- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
WIM-PIB po kolejnej wizycie akredytacyjnej
Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy po raz kolejny uzyskał Certyfikat Akredytacyjny (nr 2022/68), który jest potwierdzeniem wysokiej jakości udzielanych świadczeń. Uzyskanie certyfikatu poprzedzone było wizytą przedstawicieli Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, podczas której podkreślano zaangażowanie personelu w działania projakościowe oraz komunikację pracowników.
Czytaj więcejWIM zaprasza lekarzy anestezjologów do współpracy
W odpowiedzi na dynamicznie zmieniający się rynek usług medycznych proponujemy Państwu nowatorską formę zatrudnienia w Wojskowym Instytucie Medycznym. Jesteśmy jedną z największych, wieloprofilowych, o najwyższym stopniu referencyjności, akredytowanych placówek ochrony zdrowia w Polsce. Nasze sale operacyjne, gabinety zabiegowe oraz nowoczesny sprzęt spełniają najwyższe światowe standardy, co pozwoli Państwu doskonalić swoją wiedzę i umiejętności pod okiem...
Czytaj więcejUniwersytet Warszawski oraz WIM podjęły współpracę p…
14 października 2022 r. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak oraz dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, podpisali porozumienie w sprawie współpracy organizacyjnej oraz dydaktyczno-badawczej przy tworzeniu i prowadzeniu kształcenia lekarzy na nowo formowanym Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytaj więcejWIM państwowym instytutem badawczym
Szanowni Państwo, Drodzy Pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 roku Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie otrzymał status państwowego instytutu badawczego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 października, co będzie m.in. oznaczać, że z tym dniem oficjalną nazwą używaną przez instytut będzie Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy...
Czytaj więcejOgłoszenie o brakowaniu (zniszczeniu) dokumentacji m…
Informujemy, że planowane jest brakowanie dokumentacji medycznej pacjentów leczonych w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa w roku 2001. Osoby uprawnione i zainteresowane odbiorem oryginału dokumentacji medycznej przeznaczonej do niszczenia mogą ubiegać się o jej odbiór do 31.12.2022 r. po uprzednim złożeniu wniosku w Archiwum Medycznym.
Czytaj więcejLASEROWA I SOCZEWKOWA KOMERCYJNA KOREKCJA WAD WZROKU…
Chirurgia refrakcyjna rogówki i soczewki jest jedną z intensywniej rozwijających się gałęzi okulistyki i umożliwia korekcję wad wzroku dzięki wykorzystaniu najnowszych odkryć medycyny i bioinżynierii, w tym ultranowoczesnych platform laserowych. Liczba wykonywanych laserowych zabiegów refrakcyjnych w Polsce i na świecie systematycznie rośnie; na świecie wykonywanych jest rocznie ok. 5 mln procedur a w Europie ok...
Czytaj więcejDlaczego warto pracować w WIM?
Jesteś pielęgniarką? Chcesz bezpłatnie podnosić kwalifikacje zawodowe? Szybko uzyskać specjalizację? Dokształcać się w miejscu pracy, bez wędrówek po różnych szpitalach? Zapytaj o pracę w Wojskowym Instytucie Medycznym. Szpital przy Szaserów zatrudni absolwentki pielęgniarstwa po studiach magisterskich i licencjackich. Dzięki wypracowanej w naszym szpitalu, innowacyjnej ścieżce rozwoju zawodowego, pielęgniarka może skorzystać z szybkiej drogi awansu zawodowego...
Czytaj więcejNa operację zaćmy czeka się tylko 7 dni
W naszym oddziale na operację zaćmy czeka się 7 dni. Operacje są bezpłatne, z ubezpieczenia, w ramach NFZ. Na pierwszą poradę okulistyczną zapraszamy do naszego szpitala: WIM Legionowo, ul. Zegrzyńska 8. Oddział Chirurgii Okulistycznej, piętro 3. Zapisy do Poradni Okulistycznej: telefoniczne pod nr tel. 261-866-225, pon., śr., czw., pt. w godzinach 7:30 – 14:00...
Czytaj więcejRZS - szkolenia i dofinansowanie dla POZ - NABÓR DO 31.12.2022
Zapraszamy do programu profilaktyki reumatoidalnego zapalenia stawów. Do 31 grudnia 2022 r. trwa nabór placówek POZ do projektu, w ramach którego ich pracownicy wezmą udział w bezpłatnym szkoleniu z profilaktyki, diagnozowania i leczenia RZS (punkty edukacyjne). Pacjenci z podejrzeniem RZS otrzymają szybką ścieżkę diagnostyki i badań, a wizyty pacjentów w POZ zostaną sfinansowane ze środków unijnych.
