- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
WIM-PIB po kolejnej wizycie akredytacyjnej

Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy po raz kolejny uzyskał Certyfikat Akredytacyjny (nr 2022/68), który jest potwierdzeniem wysokiej jakości udzielanych świadczeń. Uzyskanie certyfikatu poprzedzone było wizytą przedstawicieli Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, podczas której podkreślano zaangażowanie personelu w działania projakościowe oraz komunikację pracowników.
Czytaj więcejWIM zaprasza lekarzy anestezjologów do współpracy

W odpowiedzi na dynamicznie zmieniający się rynek usług medycznych proponujemy Państwu nowatorską formę zatrudnienia w Wojskowym Instytucie Medycznym. Jesteśmy jedną z największych, wieloprofilowych, o najwyższym stopniu referencyjności, akredytowanych placówek ochrony zdrowia w Polsce. Nasze sale operacyjne, gabinety zabiegowe oraz nowoczesny sprzęt spełniają najwyższe światowe standardy, co pozwoli Państwu doskonalić swoją wiedzę i umiejętności pod okiem...
Czytaj więcejUniwersytet Warszawski oraz WIM podjęły współpracę p…

14 października 2022 r. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak oraz dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, podpisali porozumienie w sprawie współpracy organizacyjnej oraz dydaktyczno-badawczej przy tworzeniu i prowadzeniu kształcenia lekarzy na nowo formowanym Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytaj więcejWIM państwowym instytutem badawczym

Szanowni Państwo, Drodzy Pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 roku Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie otrzymał status państwowego instytutu badawczego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 października, co będzie m.in. oznaczać, że z tym dniem oficjalną nazwą używaną przez instytut będzie Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy...
Czytaj więcejOgłoszenie o brakowaniu (zniszczeniu) dokumentacji m…

Informujemy, że planowane jest brakowanie dokumentacji medycznej pacjentów leczonych w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa w roku 2001. Osoby uprawnione i zainteresowane odbiorem oryginału dokumentacji medycznej przeznaczonej do niszczenia mogą ubiegać się o jej odbiór do 31.12.2022 r. po uprzednim złożeniu wniosku w Archiwum Medycznym.
Czytaj więcejLASEROWA I SOCZEWKOWA KOMERCYJNA KOREKCJA WAD WZROKU…

Chirurgia refrakcyjna rogówki i soczewki jest jedną z intensywniej rozwijających się gałęzi okulistyki i umożliwia korekcję wad wzroku dzięki wykorzystaniu najnowszych odkryć medycyny i bioinżynierii, w tym ultranowoczesnych platform laserowych. Liczba wykonywanych laserowych zabiegów refrakcyjnych w Polsce i na świecie systematycznie rośnie; na świecie wykonywanych jest rocznie ok. 5 mln procedur a w Europie ok...
Czytaj więcejDlaczego warto pracować w WIM?

Jesteś pielęgniarką? Chcesz bezpłatnie podnosić kwalifikacje zawodowe? Szybko uzyskać specjalizację? Dokształcać się w miejscu pracy, bez wędrówek po różnych szpitalach? Zapytaj o pracę w Wojskowym Instytucie Medycznym. Szpital przy Szaserów zatrudni absolwentki pielęgniarstwa po studiach magisterskich i licencjackich. Dzięki wypracowanej w naszym szpitalu, innowacyjnej ścieżce rozwoju zawodowego, pielęgniarka może skorzystać z szybkiej drogi awansu zawodowego...
Czytaj więcejNa operację zaćmy czeka się tylko 7 dni

