- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
WIM-PIB po kolejnej wizycie akredytacyjnej
Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy po raz kolejny uzyskał Certyfikat Akredytacyjny (nr 2022/68), który jest potwierdzeniem wysokiej jakości udzielanych świadczeń. Uzyskanie certyfikatu poprzedzone było wizytą przedstawicieli Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, podczas której podkreślano zaangażowanie personelu w działania projakościowe oraz komunikację pracowników.
Czytaj więcejWIM zaprasza lekarzy anestezjologów do współpracy
W odpowiedzi na dynamicznie zmieniający się rynek usług medycznych proponujemy Państwu nowatorską formę zatrudnienia w Wojskowym Instytucie Medycznym. Jesteśmy jedną z największych, wieloprofilowych, o najwyższym stopniu referencyjności, akredytowanych placówek ochrony zdrowia w Polsce. Nasze sale operacyjne, gabinety zabiegowe oraz nowoczesny sprzęt spełniają najwyższe światowe standardy, co pozwoli Państwu doskonalić swoją wiedzę i umiejętności pod okiem...
Czytaj więcejUniwersytet Warszawski oraz WIM podjęły współpracę p…
14 października 2022 r. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak oraz dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, podpisali porozumienie w sprawie współpracy organizacyjnej oraz dydaktyczno-badawczej przy tworzeniu i prowadzeniu kształcenia lekarzy na nowo formowanym Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytaj więcejWIM państwowym instytutem badawczym
Szanowni Państwo, Drodzy Pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 roku Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie otrzymał status państwowego instytutu badawczego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 października, co będzie m.in. oznaczać, że z tym dniem oficjalną nazwą używaną przez instytut będzie Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy...
Czytaj więcejOgłoszenie o brakowaniu (zniszczeniu) dokumentacji m…
Informujemy, że planowane jest brakowanie dokumentacji medycznej pacjentów leczonych w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa w roku 2001. Osoby uprawnione i zainteresowane odbiorem oryginału dokumentacji medycznej przeznaczonej do niszczenia mogą ubiegać się o jej odbiór do 31.12.2022 r. po uprzednim złożeniu wniosku w Archiwum Medycznym.
Czytaj więcejLASEROWA I SOCZEWKOWA KOMERCYJNA KOREKCJA WAD WZROKU…
Chirurgia refrakcyjna rogówki i soczewki jest jedną z intensywniej rozwijających się gałęzi okulistyki i umożliwia korekcję wad wzroku dzięki wykorzystaniu najnowszych odkryć medycyny i bioinżynierii, w tym ultranowoczesnych platform laserowych. Liczba wykonywanych laserowych zabiegów refrakcyjnych w Polsce i na świecie systematycznie rośnie; na świecie wykonywanych jest rocznie ok. 5 mln procedur a w Europie ok...
Czytaj więcejDlaczego warto pracować w WIM?
Jesteś pielęgniarką? Chcesz bezpłatnie podnosić kwalifikacje zawodowe? Szybko uzyskać specjalizację? Dokształcać się w miejscu pracy, bez wędrówek po różnych szpitalach? Zapytaj o pracę w Wojskowym Instytucie Medycznym. Szpital przy Szaserów zatrudni absolwentki pielęgniarstwa po studiach magisterskich i licencjackich. Dzięki wypracowanej w naszym szpitalu, innowacyjnej ścieżce rozwoju zawodowego, pielęgniarka może skorzystać z szybkiej drogi awansu zawodowego...
Czytaj więcejNa operację zaćmy czeka się tylko 7 dni
W naszym oddziale na operację zaćmy czeka się 7 dni. Operacje są bezpłatne, z ubezpieczenia, w ramach NFZ. Na pierwszą poradę okulistyczną zapraszamy do naszego szpitala: WIM Legionowo, ul. Zegrzyńska 8. Oddział Chirurgii Okulistycznej, piętro 3. Zapisy do Poradni Okulistycznej: telefoniczne pod nr tel. 261-866-225, pon., śr., czw., pt. w godzinach 7:30 – 14:00...
