- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
WIM-PIB po kolejnej wizycie akredytacyjnej

Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy po raz kolejny uzyskał Certyfikat Akredytacyjny (nr 2022/68), który jest potwierdzeniem wysokiej jakości udzielanych świadczeń. Uzyskanie certyfikatu poprzedzone było wizytą przedstawicieli Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, podczas której podkreślano zaangażowanie personelu w działania projakościowe oraz komunikację pracowników.
Czytaj więcejWIM zaprasza lekarzy anestezjologów do współpracy

W odpowiedzi na dynamicznie zmieniający się rynek usług medycznych proponujemy Państwu nowatorską formę zatrudnienia w Wojskowym Instytucie Medycznym. Jesteśmy jedną z największych, wieloprofilowych, o najwyższym stopniu referencyjności, akredytowanych placówek ochrony zdrowia w Polsce. Nasze sale operacyjne, gabinety zabiegowe oraz nowoczesny sprzęt spełniają najwyższe światowe standardy, co pozwoli Państwu doskonalić swoją wiedzę i umiejętności pod okiem...
Czytaj więcejUniwersytet Warszawski oraz WIM podjęły współpracę p…

14 października 2022 r. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak oraz dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, podpisali porozumienie w sprawie współpracy organizacyjnej oraz dydaktyczno-badawczej przy tworzeniu i prowadzeniu kształcenia lekarzy na nowo formowanym Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytaj więcejWIM państwowym instytutem badawczym

Szanowni Państwo, Drodzy Pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 roku Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie otrzymał status państwowego instytutu badawczego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 października, co będzie m.in. oznaczać, że z tym dniem oficjalną nazwą używaną przez instytut będzie Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy...
Czytaj więcejOgłoszenie o brakowaniu (zniszczeniu) dokumentacji m…

Informujemy, że planowane jest brakowanie dokumentacji medycznej pacjentów leczonych w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa w roku 2001. Osoby uprawnione i zainteresowane odbiorem oryginału dokumentacji medycznej przeznaczonej do niszczenia mogą ubiegać się o jej odbiór do 31.12.2022 r. po uprzednim złożeniu wniosku w Archiwum Medycznym.
Czytaj więcejLASEROWA I SOCZEWKOWA KOMERCYJNA KOREKCJA WAD WZROKU…

Chirurgia refrakcyjna rogówki i soczewki jest jedną z intensywniej rozwijających się gałęzi okulistyki i umożliwia korekcję wad wzroku dzięki wykorzystaniu najnowszych odkryć medycyny i bioinżynierii, w tym ultranowoczesnych platform laserowych. Liczba wykonywanych laserowych zabiegów refrakcyjnych w Polsce i na świecie systematycznie rośnie; na świecie wykonywanych jest rocznie ok. 5 mln procedur a w Europie ok...
Czytaj więcejDlaczego warto pracować w WIM?

Jesteś pielęgniarką? Chcesz bezpłatnie podnosić kwalifikacje zawodowe? Szybko uzyskać specjalizację? Dokształcać się w miejscu pracy, bez wędrówek po różnych szpitalach? Zapytaj o pracę w Wojskowym Instytucie Medycznym. Szpital przy Szaserów zatrudni absolwentki pielęgniarstwa po studiach magisterskich i licencjackich. Dzięki wypracowanej w naszym szpitalu, innowacyjnej ścieżce rozwoju zawodowego, pielęgniarka może skorzystać z szybkiej drogi awansu zawodowego...
Czytaj więcejNa operację zaćmy czeka się tylko 7 dni