W naszym oddziale na operację zaćmy czeka się 7 dni. Operacje są bezpłatne, z ubezpieczenia, w ramach NFZ. Na pierwszą poradę okulistyczną zapraszamy do naszego szpitala: WIM Legionowo, ul. Zegrzyńska 8. Oddział Chirurgii Okulistycznej, piętro 3. Zapisy do Poradni Okulistycznej: telefoniczne pod nr tel. 261-866-225, pon., śr., czw., pt. w godzinach 7:30 – 14:00...
Czytaj więcejPRACOWNIA DIAGNOSTYKI NIEINWAZYJNEJ
Pracownia Diagnostyki Nieinwazyjnej Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych WIM jest jedną z najnowocześniejszych tego typu jednostek w Polsce. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem diagnostycznym oraz wieloletnim doświadczeniem zespołu specjalistów. W kompleksowej ocenie układu krążenia wykorzystujemy metody o ugruntowanej już wysokiej pozycji w diagnostyce kardiologicznej, jak badanie echokardiograficzne, badania holterowskie, testy wysiłkowe, ale również szeroko stosujemy metody nowoczesne (przedłużone monitorowanie ekg, ergospirometria, kardiografia impedancyjna, bioimpedancja całego ciała, tonometria aplanacyjna) oraz przeprowadzamy diagnostykę i leczenie obturacyjnego bezdechu sennego. Naszą wiedzę i doświadczenie budujemy, opierając się na codziennej praktyce i nowatorskich badaniach naukowych. Badania wykonywane w Pracowni są podstawą kwalifikacji pacjentów do leczenia inwazyjnego, np. ablacji, wszczepienia stymulatora serca, angioplastyki wieńcowej, zabiegów zamykania ubytków wewnątrzsercowych, uszka lewego przedsionka oraz przezskórnej implantacji zastawki aortalnej.
Dzięki takiemu podejściu jesteśmy w stanie lepiej diagnozować i skuteczniej leczyć naszych pacjentów.
NAJCZĘSTSZE SCHORZENIA DIAGNOZOWANE W PRACOWNI:
1. Choroba niedokrwienna serca.
2. Zaburzenia rytmu serca.
3. Nadciśnienie tętnicze.
4. Niewydolność serca.
5. Wady serca.
6. Omdlenia.
7. Obturacyjny bezdech senny.
BADANIA DIAGNOSTYCZNE DOSTĘPNE W PRACOWNI:
1. Badanie echokardiograficzne (przezklatkowe, przezprzełykowe, próby obciążeniowe).
2. Monitorowanie ekg metodą Holtera 24 i 48h, 7 dniowe, 12 kanałowe, ocena stymulacji oraz przedłużone monitorowanie ekg metodą „event Holter” a także przedłużone monitorowanie ekg z wykorzystaniem ciągłej transmisji danych (telemonitoring).
3. Całodobowe monitorowanie ciśnienia tętniczego (APBM).
4. Badania wysiłkowe (test wysiłkowy tradycyjny, alternans załamka T, badanie spiroergometryczne na cykloergometrze i bieżni ruchomej).
5. Test pochyleniowy (diagnostyka omdleń). 6. Kardiografia impedancyjna (ocena profilu hemodynamicznego).
7. Tonometria aplanacyjna (pomiar ciśnienia centralnego i prędkości fali tętna).
8. Ocena składu ciała metodą bioimpedancyjną.
9. Ocena funkcji śródbłonka naczyniowego (FMD).
CHARAKTERYSTYKA WYKONYWANYCH BADAŃ DIAGNOSTYCZNYCH BADANIE ECHOKARDIOGRAFICZNE
Badanie echokardiograficzne jest podstawową metodą służącą ocenie morfologii serca, ze szczegółową oceną wielkości jam serca, kurczliwości i grubości ścian, jak również szczegółową oceną funkcji LV w zakresie jej funkcji rozkurczowej (TDI) oraz skurczowej z zastosowaniem nowych technik diagnostyki ultradźwiękowej, a zwłaszcza metody pomiaru regionalnych odkształceń (strain) w ocenie czynności mięśnia lewej i prawej komory serca w przebiegu różnych patologii. Wykorzystujemy echokardiografię przezklatkową i przezprzełykową dla morfologicznej i czynnościowej oceny wrodzonych i nabytych wad serca.
