- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
WIM-PIB po kolejnej wizycie akredytacyjnej
Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy po raz kolejny uzyskał Certyfikat Akredytacyjny (nr 2022/68), który jest potwierdzeniem wysokiej jakości udzielanych świadczeń. Uzyskanie certyfikatu poprzedzone było wizytą przedstawicieli Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, podczas której podkreślano zaangażowanie personelu w działania projakościowe oraz komunikację pracowników.
Czytaj więcejWIM zaprasza lekarzy anestezjologów do współpracy
W odpowiedzi na dynamicznie zmieniający się rynek usług medycznych proponujemy Państwu nowatorską formę zatrudnienia w Wojskowym Instytucie Medycznym. Jesteśmy jedną z największych, wieloprofilowych, o najwyższym stopniu referencyjności, akredytowanych placówek ochrony zdrowia w Polsce. Nasze sale operacyjne, gabinety zabiegowe oraz nowoczesny sprzęt spełniają najwyższe światowe standardy, co pozwoli Państwu doskonalić swoją wiedzę i umiejętności pod okiem...
Czytaj więcejUniwersytet Warszawski oraz WIM podjęły współpracę p…
14 października 2022 r. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak oraz dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, podpisali porozumienie w sprawie współpracy organizacyjnej oraz dydaktyczno-badawczej przy tworzeniu i prowadzeniu kształcenia lekarzy na nowo formowanym Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytaj więcejWIM państwowym instytutem badawczym
Szanowni Państwo, Drodzy Pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 roku Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie otrzymał status państwowego instytutu badawczego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 października, co będzie m.in. oznaczać, że z tym dniem oficjalną nazwą używaną przez instytut będzie Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy...
Czytaj więcejOgłoszenie o brakowaniu (zniszczeniu) dokumentacji m…
Informujemy, że planowane jest brakowanie dokumentacji medycznej pacjentów leczonych w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa w roku 2001. Osoby uprawnione i zainteresowane odbiorem oryginału dokumentacji medycznej przeznaczonej do niszczenia mogą ubiegać się o jej odbiór do 31.12.2022 r. po uprzednim złożeniu wniosku w Archiwum Medycznym.
Czytaj więcejLASEROWA I SOCZEWKOWA KOMERCYJNA KOREKCJA WAD WZROKU…
Chirurgia refrakcyjna rogówki i soczewki jest jedną z intensywniej rozwijających się gałęzi okulistyki i umożliwia korekcję wad wzroku dzięki wykorzystaniu najnowszych odkryć medycyny i bioinżynierii, w tym ultranowoczesnych platform laserowych. Liczba wykonywanych laserowych zabiegów refrakcyjnych w Polsce i na świecie systematycznie rośnie; na świecie wykonywanych jest rocznie ok. 5 mln procedur a w Europie ok...
Czytaj więcejDlaczego warto pracować w WIM?
Jesteś pielęgniarką? Chcesz bezpłatnie podnosić kwalifikacje zawodowe? Szybko uzyskać specjalizację? Dokształcać się w miejscu pracy, bez wędrówek po różnych szpitalach? Zapytaj o pracę w Wojskowym Instytucie Medycznym. Szpital przy Szaserów zatrudni absolwentki pielęgniarstwa po studiach magisterskich i licencjackich. Dzięki wypracowanej w naszym szpitalu, innowacyjnej ścieżce rozwoju zawodowego, pielęgniarka może skorzystać z szybkiej drogi awansu zawodowego...
Czytaj więcejNa operację zaćmy czeka się tylko 7 dni
W naszym oddziale na operację zaćmy czeka się 7 dni. Operacje są bezpłatne, z ubezpieczenia, w ramach NFZ. Na pierwszą poradę okulistyczną zapraszamy do naszego szpitala: WIM Legionowo, ul. Zegrzyńska 8. Oddział Chirurgii Okulistycznej, piętro 3. Zapisy do Poradni Okulistycznej: telefoniczne pod nr tel. 261-866-225, pon., śr., czw., pt. w godzinach 7:30 – 14:00...
Czytaj więcejWarsztaty "Idea2Business" dla naukowców i kadry administracyjnej
Wojskowy Instytut Medyczny regularnie inwestuje w pracowników pobudzając ich innowacyjność. W dniu 15 stycznia br. 34 osoby otrzymały certyfikaty ukończenia szkolenia Idea2Business pt. Modele biznesowe i strategia rozwoju start up'u. Idea organizacji warsztatów wynikała z przekonania o konieczności stworzenia w instytucie środowiska otwartej wymiany myśli, przepływu informacji, warunków, które będą inspirować pracowników do podejmowania nieszablonowych wyzwań naukowych.
