel. 261-866-225, pon., śr., czw., pt. w godzinach 7:30 – 14:00...
Czytaj więcejI Konferencja Naukowo - Szkoleniowa Pielęgniarek i Położnych
Nowoczesne technologie i postępy w leczeniu ran – rola i zadania pielęgniarki.
Pod takim hasłem odbyła się w dniach 20-22 maja 2010r. w Rynii I Konferencja Naukowo – Szkoleniowa Pielęgniarek i Położnych, pod patronatem honorowym Minister Zdrowia - Ewy Kopacz, zorganizowana przez pielęgniarki z Wojskowego Instytutu Medycznego. W Konferencji udział wzięły pielęgniarki z terenu całej Polski.
Oficjalnego otwarcia Konferencji oraz powitania zaproszonych gości i uczestników dokonał Z–ca Dyrektora WIM/Komendant CSK MON WIM - płk dr n. med. Krzysztof Staroń.
W programie Konferencji znalazło się 25 referatów pogrupowanych tematycznie w V sesjach naukowych.
Program Konferencji był bardzo bogaty, ciekawy i poświęcony postępom w leczeniu ran oraz roli i zadaniom pielęgniarek.
Sesja I – rana – problem pielęgnacyjny.
Podczas tej sesji, przedstawiono m.in. problematykę związaną z opieką nad ranami pooperacyjnym w Klinice Chirurgii Ogólnej, którą w imieniu dr hab. n. med. K. Paśnika zaprezentował kpt. lek. P. Osemek. Temat owrzodzeń podudzi, jako powikłania miejscowe cukrzycy ppłk dr n. med. M. Koselak przedstawił na podstawie dokumentacji medycznej i fotograficznej. Dr. n.med. M. Barański w swojej prezentacji omówił nowoczesne metody leczenia ran po urazach kończyn dolnych. Ambulatoryjną opiekę nad pacjentem ze stopą cukrzycową przedstawiła pielęgniarka mgr M. Mieszkowska. Pani M. Kania – Pudło lek. Epidemiolog w swoim wystąpieniu przedstawiła nowe czynniki etiologiczne zakażeń ran. Wiedza na temat ochrony przed zakażeniami, jak również dróg jej szerzenia może w dużym stopniu przyczynić się do poprawy sytuacji epidemiologicznej oddziału chirurgicznego.
Tytuły referatów wygłoszonych w czasie I sesji:
- „Opieka nad raną pooperacyjną”,
- „Owrzodzenie podudzi, rany jako miejscowe powikłanie cukrzycy”,
- „Ambulatoryjna pielęgnacja pacjenta z Zespołem Stopy Cukrzycowej,
- „Leczenie ran po urazach kończyn dolnych,
- „Nowe czynniki etiologiczne zakażeń ran”.
Sesja II – technologiczne postępy w leczeniu ran.
Prace przedstawione w tej sesji były nowoczesnymi prezentacjami obejmującymi prace naukowo – badawcze i innowacyjno wdrożeniowe na temat gojenia ran, prowadzone w Instytucie. Dr Witkowski przedstawił zastosowanie nowoczesnych technologii i hydrochirurgii w leczeniu ran, następnie razem z mjr dr B. Zoniem prezentował technologie NPWT – mechanizm działania, wskazania i zastosowanie kliniczne. Referaty dotyczyły technologii w których ośrodek jest jednym z wiodących w Polsce, a jego doświadczenia i osiągnięcia są znane z publikacji i wystąpień za granicą.
W sesji tej zaprezentowano również możliwości użycia opatrunku srebrowego skonstruowanego w WIM w czasowym opatrywaniu ran i ubytków.
Referat o nowych generacjach opatrunków, którego współautorami byli członkowie zespołu badawczego oddziału składającego się z lekarzy i pielęgniarek wygłosił dr n. med. W. Witkowski.
Uczestnicy Konferencji zobaczyli wszystko, co najnowsze w dziedzinie opatrunków, a także problemy, nad którymi prowadzi się badania w WIM i na świecie.
Podczas tej sesji wygłoszone były referaty na następujące tematy:
- „Zastosowanie nowych technologii i hydrochirurgii w leczeniu ran”,
- „Technologia NPWT – mechanizm działania, wskazania, zastosowanie kliniczne”,
- „Polski opatrunek srebrowy w czasowym opatrywaniu ran i ubytków”,
- „Opatrunki biotechnologiczne, substytuty skóry, skóra transgeniczna, hodowla”,
- „Nowa generacja opatrunków”.