Czytaj więcejOśrodek Dawców Szpiku pomaga szukać "bliźniaków genetycznych"
Ośrodek Dawców Szpiku (ODS) Wojskowego Instytutu Medycznego to jeden z ośrodków w Polsce który uczestniczy w procesie transplantacji komórek krwiotwórczych. Pomagamy szukać „bliźniaków genetycznych”. Prof. dr hab. n. med. Jolantą Korsak, kierownik Zakładu Transfuzjologii Klinicznej WIM - bliźniak genetyczny to osoba zgodna w poszukiwanych genach HLA z chorym przygotowywanym do przeszczepu komórek krwiotwórczych.
Jolanta Korsak: Cała historia Ośrodka Dawców Szpiku w Zakładzie Transfuzjologii Klinicznej Wojskowego Instytutu Medycznego rozpoczęła się w lutym 2011 roku. W tym roku jako pierwszy w Polsce Ośrodek otrzymał akredytację Ministerstwa Zdrowia na swoją działalność. Oznaczało to, że wypełniliśmy kryteria określone przez MZ, a oparte na zaleceniach WMDA (World Marrow Donor Association). Podstawową działalnością Ośrodka było stworzenie własnego rejestru niespokrewnionych dawców komórek krwiotwórczych, który stanowi część Polskiego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Komórek Krwiotwórczych i Krwi Pępowinowej, czyli czwartego pod względem liczby zarejestrowanych dawców rejestru w świecie. Obecnie w ODS WIM zarejestrowanych jest 13.536 dawców. Dają oni szansę na przeszczep komórek krwiotwórczych chorym hematologicznym nieposiadającym dawcy rodzinnego. W przypadku dawców niespokrewnionych bardzo ważna jest ich liczba, ponieważ ze względu na dużą zmienność genetyczną ludzkiej populacji dobranie w pełni zgodnego niespokrewnionego dawcy dla konkretnego chorego wynosi 1:1.000.000.
2. Jakie procedury, nowe rozwiązania i udogodnienia wprowadzono w Ośrodku?
Jolanta Korsak: Rozszerzyliśmy zakres działalności Ośrodka Dawców Szpiku WIM, bowiem powiązaliśmy z nim funkcjonowanie Pracowni Badań Zgodności Tkankowej, która w październiku 2011 r. otrzymała akredytację Ministerstwa Zdrowia na testowanie próbek do badań oraz testowanie komórek, tkanek i narządów w zakresie antygenów HLA. Rutynowo wykonujemy badania technikami biologii molekularnej, które pozwalają na oznaczenie antygenów HLA klasy I i II na niskim i wysokim poziomie rozdzielczości oraz badania chimeryzmu potransplantacyjnego. Pracownia dysponuje specjalistyczną aparaturą pozwalającą na stosowanie technik PCR SSP (Polymerase Chain Reaction-SequenceSpecificPrimer) i PCR SSO (Polymerase Chain Reaction-SequenceSpecificOligonukleotydeProbe) oraz sekwencjonowanie w technologii NGS. Wyniki typowania antygenów HLA na niskim i wysokim poziomie rozdzielczości zgodnie z obowiązującymi wymogami przedstawiane są z odpowiednim komentarzem. Nowym rozwiązaniem było również włączenie w proces transplantacji Pracowni Aferez, w której pobieramy komórki, oraz Banku Tkanek i Komórek Krwiotwórczych, gdzie pobrane komórki przygotowujemy do dystrybucji. Obie jednostki organizacyjne mają akredytacje MZ na wykonywane czynności. Udział Zakładu Transfuzjologii Klinicznej w całym procesie transplantacyjnym polega więc na: rekrutacji niespokrewnionego dawcy komórek, zbadaniu antygenów HLA i ustaleniu ich zgodności z chorym, pobraniu komórek krwiotwórczych, przygotowaniu materiału przeszczepowego i wysłaniu go do Ośrodka Transplantacyjnego.