Łączenie wiedzy będącej udziałem tak bardzo zróżnicowanego pod względem dziedzinowym środowiska medycznego z jakim mamy do czynienia w WIM z doświadczeniem i praktyką badaczy reprezentujących różne, czasem odległe dziedziny i dyscypliny nauki jest fundamentem budowy nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki, trzecią falą nowoczesności.
dr n. biol. Klaudia Brodaczewska
Agata Borkowska
Aleksandra Klemba
Aleksandra Olszewska
dr n. biol. Halina Waś
Kinga Wilkus
Aleksandra Majewska
Ariadna Bednarz
Sławomir Cabajewski
Barbara Kwiatkowska-Jędrzejak
Agnieszka Albin
dr inż. Aleksandra Fruba
Magdalena Klamańska
Małgorzata Kowańska
Małgorzata Łukaszuk
Małgorzata Ossowska
Adam Zozula
kpt. lek. Agata Będzichowska
dr n. med. Agnieszka Lipińska-Opałka
dr n. med. Agata Wawrzyniak
dr n. med. Krystyna Zieniuk
Natalia Jurkowska
z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Dializoterapii
dr n. med. Anna Matyjek
dr n. med. Michał Janik
lek. Przemysław Sroczyński
ppłk lek. Karol Warda
dr hab. n. med. Dariusz Tomaszewski
dr n. med. Monika Szafarowska
lek. Elżbieta Wyszyńska
z Kliniki Dermatologicznej
dr n. med. Agnieszka Terlikowska- Brzósko
Dr Andrzej Kuśmierz jest wykładowcą w Katedrze Strategii Akademii Leona Koźmińskiego. Absolwentem programu Top500 Innovators na Uniwersytecie Stanforda oraz Leadership Academy for Poland. Założycielem i CEO Idea2Business (PreSeed). Mentorem w konkursach dla start up’ów. Od 2000 roku prowadzi wykłady, warsztaty oraz doradztwo z obszarów przywództwa, strategii oraz e-biznesu.
W 2019 roku poprowadził dla pracowników Wojskowego Instytutu Medycznego cykl warsztatów pn. Idea2busines© „Modele biznesowe i strategia rozwoju start up’u” w module podstawowym i rozszerzonym. Dzięki nim, dziś ponad 40 osób zdobyło nową wiedzę, poznało tajniki rynku i biznesu oraz „poczuło, że jednak można”. Dr Andrzej Kuśmierz – założyciel Idea2Business w rozmowie o celach, efektach i reakcjach uczestników warsztatów.
Co chcieliśmy osiągnąć? Jakie założyliśmy wstępne cele rozpoczynając cykl warsztatów w WIM?
A. Kuśmierz: Gdy rozpoczynaliśmy warsztaty, ustaliliśmy z dyrekcją Wojskowego Instytutu Medycznego, że najbardziej zależy nam na przekazaniu wiedzy o tym w jaki sposób prosto i przy minimalnym koszcie sprawdzić czy dany projekt można zrealizować. Postanowiliśmy pokazać jak cały proces realizacji projektu – od pomysłu, przez budowanie zespołu aż po wdrożenie - można podzielić na proste etapy, z których każdy jest konkretny, daje ciekawe odpowiedzi, a przede wszystkim da się szybko wykonać. Było to moim głównym celem – pokazać jak szybko i tanio przenieść ciekawy pomysł do świata rzeczywistego. W opiniach uczestników właśnie to jest dla nich często najbardziej zaskakujące – że się da.
Do kogo były skierowane warsztaty?
A. Kuśmierz: Rekrutacja była otwarta dla wszystkich: dla pracowników naukowych, lekarzy i administracji. Zapraszaliśmy zarówno osoby, które miały swój pomysł i chciały go zweryfikować, jak i takie, które wyrażały zainteresowanie uczestnictwem w projektach innych. Zamysł był taki, aby uczestnicy warsztatów pracowali w mieszanych zespołach, poznali się i wspierali się w swoich projektach. Ciekawym efektem było powstanie kilku zupełnie nowych projektów, które potem były rozwijane na kolejnych spotkaniach
Co zaskoczyło uczestników, a co prowadzących szkolenie?
A. Kuśmierz: Dla nas prowadzących ulubionym momentem warsztatów jest ten, kiedy uczestnicy odkrywają jaka potężna siła tkwi w pracy grupowej. Kiedy osoby zaczynają się dzielić wiedzą, kiedy pojawia się moment, który zaskakuje, że rzeczy można robić inaczej i efektywniej. Szczególnie, gdy chodzi o projekty, które wyglądają na bardzo kosztochłonne, wymagające długiego czasu realizacji - właściwe podzielenie na poszczególne etapy daje nadspodziewane efekty. Myślę, że dla uczestników bardzo istotne jest też to, że poznają swoich współpracowników, z którym do tej pory nie mieli okazji pracować, mimo że pracują od lat w ramach tej samej instytucji. Bezcenna dla nich jest wiedza, że ktoś już przeszedł z sukcesem drogę, która dla innych wydaje się niemożliwa.
Ważne jest to, że po warsztatach pracownicy naukowi lepiej rozumieją osoby z administracji, i odwrotnie, pracownicy administracyjni pracowników naukowych. Często, to właśnie, na tej linii występują trudności w komunikacji. Wspólna praca nad procesem jest i oczyszczająca, i edukacyjna, i bardzo efektywna, bo znakomicie upraszcza proces.
Co Pan uznaj za najważniejszy efekt szkoleń?