W naszym oddziale na operację zaćmy czeka się 7 dni. Operacje są bezpłatne, z ubezpieczenia, w ramach NFZ. Na pierwszą poradę okulistyczną zapraszamy do naszego szpitala: WIM Legionowo, ul. Zegrzyńska 8. Oddział Chirurgii Okulistycznej, piętro 3. Zapisy do Poradni Okulistycznej: telefoniczne pod nr tel. 261-866-225, pon., śr., czw., pt. w godzinach 7:30 – 14:00...
Czytaj więcejWarsztaty medyczne dla służb mundurowych - nagłe zdarzenia podczas wykonywania zadań służbowych
Jest niemal północ. Do Szpitalnego Oddziały Ratunkowego w podwarszawskiej miejscowości trafia młody mężczyzna z rozległym urazem ręki. Eksplozja ładunku wybuchowego dokonała znacznych zniszczeń tkanek, z częściową amputacją palców, co dla praworęcznego funkcjonariusza Policji oznacza koniec kariery zawodowej i trwałe kalectwo. Do nieszczęśliwego zdarzenia doszło podczas wykonywania obowiązków służbowych. Sytuacja jest dramatyczna, ale nie beznadziejna. Można uratować niektóre palce i przynajmniej częściowo przywrócić funkcję ręki. W tym celu funkcjonariusz powinien znaleźć się w dedykowanym ośrodku dysponującym odpowiednim sprzętem i personelem. Czas jednak upływa bezlitośnie, a personel medyczny nie jest w stanie wskazać miejsca, które mogłoby zaopatrzyć uraz ostatecznie. Dyżurujący tego dnia ośrodek w północno-zachodniej Polsce odmawia przyjęcia poszkodowanego, nie znajdując uzasadnienia dla tak odległego transportu. Wobec opisanych powyżej problemów związanych z funkcjonowaniem systemu czas od urazu do zabiegu operacyjnego wyniósł ok. sześciu godzin.
Niestety, choć w szczegółach nieprecyzyjny, jednak opis powyższy dotyczy zdarzenia prawdziwego. W marcu bieżącego roku doszło do sytuacji, która wywołała w wielu z nas refleksję nad stałą potrzebą doskonalenia umiejętności ratowniczych u ratowników medycznych i paramedyków pełniących służbę w różnych odmianach służb mundurowych. Niezwykle ważne jest również tworzenie i stałe kontrolowanie systemów komunikacyjnych oraz skuteczne zarządzanie zabezpieczeniem medycznym. W odniesieniu do funkcjonariuszy i żołnierzy ma to szczególne znaczenie. Poczucie bezpieczeństwa i wiedza, że mogą podejmować ryzykowne, ale niezbędne dla bezpieczeństwa Państwa działania, ponieważ są skuteczne systemy udzielenia im pomocy w sytuacji kryzysowej, jest niezbędna do odpowiedzialnego pełnienia służby. Ponadto skuteczność udzielania pomocy oznacza redukcję kosztów wynikających z utraty doświadczonych i dobrze przygotowanych do służby, kosztów płacenia odszkodowań i rent, jak również kosztów związanych z koniecznością szkolenia nowych kadr.
Bezspornym jest, że ważniejsza i skuteczniejsza od leczenia jest profilaktyka. Takie założenie kierowało organizatorami „warsztatów medycznych dla służb mundurowych – nagłe zdarzenia w trakcie wykonywania zadań służbowych”. Szkolenie i dzielenie się własnymi doświadczeniami, jak również budowanie wspólnych standardów, powinno być celem dla wszystkich wykonujących obowiązki na rzecz Państwa. Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie w ścisłej współpracy z Fundacją „Sprzymierzeni”, w dniu 24 kwietnia 2012 roku przeprowadził warsztaty teoretyczne dotyczące zagadnień niezwykle istotnych i praktycznie ważnych dla żołnierzy i funkcjonariuszy przygotowujących obsługę EURO 2012. Warsztaty w ostatniej chwili dedykowane zostały tragicznie zmarłemu kilka dni wcześniej, jednemu z naszych niezwykle twórczych, aktywnych i bardzo doświadczonych kolegów – żołnierzowi Wojsk Specjalnych Damianowi „Diabolo”. Miał być wśród nas i prowadzić część wykładów. Niespodziewana śmierć podczas szkolenia nurkowego przerwała jego bogate życie, a nas pozostawiła w smutku po koledze i współtwórcy pomysłu jednolitego szkolenia wszystkich służb. W tym przypadku system zareagował prawidłowo. Szczególnie sprawnie zadziałało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, co zostało wyrażone w słowach wdzięczność środowiska i przełożonych Damiana. Tragiczny wypadek jeszcze raz pokazał, że niezbędne jest stałe weryfikowanie standardów, ciągłe wyciąganie wniosków i doskonalenie procedur.
Zaproszeni na warsztaty wykładowcy zaprezentowali ciekawy i oparty na własnych doświadczeniach i badaniach punkt widzenia na zagrożenia i potencjalne skutki udziału w akcjach bojowych. Aspekty balistyki i następstw fizycznych związanych z działaniem środków bojowych, takich jak broń krótka i długa różnego kalibru, przedstawił w pasjonującym wykładzie prof. Jerzy Ejsmont z Gdańska. Wpływ działania broni na organizm człowieka został zaprezentowany w wykładach dr. n. med. Adama Domanasiewicza z Ośrodka Replantacji Kończyń, Mikrochirurgii, Chirugii Ręki i Chirurgii Ogólnej w Trzebnicy. Niezwykle ciekawą część prezentacji zajęły informacje wypływające z własnych doświadczeń na bloku operacyjnym w zastosowaniu i skuteczności środków hemostatycznych. Dr Zbigniew Żyła – dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przybliżył własne doświadczenia związane z tworzeniem floty śmigłowców ratowniczych oraz zachęcił do tworzenia własnych patentów usprawniających działania ratownicze i wdrażanie ich w życie, bo jest to metoda skuteczna w kierunku rozwoju i większego bezpieczeństwa. Wiele z nowatorskich rozwiązań opracowanych przez zespół LPR-u zostało uznanych za niezwykle skuteczne i obecnie są wdrażane w pogotowiach innych państw.
Podsumowanie warsztatów oraz zarysowanie możliwości medycznych i zasad współpracy z Wojskowym Instytutem Medycznym przedstawił w wykładzie mjr lek. Narcyz Sadłoń, asystent Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i członek zespołu do spraw koordynacji EURO 2012. Wśród możliwości i propozycji jakie ma do zaoferowania wiodąca wojskowa placówka medyczna w kraju, są działania szkoleniowe, szeroka współpraca przy zabezpieczeniu działań w Polsce i za granicą oraz dostęp do szerokiego panelu usług medycznych dla żołnierzy, funkcjonariuszy i ich rodzin. Ciekawą propozycją, jednak wciąż odległą od możliwości realizacji jest stworzenie ogólnopolskiego systemu ubezpieczeń dla osób pełniących funkcje publiczne oraz całodobowej obsługi assistance dedykowanej i dopasowanej do wymogów tego specyficznego środowiska.
Warsztaty są częścią szerszej inicjatywy edukacyjno-szkoleniowej, której kontynuacją są zaplanowane na maj ćwiczenia praktyczne. Celem współpracy pomiędzy WIM, Fundacją „Sprzymierzeni” oraz poszczególnymi formacjami specjalnymi jest doskonalenie procedur oraz standardów szkoleniowych w zakresie ratownictwa medycznego, co przełoży się także na program kursów i szkoleń organizowanych przez Centrum Kształcenia Podyplomowego WIM.
Tekst: mjr lek. Narcyz Sadłoń