- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
WIM-PIB po kolejnej wizycie akredytacyjnej
Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy po raz kolejny uzyskał Certyfikat Akredytacyjny (nr 2022/68), który jest potwierdzeniem wysokiej jakości udzielanych świadczeń. Uzyskanie certyfikatu poprzedzone było wizytą przedstawicieli Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, podczas której podkreślano zaangażowanie personelu w działania projakościowe oraz komunikację pracowników.
Czytaj więcejWIM zaprasza lekarzy anestezjologów do współpracy
W odpowiedzi na dynamicznie zmieniający się rynek usług medycznych proponujemy Państwu nowatorską formę zatrudnienia w Wojskowym Instytucie Medycznym. Jesteśmy jedną z największych, wieloprofilowych, o najwyższym stopniu referencyjności, akredytowanych placówek ochrony zdrowia w Polsce. Nasze sale operacyjne, gabinety zabiegowe oraz nowoczesny sprzęt spełniają najwyższe światowe standardy, co pozwoli Państwu doskonalić swoją wiedzę i umiejętności pod okiem...
Czytaj więcejUniwersytet Warszawski oraz WIM podjęły współpracę p…
14 października 2022 r. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak oraz dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, podpisali porozumienie w sprawie współpracy organizacyjnej oraz dydaktyczno-badawczej przy tworzeniu i prowadzeniu kształcenia lekarzy na nowo formowanym Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytaj więcejWIM państwowym instytutem badawczym
Szanowni Państwo, Drodzy Pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 roku Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie otrzymał status państwowego instytutu badawczego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 października, co będzie m.in. oznaczać, że z tym dniem oficjalną nazwą używaną przez instytut będzie Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy...
Czytaj więcejOgłoszenie o brakowaniu (zniszczeniu) dokumentacji m…
Informujemy, że planowane jest brakowanie dokumentacji medycznej pacjentów leczonych w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa w roku 2001. Osoby uprawnione i zainteresowane odbiorem oryginału dokumentacji medycznej przeznaczonej do niszczenia mogą ubiegać się o jej odbiór do 31.12.2022 r. po uprzednim złożeniu wniosku w Archiwum Medycznym.
Czytaj więcejLASEROWA I SOCZEWKOWA KOMERCYJNA KOREKCJA WAD WZROKU…
Chirurgia refrakcyjna rogówki i soczewki jest jedną z intensywniej rozwijających się gałęzi okulistyki i umożliwia korekcję wad wzroku dzięki wykorzystaniu najnowszych odkryć medycyny i bioinżynierii, w tym ultranowoczesnych platform laserowych. Liczba wykonywanych laserowych zabiegów refrakcyjnych w Polsce i na świecie systematycznie rośnie; na świecie wykonywanych jest rocznie ok. 5 mln procedur a w Europie ok...
Czytaj więcejDlaczego warto pracować w WIM?
Jesteś pielęgniarką? Chcesz bezpłatnie podnosić kwalifikacje zawodowe? Szybko uzyskać specjalizację? Dokształcać się w miejscu pracy, bez wędrówek po różnych szpitalach? Zapytaj o pracę w Wojskowym Instytucie Medycznym. Szpital przy Szaserów zatrudni absolwentki pielęgniarstwa po studiach magisterskich i licencjackich. Dzięki wypracowanej w naszym szpitalu, innowacyjnej ścieżce rozwoju zawodowego, pielęgniarka może skorzystać z szybkiej drogi awansu zawodowego...
Czytaj więcejNa operację zaćmy czeka się tylko 7 dni
W naszym oddziale na operację zaćmy czeka się 7 dni. Operacje są bezpłatne, z ubezpieczenia, w ramach NFZ. Na pierwszą poradę okulistyczną zapraszamy do naszego szpitala: WIM Legionowo, ul. Zegrzyńska 8. Oddział Chirurgii Okulistycznej, piętro 3. Zapisy do Poradni Okulistycznej: telefoniczne pod nr tel. 261-866-225, pon., śr., czw., pt. w godzinach 7:30 – 14:00...
Czytaj więcejJak napisać idealny wniosek o finansowanie badań?
Rozmowa z dr Laurą Bandurą-Morgan, oceniającą wnioski medyczne* w Narodowym Centrum Nauki:
W czasie „Tygodnia Nauki i Edukacji” (TNiE) zainteresowani pozyskiwaniem środków z Narodowego Centrum Nauki będą mieli okazję posłuchać osoby, która rozpatruje wnioski o dofinansowanie z NCN. O czym będzie Pani mówić?
Najpierw przedstawię wykład „Badania podstawowe esencją nauki”, a następnie poprowadzę warsztaty „Projekty badawcze w ramach NCN”. Znam wnioski przygotowane w WIM składane w NCN. Jedne zostały przygotowane lepiej, inne trochę gorzej. Chciałabym się podzielić bardzo konkretnymi doświadczeniami, dzięki którym następne zostaną przygotowywane lepiej. Czyli tak, żeby wnioskodawcy mieli większe szanse na pozyskanie funduszy.
Co konkretnie usłyszymy?