Badanie echokardiograficzne przezprzełykowe wykonywane zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, bądź rzadziej w krótkotrwałej sedacji, służy m. in. ocenie chorych przez zabiegami elektrofizjologicznymi, bezpiecznej kwalifikacji pacjentów do zabiegów kardiowersji elektrycznej. W Pracowni wykonujemy badania służące kwalifikacji i przygotowaniu pacjentów do zabiegów przezskórnego zamknięcia uszka lewego przedsionka, zamykania ubytków przegrody międzyprzedsionkowej oraz przezskórnej implantacji zastawki aortalnej. Badanie echokardiograficzne przezprzełykowe jest ponadto nieodzownym elementem podczas przeprowadzania powyższych zabiegów.
Badanie echokardiograficzne obciążeniowe wykorzystujemy w diagnostyce i ocenie leczenia chorych z chorobą niedokrwienną serca oraz niektórymi wadami nabytymi, jak zwężenie zastawki aortalnej.
Od początku 2014 roku Pracownia Echokardiografii posiada najwyższą klasę akredytacyjną „C” przyznawaną przez Sekcję Echokardiografii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Od wielu lat Pracownia Diagnostyki Nieinwazyjnej posiada certyfikat PTK wykonywania badań Ekg metodą Holtera.
24-GODZINNA REJESTRACJA EKG METODĄ HOLTERA
24-godzinna rejestracja ekg metodą Holtera (tzw. Holter-ekg) z wykorzystaniem 3 i 12-kanałowych rejestratorów cyfrowych jest podstawową metodą rozpoznawania zaburzeń rytmu serca, w tym groźnych dla życia arytmii, zaburzeń przewodzenia i niedokrwienia mięśnia serca. W przypadku konieczności poszerzenia diagnostyki dysponujemy możliwością szerszego monitorowania ekg metodami takim jak: przedłużone monitorowanie ekg metodą „event Holter” oraz przedłużone monitorowanie ekg z wykorzystaniem ciągłej transmisji danych (telemonitoring).
24-GODZINNE MONITOROWANIE CIŚNIENIA TĘTNICZEGO (ABPM)
Ocena profilu dobowego oraz średnich wartości ciśnienia tętniczego z całej doby, okresu aktywności dziennej oraz spoczynku nocnego. Możliwe rozszerzenie analizy o ocenę minimum, maksimum wartości ciśnień oraz zjawiska porannego wzrostu ciśnienia tętniczego (morning surge), które jest istotnym czynnikiem ryzyka sercowo-naczyniowego. Jest to podstawowe badanie oceniające kontrolę ciśnienia tętniczego u osób podejrzanych lub leczonych z powodu nadciśnienia tętniczego.
TEST WYSIŁKOWY
Badanie wysiłkowe wykonywane na bieżni ruchomej, z ciągłym monitorowaniem zapisu ekg. Jest to podstawowa metoda w diagnostyce choroby niedokrwiennej serca. Może również służyć ocenie wydolności fizycznej, związku arytmii z wysiłkiem fizycznym oraz reakcji ciśnienia tętniczego w czasie jego wykonywania. Dysponujemy również możliwością wykonania badania wysiłkowego z oceną alternansu załamka T- wskaźnika zwiększonego ryzyka nagłej śmierci sercowej.
ERGOSPIROMETRIA
Umożliwia kompleksową i jednoczesną ocenę reakcji układu krążenia, oddechowego, mięśni szkieletowych i metabolizmu całego organizmu na wysiłek fizyczny. Jej istotą jest połączenie standardowego testu wysiłkowego z analizą gazów wydechowych. Przed każdym badaniem wykonywana jest spoczynkowa spirometria, w celu wykrycia ewentualnej obturacji oraz określenia pojemności życiowej płuc. Następnie wykonywana jest próba wysiłkowa, w trakcie której monitorowane jest ciśnienie tętnicze krwi, czynność serca, zmiany odcinka ST, wystąpienie zaburzeń rytmu i przewodzenia, wysycenie hemoglobiny krwi tętniczej tlenem oraz analiza gazów oddechowych. Wymienione parametry mają praktyczne zastosowanie w ocenie rokowania, tolerancji wysiłku, stopnia obciążenia wysiłkiem i reakcji fizjologicznych w odpowiedzi na wysiłek fizyczny u chorych ze schorzeniami układu krążenia i oddechowego
TEST POCHYLENIOWY
