- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
WIM-PIB po kolejnej wizycie akredytacyjnej

Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy po raz kolejny uzyskał Certyfikat Akredytacyjny (nr 2022/68), który jest potwierdzeniem wysokiej jakości udzielanych świadczeń. Uzyskanie certyfikatu poprzedzone było wizytą przedstawicieli Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, podczas której podkreślano zaangażowanie personelu w działania projakościowe oraz komunikację pracowników.
Czytaj więcejWIM zaprasza lekarzy anestezjologów do współpracy

W odpowiedzi na dynamicznie zmieniający się rynek usług medycznych proponujemy Państwu nowatorską formę zatrudnienia w Wojskowym Instytucie Medycznym. Jesteśmy jedną z największych, wieloprofilowych, o najwyższym stopniu referencyjności, akredytowanych placówek ochrony zdrowia w Polsce. Nasze sale operacyjne, gabinety zabiegowe oraz nowoczesny sprzęt spełniają najwyższe światowe standardy, co pozwoli Państwu doskonalić swoją wiedzę i umiejętności pod okiem...
Czytaj więcejUniwersytet Warszawski oraz WIM podjęły współpracę p…

14 października 2022 r. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak oraz dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, podpisali porozumienie w sprawie współpracy organizacyjnej oraz dydaktyczno-badawczej przy tworzeniu i prowadzeniu kształcenia lekarzy na nowo formowanym Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytaj więcejWIM państwowym instytutem badawczym

Szanowni Państwo, Drodzy Pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 roku Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie otrzymał status państwowego instytutu badawczego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 października, co będzie m.in. oznaczać, że z tym dniem oficjalną nazwą używaną przez instytut będzie Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy...
Czytaj więcejOgłoszenie o brakowaniu (zniszczeniu) dokumentacji m…

Informujemy, że planowane jest brakowanie dokumentacji medycznej pacjentów leczonych w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa w roku 2001. Osoby uprawnione i zainteresowane odbiorem oryginału dokumentacji medycznej przeznaczonej do niszczenia mogą ubiegać się o jej odbiór do 31.12.2022 r. po uprzednim złożeniu wniosku w Archiwum Medycznym.
Czytaj więcejLASEROWA I SOCZEWKOWA KOMERCYJNA KOREKCJA WAD WZROKU…

Chirurgia refrakcyjna rogówki i soczewki jest jedną z intensywniej rozwijających się gałęzi okulistyki i umożliwia korekcję wad wzroku dzięki wykorzystaniu najnowszych odkryć medycyny i bioinżynierii, w tym ultranowoczesnych platform laserowych. Liczba wykonywanych laserowych zabiegów refrakcyjnych w Polsce i na świecie systematycznie rośnie; na świecie wykonywanych jest rocznie ok. 5 mln procedur a w Europie ok...
Czytaj więcejDlaczego warto pracować w WIM?

Jesteś pielęgniarką? Chcesz bezpłatnie podnosić kwalifikacje zawodowe? Szybko uzyskać specjalizację? Dokształcać się w miejscu pracy, bez wędrówek po różnych szpitalach? Zapytaj o pracę w Wojskowym Instytucie Medycznym. Szpital przy Szaserów zatrudni absolwentki pielęgniarstwa po studiach magisterskich i licencjackich. Dzięki wypracowanej w naszym szpitalu, innowacyjnej ścieżce rozwoju zawodowego, pielęgniarka może skorzystać z szybkiej drogi awansu zawodowego...
Czytaj więcejNa operację zaćmy czeka się tylko 7 dni

W naszym oddziale na operację zaćmy czeka się 7 dni. Operacje są bezpłatne, z ubezpieczenia, w ramach NFZ. Na pierwszą poradę okulistyczną zapraszamy do naszego szpitala: WIM Legionowo, ul. Zegrzyńska 8. Oddział Chirurgii Okulistycznej, piętro 3. Zapisy do Poradni Okulistycznej: telefoniczne pod nr tel. 261-866-225, pon., śr., czw., pt. w godzinach 7:30 – 14:00...
Czytaj więcejConference on "Advances in Telemedicine Applications"
W dniach 17 i 18 czerwca 2011 roku odbyła się konferencja nt.: „ADVANCES IN TELEMEDICINE APPLICATIONS” zorganizowana przez Zakład Patomorfologii Wojskowego Instytutu Medycznego oraz COST Action IC0604 (Telepathology Network in Europe), przedstawiciela/uczestnika Euro-pean Cooperation in Science and Technology (COST).
W pierwszym dniu konferencji odbyły się cztery sesje poświęcone telemedycynie, w tym: telekardiologii, teleotolaryngologii, teleradiologii oraz telepatologii, na których wygłoszono łącznie 23 referaty. Natomiast w drugim dniu konferencji odbyło się ogólnie dostępne dla wszystkich zainteresowanych, spotkanie grup roboczych COST Action IC0604; grupy WG3: Images: Analysis, Processing, Retrieval and Management oraz grupy WG4: Technology and Automation in Pathology. Warto w tym miejscu nadmienić, że członkami tych grup roboczych są również pracownicy WIM, zatrudnieni w Zakładzie Patomorfolo-gii: prof. dr hab. n. med. Janina Słodkowska – kierownik WG3 oraz dr hab. inż. Tomasz Markiewicz.
Do najciekawszych, również z uwagi na sposób prezentacji, należały wykłady zespołu Pana Profesora Henryka Skarżyńskiego z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, przeprowadzone metodą telekonferencji internetowej.
O skuteczności metod telemedycyny w pracy pozaszpitalnej oraz korzyściach związanych z telemedycyną w odniesieniu do chorych kardiologicznych przekonywał zespół autorów z Instytutu Kardiologii w Aninie. Znaczenie telemedycyny w opiece medycznej nad chorymi z ortopedii podkreślał także przedstawiciel z Instytutu Reumatologii.
Dwie ostatnie sesje były poświęcone telepatologii i komputerowej analizie obrazu mikroskopowego. W tych sesjach większość wystąpień została przygotowana i wygłoszona przez pracowników Zakładu Patomorfologii WIM. Tematyka telepatologii nieprzypadkowo stanowiła problematykę aż dwóch sesji, bowiem istotą działalności naukowej COST Action IC0604 jest koordynacja wysiłków badawczych na terenie całej Europy dla rozwoju optymalnych struktur technologicznych, zapewniających możliwości zapisu i przechowywania cyfrowego obrazu patomorfologicznego w komputerowych systemach poszczególnych jednostek służby zdrowia. Z referatów dotyczących telepatologii wynika, że dla uzyskania pełnej integracji komputerowych zapisów z ww. zakresu konieczna jest współpraca interdyscyplinarna obejmująca specjalistów z informatyki, inżynierii, administracji oraz klinicystów, patomorfologów i techników. Przy tym tego typu współpraca powinna się odbywać nie tylko na poziomie szpitala, ale obejmować obszar danego regionu, całego państwa, a nawet stanowić problematykę ogólnoeuropejską, przy czym docelowo powinna otworzyć się na współpracę ogólnoświatową.
Telemedycyna, szczególnie w ostatnim okresie, charakteryzuje się szybkim rozwojem, co niewątpliwie wiąże się z postępem technologicznym, a zatem jej rozwój z natury rzeczy musi być kosztochłonny. Zaprezentowane na Konferencji systemy informatyczne (telemedyczne), wdrażane w WIM, swoim poziomem technologiczno-informatycznym niewiele odbiegają od tego typu systemów prezentowanych przez wykładowców zagranicznych.
Tekst: prof. dr hab. n. med. Wojciech Kozłowski
Foto: Andrzej Mikiel