Sesja III – Sposoby postępowania w leczeniu odleżyn, oparzeń i odmrożeń.
W trakcie tej sesji zaproszeni gości dr hab. M. Kawecki z CLO Siemianowice Śląskie i dr n. med.K. Cieślik z WSzS im. Rydygiera w Krakowie, wygłosili 3 referaty specjalnie przygotowane na Konferencję.
Pan doc. M. Kawecki przedstawił znakomity referat o wartości tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu ran, a dr. K. Cieślik mówił o opatrunkach biotechnologicznych, substytutach skóry, skórze transgenicznej i hodowlach naskórka oraz o wartości szczepień p –ko Pseudomonas Aeruginosa w leczeniu oparzeń. Były to wystąpienia dające uczestnikom nowoczesną wiedzę i jej przełożenie na praktykę kliniczną.
Mjr dr B. Zoń omówił technologie NPWT w leczeniu odleżyn, mjr dr W. Jasek przekazał audytorium nasze doświadczenia w operacyjnym leczeniu odleżyn, Pielęgniarka M. Bartczak mówiła o leczeniu odmrożeń według protokołu WIM z zastosowaniem nowoczesnych metod – technologii water – jet i opatrunków srebrowych.
Główne tytuły wygłoszonych referatów:
- „Tlenoterapia hiperbaryczna w leczeniu ran”,
- „Wartość szczepień przeciwko Pseudomonas aeruginosa w leczeniu oparzeń”,
- „Technologie NPWT w leczeniu odleżyn”,
- „Operacyjne leczenie odleżyn”,
- „Protokół WIM, leczenie odmrożeń z zastosowaniem nowoczesnych metod”.
Sesja IV – Rola pielęgniarki w postępowaniu z ranami.
Zakażenia ran, odleżyny, owrzodzenia żylne to pierwsze wystąpienie w sesji IV zaprezentowane przez pielęgniarkę B. Pomorską z WIM, „Pomimo bardzo dużego postępu i wprowadzeniu nowatorskich rozwiązań w leczeniu ran, proces leczniczy wymaga wielokierunkowych działań np. w cukrzycy, gdzie jako uzupełnienie prowadzimy edukację pacjenta, celem, której jest ustabilizowanie glikemii, gdyż zbyt duże wahania poziomu cukru powodują przedłużenie procesu gojenia”.
Referat przedstawiony przez mgr M. Mieszkowską – opieka pielęgniarska nad raną pooperacyjną dotyczył m.in. profilaktyki w okresie przedoperacyjnym,
profilaktyki około zabiegowej i w okresie pooperacyjnym. Ważna jest wiedza pielęgniarek zarówno na temat ochrony przed zakażeniem, jak również dróg jej szerzenia co może w dużym stopniu przyczynić się do poprawy sytuacji epidemiologicznej oddziału chirurgicznego.
Przygotowanie chorego i sali zabiegowej/operacyjnej Oddziału Przyjęć/SOR do opracowywania ran - to kolejne wystąpienie przedstawione przez pielęgniarkę mgr J. Kudelską. Tematem przewodnim wykładu była rana, ich podział i schemat postępowania z chorym po zranieniu. Przedstawiono także jak należy opracować ranę i jak powinna być wyposażona sala zabiegowa.
Pielęgniarka epidemiologiczna mgr Jolanta Białkowska przedstawiła standardy postępowania przeciwodleżynowego. Zaprezentowała dokumentację p/odleżynową prowadzoną przez pielęgniarki w klinikach WIM tj. - REAL1 - karta dla chorego narażonego na odleżyny oraz REAL2 karta dla chorego z odleżyna.
Pielęgniarka mgr Agata Stępniak przekazała wyniki przeprowadzonych badań wśród hospitalizowanych pacjentów w Klinice Kardiochirurgii na temat odleżyn. Przekazała, iż znaczący wpływ na wystąpienie odleżyn w badanej populacji miała wymuszona pozycja na plecach, długi czas operacji, konieczność podawania katecholamin, wiek i choroby towarzyszące. Pomimo intensywnej pielęgnacji miejsc narażonych na ucisk, u 1,4% operowanych w 2009 roku chorych wystąpiły odleżyny. Częstość występowania tego schorzenia, biorąc pod uwagę wyniki badań, śmiało można określić incydentem. Odleżyny występują częściej u kobiet (71%), niż u mężczyzn (29%), ale w tej grupie badanych mają intensywniejszy przebieg kliniczny (wszystkie odleżyny III-go stopnia).