I. O PROGRAMIE
Zapraszamy Państwa do współpracy w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Reumatoidalnego Zapalenia Stawów. Program został opracowany z udziałem Ministerstwa Zdrowia i jest finansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Celem programu jest poprawa wczesnej wykrywalności RZS w celu zapewnienia utrzymania lub powrotu do aktywności zawodowej chorych na RZS. Realizacja programu obejmuje współpracę lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) ze specjalistą reumatologiem, przyjmującym pacjenta w ośrodku wczesnej diagnostyki zapalenia stawów. W zakresie realizacji projektu lekarz POZ przeprowadza 2 wizyty finansowane w ramach programu. Do wizyt kwalifikują się pacjenci z bólem i obrzękiem przynajmniej jednego stawu na podstawie kryteriów przesiewowych programu.
Więcej:
- OGÓLNOPOLSKI PROGRAM PROFILAKTYCZNY
II. JAK TO DZIAŁA?
Program profilaktyczny wczesnego wykrywania RZS zakłada udział personelu POZ:
- w szkoleniach/warsztatach;
- we wczesnej diagnostyce RZS (badania przesiewowe) - pkt 1.
1. Badanie przesiewowe (wykonywane w POZ):
W zakresie realizacji projektu lekarz POZ przeprowadza 2 wizyty finansowane w ramach programu.
- Wizyta I: wypełnienie kwestionariusza przesiewowego przez pacjenta i przez lekarza (patrz: pkt VI), wykonanie badania układu ruchu (test uciskowy stawów śródręczno-paliczkowych oraz śródstopno-paliczkowych), zlecenie podstawowych badań krwi takich jak OB, CRP, morfologia (badania laboratoryjne nie są finansowane w ramach programu).
Wartość stawki jednostkowej wizyty - 48 PLN brutto.
- Wizyta II: skompletowanie dokumentacji medycznej dotyczącej pacjenta tj. opis przeprowadzonego wywiadu oraz wyników badań OB, CRP, morfologii, powtórzenie badania układu ruchu w kierunku RZS. W przypadku spełnienia kryteriów podejrzenia zapalenia stawów - wystawienie skierowania do WIM na kompleksową diagnostykę.
Wartość stawki jednostkowej wizyty – 48 PLN brutto.
2. Poszerzona diagnostyka i weryfikacja rozpoznania wykonywane są w WIM
Wizyta w Poradni Reumatologicznej WIM jest ustalana w trybie pilnym do 14 dni od skierowania przez POZ. Pacjent ma wykonywaną pełną diagnostykę w kierunku zapalenia stawów w ciągu kolejnych 14 dni w trakcie 2 wizyt lekarskich, finansowanych w ramach programu.
- badanie kliniczne przeprowadzone przez doświadczonego reumatologa,
- badania dodatkowe (diagnostyka laboratoryjna i obrazowa),
- wydanie decyzji dotyczącej dalszej diagnostyki/leczenia/obserwacji.
III. NABÓR PLACÓWEK POZ
Do 31 grudnia 2022 r. trwa nabór placówek POZ do udziału w projekcie, dzięki któremu Państwa personel zostanie przeszkolony z tematyki RZS, a przychodnia może uzyskać dodatkowe wynagrodzenie za diagnostykę pacjentów z wczesnymi objawami RZS.
Aby zgłosić chęć udziału w projekcie, należy:
1) zapoznać się z dokumentami konkursowymi:
- Regulamin rekrutacji i uczestnictwa
- Załączniki do Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa:
- Deklaracja udziału placówki POZ w projekcie
- Wzór umowy - dla pojedynczej placówki POZ
- Wzór umowy - dla zespołu placówek POZ
2) wypełnić Deklarację udziału placówki POZ w projekcie (powyżej) i złożyć w trybie opisanym w Regulaminie rekrutacji i uczestnictwa.
Do projektu może przystąpić każda placówka POZ z województwa mazowieckiego, podlaskiego i łódzkiego.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc decydować będzie kolejność wpływu kompletu dokumentów aplikacyjnych.
IV. NABÓR PERSONELU POZ NA SZKOLENIA - tylko dla POZ, które podpisały umowy z WIM (wg wzoru powyżej)
Przychodnie uczestniczące w projekcie wyznaczają minimum 2 osoby (lekarzy, pielęgniarki), w tym co najmniej jednego lekarza, do udziału w bezpłatnym szkoleniu dotyczącym wczesnego rozpoznawania i leczenia RZS. Szkolenie oraz warsztaty będą prowadzone przez specjalistów w dziedzinie chorób reumatologicznych.
Harmonogram szkoleń i zapisy (tylko dla POZ, które podpisały umowę z WIM):
I termin: Wkrótce powiadomimy o terminie rekrutacji.
Szkolenia odbywają się w Wojskowym Instytucie Medycznym, ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa.
V. O RZS
"Czas to... zdrowie", czyli aktualne wyzwania w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Jest najczęstszą zapalną chorobą reumatyczną, a częstość występowania RZS w Polsce szacuje się na 0,5% populacji dorosłej. Może wystąpić w każdym wieku, ale szczyt zachorowań przypada na 4.-5. dekadę życia.