Omówię ostatnie zmiany w przepisach. Dosłownie przed kilkoma dniami zmieniono regulamin składania wniosków. Powiem więc, kto może je składać, do kogo skierować dany wniosek, jak interpretować zapisy dotyczące celów poszczególnych konkursów. To będzie krótki, kilkudziesięciominutowy wykład.
Ponieważ zajmuję się wnioskami medycznymi - czyli takimi, któreskładane są do paneli tematycznych związanych z chorobami zakaźnymi i niezakaźnymi człowieka i zwierząt - powiem w jakim miejscu znajduje się WIM. Z jednej strony, w porównaniu z czołowymi uczelniami, jesteście niewielkim ośrodkiem. Macie jednak olbrzymi potencjał. Dodatkowo, od ubiegłego roku w strukturze WIM funkcjonuje Wydział Wsparcia i Zarządzania Projektami [Przeczytaj więcej o Wydziale: http://www.wim.mil.pl/255-uncategorised/1683-]. To jest potężne ułatwienie dla naukowców szukających źródeł finansowania, czyli dodatkowa szansa na sukces. Na palcach jednej ręki mogę policzyć jednostki naukowe w Polsce, posiadające takie komórki. Przedstawiając wasz potencjał, wskazując na sposoby wyeliminowania błędów, będę zachęcać naukowców, aby odważyli się sięgać po możliwości, jakie dają rozpisywane konkursy.
Powie Pani o zmianach w przepisach. Czy nowelizacje utrudnią pisanie wniosków?
W czasie warsztatów chciałabym o tym bardzo precyzyjnie powiedzieć. Duże zmiany dotyczą np. regulacji związanych z kosztami kwalifikowanymi, m.in. wynagrodzeń w ramach projektów. Przedstawię także zmiany w sposobie oceniania wniosków. Można się zdziwić, ale składając wniosek bardzo podobny do poprzedniego, teraz ocena może być zupełnie inna. Nie wynika to z subiektywnego nastawienia urzędnika, ale innego sposobu oceniania. Np. kosztorys projektu będzie teraz oceniany zero-jedynkowo. Albo jest w pełni poprawny, albo nie – a wtedy wniosek odpada. Na konkretnych przykładach pokażę, jak - dosłownie jedno zdanie - może zrujnować cały projekt. Wyjaśnię kiedy i jak pisać aneksy. Wskażę najczęściej popełniane błędy. Muszę podkreślić, że osoby, które dotychczas z sukcesem pozyskiwały fundusze, już nie będą mogły zastosować prostego mechanizmu „kopiuj-wklej” treści z poprzednich wniosków. Trzeba się będzie bardzo dokładnie wczytać w nowe przepisy. Dlatego w powiem, jak stworzyć formalnie idealny wniosek.
Naukowcy narzekają, że przepisy nie są jasne, że wymagają analizy. Nowe są opisane bardziej zrozumiałym językiem?
Wnioski piszą naukowcy, skupiają się więc na warstwie merytorycznej. My urzędnicy oceniamy je jednak pod kątem formalnym. Zgadzam się, że język regulaminu jest hermetyczny, nie ułatwia analizy dokumentu. Dlatego w WIM wyjaśnię, jaka idea przyświecała przygotowującym nowe przepisy, jak je interpretować. Liczę na pytania, chciałabym bowiem rozwiać wątpliwości i obalić pogłoski dotyczące wyimaginowanych problemów związanych z pisaniem wniosków.
Dodatkowym argumentem za udziałem wykładzie jest to, że w czasie Tygodnia Nauki i Edukacji z Pani doświadczeń można skorzystać bezpłatnie.
W uchwale o Narodowym Centrum Nauki wyraźnie zapisano, że do naszych zadań należy upowszechnianie, w środowisku naukowym, informacji o konkursach ogłaszanych przez Centrum. Nie chcę oceniać poziomu szkoleń komercyjnych. Jednak lepiej skorzystać z bezpłatnych zajęć z osobą, która na co dzień zajmuje się oceną wniosków. Zaznaczam jednak, że szkolenie z pracownikiem NCN, też nie gwarantuje skuteczności. Jedynie zwiększa szanse!
Czy po tych warsztatach uczestnicy napiszą lepsze wnioski?
Zajmuję się oceną wniosków medycznych. Znam wszystkie, które do nas trafiły z WIM. W trakcie spotkania, każdy z ich autorów, z pewnością znajdzie coś interesującego dla siebie. Będzie mógł posłuchać oraz porozmawiać o tym, jak skuteczniej pozyskać fundusze, a potem nie mieć problemów z rozliczeniem wniosku.
Dziękuję za rozmowę.
Dr Laura Bandura-Morgan od 2013 r. jest koordynatorem w dziale Nauk o Życiu Narodowego Centrum Nauki w Krakowie. Absolwentka studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2003 – 2011 doświadczenie zawodowe zdobywała w USA.
*„wnioski medyczne” - wnioski składane do paneli tematycznych związanych z chorobami zakaźnymi i niezakaźnymi człowieka i zwierząt.
Szczegółowy program tygodnia Nauki i Edukacji: https://wimcon.wim.mil.pl/TNiE/