Tytuły wygłoszonych referatów:
- „Zakażenia ran,odleżyn, owrzodzenia żylne”,
- „Opieka pielęgniarska nad raną pooperacyjną”,
- „Przygotowanie chorego i sali zabiegowej/operacyjnej Oddziału Przyjęć/SOR”,
- „Pielęgnacja chorego z odleżyną”,
- „Dokumentacja przeciwodleżynowa prowadzona przez pielęgniarki WIM”,
- „Odleżyny w Klinice Kardiochirurgii WIM – problem czy incydent”.
Sesja V – Rola i zadania personelu medycznego w polskich kontyngentach wojskowych.
Ostatnia sesja poświęcona była tematyce obrażeń występujących na polu walki w czasie misji stabilizacyjnych polskich kontyngentów wojskowych. W środowisku działań operacyjnych, które posiadają własną specyfikę modyfikującą zasady cywilnej chirurgii urazowej i medycyny ratunkowej
Ppor. mgr Artur Potoczny przedstawił rolę personelu pielęgniarskiego w trakcie pełnienia służby w misjach pokojowych w Polskich Kontyngentach Wojskowych.
Ppor. mgr Anna Kaczorowska przedstawiła rodzaje ran postrzałowych oraz zasady postępowania. Zaprezentowała indywidualne wyposażenie medyczne żołnierza oraz sposoby jego wykorzystywania.
Kpt. lek. Paweł Osemek wygłosił strategię “DAMAGE CONTROL” oraz poziomy opieki medycznej. Przekazał informacje dotyczącą udzielania pomocy medycznej w systemie leczenia etapowego z ewakuacją medyczną według wskazań.
Zasady polowego leczenia rany oparzeniowej wygłosił dr n. med. Wojciech Witkowski. Wykład był poświęcony nowoczesnej doktrynie leczenia oparzeń w warunkach z uwzględnieniem stref PKW.
Podczas tej sesji wygłoszone były referaty na temat:
- „Rany postrzałowe i odłamkowe- zasady postępowania”,
- „Rola personelu pielęgniarskiego w medycznym zabezpieczeniu Polskich Kontyngentów Wojskowych – doświadczenia własne”,
- „Zasady leczenia rany oparzeniowej”,
- „Chirurgiczna kontrola obrażeń w aspekcie ewakuacji medycznej pola walki”.
W przerwach między wykładami i wystąpieniami uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z ofertami firm medycznych oraz nawiązać kontakt z ich przedstawicielami.
Każda konferencja to wiedza, którą należy wykorzystać we właściwy sposób, to doświadczenie przynoszące pozytywne efekty.
Konferencja spełniła swoją rolę jak i nasze oczekiwania.
Zainteresowanie tematyką Konferencji było duże, mamy nadzieję, że spotkamy się w kolejnej edycji, przy równie ciekawym doborze tematów.
Dzięki udziałowi wspaniałych gości, zaangażowaniu pielęgniarek, z WIM oraz zaprezentowaniu interesującej tematyki Konferencji można uznać za ważne wydarzenie naukowe.
KOMITET HONOROWY
gen.bryg.dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak
Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego
gen. bryg. Sławomir Marat
Szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia
KOMITET NAUKOWY
Przewodniczący: płk dr hab. n. med. Andrzej Chciałowski
Członkowie:
dr hab.n. med. Krzysztof Paśnik
płk dr n. med. Krzysztof Staroń
dr n.med. Wojciech Witkowski
mgr Aleksandra Wojtak
KOMITET ORGANIZACYJNY
Przewodniczący: płk dr n. med. Krzysztof Staroń
Sekretarz: mgr Anna Rejmanowska
Członkowie:
Maria Bartczak
mgr Jolanta Białkowska
Marzena Biernacka
ppor.mgr Anna Kaczorowska
mgr Ewelina Kowal
mgr Jadwiga Smogorzewska
mgr Ilona Sobolewska
Opracowanie: mgr Jadwiga Smogorzewska, mgr Aleksandra Wojtak, ppor mgr Anna Kaczorowska