Test pochyleniowy jest próbą prowokacyjną, która ma wyzwolić reakcję omdleniową o osób ze skłonnością do omdleń odruchowych. Wykonujemy to badanie zwłaszcza w przypadku podejrzenia tzw. zespołu wazowagalnego, utrat przytomności o niejasnej przyczynie oraz takich, które wiążą się z urazem (np. głowy). Każdego chorego kwalifikuje do badania specjalista z Naszego Zespołu na podstawie wykonanych wcześniej badań kardiologicznych (badanie echokardiograficzne, Holter-ekg, ABPM) oraz neurologicznych (EEG, ocena specjalisty neurologa).
KARDIOGRAFIA IMPEDANCYJNA
Kardiografia impedancyjna (ICG, impedance cardiography) jest prostą i bezpieczną, nieinwazyjną metodą monitorowania hemodynamicznego, opierająca się na ocenie zmienności impedancji klatki piersiowej. Metoda ta umożliwia jednoczasową ocenę m. in. wskaźnika objętości wyrzutowej (SI) i rzutu serca (CI), zawartości płynu w klatce piersiowej (TFC) i systemowego oporu naczyniowego (SVRI oraz podatności tętniczej (TAC). W Klinice kardiografia impedancyjna jest wykorzystywana m. in. w optymalizacji leczenia chorych z niewydolnością serca i nadciśnieniem tętniczym.
POMIAR CENTRALNEGO CIŚNIENIA TĘTNICZEGO I PRĘDKOŚCI FALI TĘTNA
Na podstawie rejestracji zapisów metodą tonometrii aplanacyjnej oceniamy w sposób nieinwazyjny parametry charakteryzujące ciśnienie centralne, w tym centralne ciśnienie tętna (CPP) oraz wskaźnik wzmocnienia (AI), które uznaje się za istotne w ocenie rokowania chorych ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi. W czasie oceny ciśnienia centralnego dokonujemy również pomiaru prędkości propagacji fali tętna (PWV), która dobrze charakteryzuje sztywność naczyniową, związaną z patologiczną przebudową naczyń.
OCENA SKŁADU CIAŁA METODĄ BIOIMPEDNACYJNĄ
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych wag bioimpedancyjnych jesteśmy w stanie ocenić dokładnie zawartość w ciele: tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej, całkowitej ilości wody, wody zewnętrz- i wewnątrzkomórkowej, masy mięśni oraz kośćca. Badanie to ma istotne znaczenie w ocenie sportowców, osób otyłych oraz chorych z nadciśnieniem tętniczym i niewydolnością serca.
OCENA CZYNNOŚCIOWA FUNKCJI ŚRÓDBŁONKA NACZYNIOWEGO
Funkcję śródbłonka naczyniowego oceniamy w badaniu FMD (flow-mediated dilatation). Oceny tętnicy ramiennej dokonuje się powyżej dołu łokciowego, za pomocą dopplerowskiej głowicy liniowej z symultanicznym zapisem ekg. Następnie na okres 5 minut zaciska się na przedramieniu mankiet ciśnieniomierza, a po zwolnieniu ucisku ocenia reakcję tętnicy na wyindukowane przekrwienie. Zaburzone rozszerzenie tętnicy ramiennej po teście jest uznawana za wyznacznik dysfunkcji śródbłonka naczyniowego, co zwłaszcza o osób bezobjawowych jest wskaźnikiem podwyższonego ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia.
DIAGNOSTYKA I LECZENIE OBTURACYJNEGO BEZDECHU SENNEGO
Obturacyjny bezdech senny (OBS) to najczęstsze zaburzenie oddychania występujące podczas snu. Istotą choroby są powtarzające się w czasie snu epizody zatrzymania oddechu (bezdechy) lub jego spłycenia (hypowentylacja). Długo nieleczona choroba prowadzi do utrwalonych niekorzystnych następstw jak: choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, udar mózgu. Wykonujemy badania polisomnograficzne i poligraficzne. U wszystkich chorych z OBS postać ciężką lub postacią umiarkowaną z nasileniem senności dziennej oraz powikłaniami sercowo- naczyniowymi po wykluczeniu przyczyny laryngologicznej w górnych drogach oddechowych propnujemy leczenie aparatem zwanym CPAP-em. Wartości ciśnienia jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta w trakcje snu podczas hospitalizacji. Następnie pacjent dostaje wniosek do NFZ na refundację aparatu CPAP.