Na tym jednak nie koniec. Wspomniane wyżej wypracowane akredytacje sprawiły, że w 2014 r. uzyskaliśmy dostęp do Światowej Bazy Dawców Szpiku z możliwością jej przeszukiwania pod kątem układu HLA pacjentów. Umożliwiło nam to współpracę właściwie z całym światem. Od tego roku prowadzono poszukiwania niespokrewnionych dawców komórek krwiotwórczych dla prawie 260 pacjentów z kraju i zagranicy, zgodnych 10/10 w antygenach HLA. Niespokrewnionych dawców komórek krwiotwórczych dobrano dla 220 pacjentów (ok. 85%) w średnim czasie około 35 dni. Ok. 145 chorym przeszczepiono komórki krwiotwórcze od dawców wyselekcjonowanych według powyższej procedury. Na prośbę ośrodków poszukujących dawcy lub ośrodków transplantacyjnych polskich i zagranicznych wykonano 489 dotypowań (tzn. procedur zwiększenia stopnia zgodności antygenów HLA), z których 125 pochodziło z Ośrodka Dawców Szpiku WIM. Również na prośbę ośrodków poszukujących dawcy lub ośrodków transplantacyjnych polskich i zagranicznych wysłaliśmy 177 próbek od naszych dawców na badania potwierdzające HLA dawcy. Wiedza oraz doświadczenie zawodowe naszego personelu pozwalają na opracowanie oceny szansy na dobór niespokrewnionego dawcy komórek krwiotwórczych zgodnie z aktualnymi standardami oraz na przygotowanie optymalnej ścieżki doboru dawcy.
3. W jakim jeszcze zakresie ODS współpracuje z innymi wiodącymi ośrodkami transplantacyjnymi? Jakimi liczbami statystycznymi pobrań dziś możecie się pochwalić?
Jolanta Korsak: Jak wspomniałam wyżej, współpraca z zagranicznymi ośrodkami transplantacyjnymi przebiega na poziomie poszukiwania dawców. Inną formą współpracy jest pobieranie komórek krwiotwórczych od polskich niespokrewnionych dawców komórek. Zlecenia na tę procedurę dostajemy z innych Ośrodków Dawców Szpiku, Poltransplantu oraz bezpośrednio z zagranicznych ośrodków transplantacyjnych. Procedura obejmuje ostateczną kwalifikację medyczną dawcy, uzyskanie od niego zgody na pobranie komórek, wykonanie koniecznych badań, gromadzenie i przetwarzanie pobranych komórek krwiotwórczych oraz przygotowanie ich do transportu. A zatem, duża odpowiedzialność i mnóstwo dokumentacji potwierdzającej spełnienie wymagań WMDA. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy pobraliśmy komórki krwiotwórcze od ośmiu niespokrewnionych dawców komórek krwiotwórczych przeznaczonych dla: jednego chorego z ośrodka transplantacyjnego w Niemczech, dwóch we Francji, dwóch we Włoszech, jednego w Hiszpanii oraz dwóch chorych z Ośrodków Transplantacyjnych w Polsce.
6. Jak pozyskujecie dawców szpiku?
Jolanta Korsak: Niespokrewnionych dawców szpiku pozyskujemy właściwie bezpośrednio, tzn. uczestnicząc w różnych wydarzeniach zapraszamy ludzi do wpisu w naszym rejestrze. Od kilku lat bierzemy udział m.in. w programie Urzędu Miasta st. Warszawy promującym transplantacje, w Dniach Nauki, Międzynarodowych Dniach Książki, piknikach plenerowych, np. współorganizując miasteczka pomocowo-zdrowotne z burmistrzami niektórych dzielnic Warszawy (Woli, Ochoty, Mokotowa), w akcjach promocyjnych organizowanych w Petrochemii oraz warszawskich bankach i szkołach.