A. Kuśmierz Według mnie najważniejszym efektem warsztatów jest powstawanie zespołów międzywydziałowych. Uczestnicy budują relacje, które nie tylko podnoszą efektywność w prowadzeniu własnych projektów, ale pozwalają również na tworzenie nowych pomysłów. Fundamentalnie ważne było dla nich zrozumienie celów, oczekiwań i ograniczeń kolegów i koleżanek pracujących w innych pionach. Dzięki temu mogły powstać projekty, których celem było stworzenie lub ulepszenie procedur, które na co dzień realizuje administracja i naukowcy, choć mają względem nich różne oczekiwania. Ważne było również to, że niektóre projekty powstały dopiero na warsztatach, tylko dlatego, że uczestnicy zbudowali zaufanie, podzielili się swoimi przemyśleniami i wspólnie rozwijali pomysł.Mam ogromną nadzieję, że wypracowane narzędzia, relacje i pomysły będą dalej rozwijane, że dzięki temu powstaną nowe ciekawe projekty, a współpraca przy nich będzie jeszcze efektywniejsza.
Rozmawiała: Małgorzata Złotkowska
O zakończonych warsztatach sami uczestnicy
Dr Halina Waś, LOMTI
Kiedy całkowicie na legalu można sobie w pracy zbudować coś z klocków LEGO… 😉
Warsztaty „Modele biznesowe i strategia rozwoju star up’u” z Andrzejem Kuśmierzem i Wojciechem Broniatowskim to świetna sprawa! Bardzo polecam tych Panów. To tu dotarło do mnie, że moje nawet najbardziej szalone i abstrakcyjne pomysły mogą stać się rzeczywistością przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi. Te warsztaty były dla mnie jedną z inspiracji do zorganizowania akcji popularyzującej profilaktykę przeciwnowotworową: „Fit & Science” – lato 2019. Liczę, że również mój drugi projekt z pogranicza biologii, medycyny i sportu znajdzie niedługo swoją realną kontynuacje.
Dodatkowo, te warsztaty są znakomitą platformą dla tworzenia networkingu w obrębie WIM – naukowcy, lekarze i administracja w jednym miejscu wymieniający swoje pomysły, wiedzę i doświadczenie – bezcenne! Myślę, że takie interaktywne spotkania są bardzo korzystne z punktu widzenia nie tylko naszego codziennego skuteczniejszego funkcjonowania w WIM, ale także tworzenia interdyscyplinarnych projektów naukowych, które mogą przynieść nowe i przełomowe rozwiązania kliniczne.
Aleksandra Klemba, LOMTI
W czasie warsztatów mieliśmy okazję zapoznać się i w praktyce przetestować wiedzę jak stawiać pierwsze kroki w realizacji naszych pomysłów na biznes. Była to również dobra okazja by w niecodziennych warunkach bliżej poznać innych pracowników Instytutu. Bardzo interesujące było poznanie perspektyw przedstawicieli różnych dziedzin (w naszej grupie byli klinicyści, pracownicy działu projektowego i badacze) i wymiana doświadczeń. Po warsztatach, oprócz miłych wspomnień z ciekawie spożytkowanego czasu, zostały kontakty i pomysły na wspólną przyszłą współpracę.
Lek. Elżbieta Wyszyńska, Klinika Rehabilitacji
W moim przypadku pozyskałam serdeczne wsparcie, wiedzę i pomysły, bezcenne notatki, które wykorzystam w projekcie naukowym.
Wydział Wsparcia i Zarządzania Projektami
Po pierwsze, warsztaty, pozwoliły nam poznać pracowników WIM wysoko zmotywowanych do pracy naukowej i przygotować grunt pod współpracę z nimi. Naszą rolą jest wspieranie takich osób w pozyskiwaniu grantów i ich rozliczaniu, zatem warsztaty były doskonałą okazją do nawiązania relacji. Dziś jesteśmy w stałym i bezpośrednim kontakcie, przymierzając się do aplikowania o granty.
Warsztat uświadomił nam, że kluczem do sukcesu wdrożenia innowacyjnego projektu jest nie tyle sam pomysł, co wiedza, jak to zrobić. Ta świadomość pomaga w rozmowach z autorami pomysłów, którzy obawiają się mówić „zbyt wiele” albo unikają rozmowy w ogóle.
Wykłady i ćwiczenia przeprowadzone w czasie warsztatu pokazały nam, że ważnym czynnikiem sukcesu zespołu jest jego różnorodność. To zachęca do wykorzystywania potencjału tkwiącego w różnicach charakteru, różnych nawykach czy punktach widzenia.
Warsztat pokazał też, że opracowanie pomysłu na projekt to proces wymagający czasu, usystematyzowania chaotycznych myśli, ułożenia projektu w logiczną całość. Otrzymaliśmy narzędzia wspierające tę pracę, które możemy wykorzystywać w pracy z pomysłodawcami projektów.
Przykłady podane na warsztatach dostarczyły nam wiele inspiracji, zwracając uwagę na błędy, które łatwo popełnić w planowaniu projektu, np. nieuwzględnienie potrzeb grupy docelowej czy warunków, w których będzie wdrażany projekt.