Dominującym i najbardziej charakterystycznym objawem RZS jest zapalenie stawów obwodowych - zwykle symetryczne, najczęściej obejmujące drobne stawy rąk i stóp. Zmianom stawowym mogą towarzyszyć objawy ogólne, takie jak stany podgorączkowe, bóle mięśni, uczucie zmęczenia, utrata masy ciała. W przebiegu RZS może także dochodzić do zajęcia i uszkodzenia narządów wewnętrznych: płuc, nerek, serca czy narządu wzroku. Bardzo istotna jest również obserwowana u chorych na RZS zwiększona zachorowalność na tzw. choroby towarzyszące - RZS zwiększa ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych (które są najczęstszą przyczyną zgonów), chorób układu chłonnego czy zaburzeń depresyjnych. W konsekwencji choroba stopniowo prowadzi do niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci. Badania przeprowadzone w populacji polskiej wskazują, iż około 50% chorych na RZS ma orzeczenie niepełnosprawności. Umieralność w populacji chorych na RZS jest z kolei o około 50% większa niż w populacji ogólnej.
RZS rozpoznaje się na podstawie badania klinicznego (stwierdzenie zapalenia stawów) oraz badań dodatkowych (czynnik reumatoidalny- RF, przeciwciała przeciw cyklicznemu cytrulinowanemu peptydowi - ACPA, odczyn Biernackiego- OB, białko C-reaktywne- CRP). Klasyczna radiografia nie odgrywa istotnej roli w diagnostyce wczesnego RZS. Przydatne, szczególnie w przypadkach diagnostycznie wątpliwych, mogą być natomiast ultrasonografia (USG), niekiedy rezonans magnetyczny (RM). Badania te pozwalają na wczesne (tzw. „przedradiologiczne”) wykrycie zmian sugerujących początkowy okres RZS - gdy proces zapalny toczy się w tkankach miękkich, w błonie maziowej oraz szpiku. Wykazano, iż zarówno USG, jak i RM, mają około dwukrotnie większą czułość w wykrywaniu zapalenia błony maziowej w porównaniu z badaniem fizykalnym. Zastosowanie tych metod obrazowych może więc w istotny sposób zwiększyć trafność diagnostyczną. Ale same w sobie, w oderwaniu od obrazu klinicznego nie mogą decydować o rozpoznaniu.
Obecnie celem leczenia jest osiągnięcie tzw. remisji. Jedynym czynnikiem prognozującym jej osiągnięcie jest wczesne rozpoznanie choroby i włączenie skutecznego leczenia (tzn. leków modyfikujących przebieg choroby - LMPCh). Wykazano, iż rozpoczęcie leczenia LMPCh w ciągu 12 tygodni od pojawienia się pierwszych objawów powoduje 3-krotnie mniejszy postęp zmian radiologicznych i zwiększa dwukrotnie szanse na uzyskanie remisji. Udowodniono też, że wczesne włączenie skutecznego leczenia i ścisłe monitorowanie przebiegu choroby zmniejsza śmiertelność i pozwala na osiągnięcie średniej życia zbliżonej do populacji ogólnej. Analizy ekonomiczne wskazują natomiast, że wczesne wykrycie i włączenie skutecznego leczenia zmniejsza zarówno koszty bezpośrednie (takie jak leki, hospitalizacje czy leczenie operacyjne), jak i pośrednie (absenteizm, prezenteizm, renty, koszty społeczne) RZS.
Polska należy do krajów, w którym opóźnienia diagnostyczne w RZS należą do najdłuższych w Europie. Szacuje się, że czas od wystąpienia pierwszych objawów choroby do rozpoznania i wdrożenia leczenia sięga 35 tygodni. Wpływ na to mają rozmaite czynniki, m.in. niski poziom wiedzy na temat RZS w społeczeństwie, długi czas oczekiwania na wizytę u reumatologa czy długi czas od pierwszej wizyty do postawienia ostatecznego rozpoznania i włączenia leczenia. Oczywistym jest, iż wszystkie działania wpływające na skrócenie czasu od wystąpienia pierwszych objawów RZS do włączenia skutecznego leczenia mają kluczowe znaczenie dla poprawy odległego rokowania, zmniejszenia ryzyka niepełnosprawności i wydłużenia czasu przeżycia chorych. Cel ten można osiągnąć poprzez działania edukacyjne wśród pacjentów i lekarzy, ścisłą współpracę między lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i reumatologami oraz wdrożenie do powszechnego użytku nowoczesnych metod diagnostycznych, m. in. USG i RM.
Realizację powyższych celów ma zapewnić ogólnopolski program profilaktyczny wczesnego wykrywania RZS, którego realizatorem jest Klinika Chorób Wewnętrznych i Reumatologii WIM.
VI. DLA PACJENTÓW
- LISTA PLACÓWEK POZ UCZESTNICZĄCYCH W PROGRAMIE
- LISTA PLACÓWEK POZ UCZESTNICZĄCYCH W PROGRAMIE W FORMIE MAPY:
Warszawa:
Poza Warszawą:
VI. INNE DOKUMENTY DO POBRANIA
- PROGRAM PROFILAKTYCZNY
VII. KONTAKT
Wydział Wsparcia i Zarządzania Projektami
tel.+48 261 817 227, +48 261 817 225
e-mail: rzs@wim.mil.pl