7. Czy ODS lub Pracownia Zgodności Tkankowej spełnia wymogi jakościowe w zakresie swoich funkcjonalności?
Jolanta Korsak: Pierwszy certyfikat jakości Zakład Transfuzjologii Klinicznej, w tym Pracownia Badań Zgodności Tkankowej, wypracował w 2008 roku. Był to certyfikat jakości ISO 9001:2015 i AQAP 2110:2016. Utrzymanie certyfikatu wiązało się z coroczną pozytywną oceną audytorów we wszystkich zakresach funkcjonalności, początkowo pracowni, a później Ośrodka Dawców Szpiku. Certyfikat jest utrzymany do dziś, w tym roku wszedł z zakres certyfikacji WIM. W 2011 roku uzyskaliśmy akredytacje MZ na kolejne czynności znajdujące się w procesie transplantacji komórek krwiotwórczych, a więc:
- pobieranie od żywych dawców komórek krwiotwórczych szpiku
- pobieranie od żywych dawców komórek krwiotwórczych krwi obwodowej
- pobieranie od żywych dawców komórek linii białokrwinkowej z krwi obwodowej
1) testowanie komórek, tkanek i narządów, w tym testowanie próbek do badań
w zakresie:
- genotypowanie układu HLA na poziomie niskiej i wysokiej rozdzielczości
- genotypowanie układu HLA klasy I i II na pośrednim stopniu rozdzielczości
- genotypowanie układu HLA klasy I i II na wysokim stopniu rozdzielczości u biorców i dawców niespokrewnionych
- genotypowanie HLA klasy I i II krwi pępowinowej na niskim stopniu rozdzielczości
- diagnostyka chorób związanych z układem HLA
- wykrywanie przeciwciał ant-HLA metodą ELISA
2) gromadzenie, przetwarzanie, przechowywanie i dystrybucja komórek krwiotwórczych szpiku, z krwi obwodowej i krwi pępowinowej
3) wykonywanie czynności polegających na pozyskiwaniu potencjalnych dawców alogenicznego szpiku i komórek krwiotwórczych krwi obwodowej.
Akredytacje odnawiane są co pięć lat, a co roku poddawane są ocenie w ramach nadzoru.
Ponadto Pracownia Badań Zgodności Tkankowej od wielu lat bierze udział w zewnętrznej kontroli jakości typowania HLA metodami genetycznymi. Są to Warsztaty Kontroli Jakości Typowania HLA dla Europy Środkowo-Wschodniej organizowane przez Oddział Kontroli Jakości Polskiego Towarzystwa Immunogenetycznego i uzyskujemy w nich wyniki pozwalające na otrzymanie rekomendacji Konsultanta Krajowego w dziedzinie Immunologii Klinicznej. System jakości wdrożony w Pracowni pozwala na coroczne, bezbłędne typowanie przesyłanych 10 próbek standaryzacyjnych. Świadczy to o niezbędnej wiedzy personelu, doświadczeniu oraz naszych kontaktach z rejestrami zagranicznymi.
W tym roku złożyliśmy wniosek o uzyskanie akredytacji European Federation of Immunogenetics (EFI) z bardzo dokładnym opisem systemu jakości, realizowanych
i przestrzeganych procedur w zakresie badań HLA oraz kwalifikacji dawców komórek krwiotwórczych. Wniosek został przyjęty, a na listopad został zapowiedziany audyt. Mam nadzieję, że w nowym roku znajdziemy się wśród 300 placówek na świecie
i trzech w Polsce, posiadających certyfikat EFI.
8. A jak można się zapisać do polskiego rejestru dawców?
Jolanta Korsak: Aby zostać wpisanym do Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Komórek Krwiotwórczych WIM, należy umówić się na wizytę w ODS WIM tel. 261-816-213 lub 261-817-206, e-mail: zt@wim.mil.pl. W czasie wizyty kandydat na dawcę wypełnia stosowne kwestionariusze i pobierana jest próbka krwi w celu wykonania badań antygenów HLA .
Im więcej dawców w naszym rejestrze, tym większa szansa na znalezienie bliźniaka genetycznego, a tym samym – na udany przeszczep i wyleczenie choroby.
Zapraszamy do kontaktu z nami!