- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
WIM-PIB po kolejnej wizycie akredytacyjnej

Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy po raz kolejny uzyskał Certyfikat Akredytacyjny (nr 2022/68), który jest potwierdzeniem wysokiej jakości udzielanych świadczeń. Uzyskanie certyfikatu poprzedzone było wizytą przedstawicieli Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, podczas której podkreślano zaangażowanie personelu w działania projakościowe oraz komunikację pracowników.
Czytaj więcejWIM zaprasza lekarzy anestezjologów do współpracy

W odpowiedzi na dynamicznie zmieniający się rynek usług medycznych proponujemy Państwu nowatorską formę zatrudnienia w Wojskowym Instytucie Medycznym. Jesteśmy jedną z największych, wieloprofilowych, o najwyższym stopniu referencyjności, akredytowanych placówek ochrony zdrowia w Polsce. Nasze sale operacyjne, gabinety zabiegowe oraz nowoczesny sprzęt spełniają najwyższe światowe standardy, co pozwoli Państwu doskonalić swoją wiedzę i umiejętności pod okiem...
Czytaj więcejUniwersytet Warszawski oraz WIM podjęły współpracę p…

14 października 2022 r. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak oraz dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, podpisali porozumienie w sprawie współpracy organizacyjnej oraz dydaktyczno-badawczej przy tworzeniu i prowadzeniu kształcenia lekarzy na nowo formowanym Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytaj więcejWIM państwowym instytutem badawczym

Szanowni Państwo, Drodzy Pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 roku Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie otrzymał status państwowego instytutu badawczego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 października, co będzie m.in. oznaczać, że z tym dniem oficjalną nazwą używaną przez instytut będzie Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy...
Czytaj więcejOgłoszenie o brakowaniu (zniszczeniu) dokumentacji m…

Informujemy, że planowane jest brakowanie dokumentacji medycznej pacjentów leczonych w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa w roku 2001. Osoby uprawnione i zainteresowane odbiorem oryginału dokumentacji medycznej przeznaczonej do niszczenia mogą ubiegać się o jej odbiór do 31.12.2022 r. po uprzednim złożeniu wniosku w Archiwum Medycznym.
Czytaj więcejLASEROWA I SOCZEWKOWA KOMERCYJNA KOREKCJA WAD WZROKU…

Chirurgia refrakcyjna rogówki i soczewki jest jedną z intensywniej rozwijających się gałęzi okulistyki i umożliwia korekcję wad wzroku dzięki wykorzystaniu najnowszych odkryć medycyny i bioinżynierii, w tym ultranowoczesnych platform laserowych. Liczba wykonywanych laserowych zabiegów refrakcyjnych w Polsce i na świecie systematycznie rośnie; na świecie wykonywanych jest rocznie ok. 5 mln procedur a w Europie ok...
Czytaj więcejDlaczego warto pracować w WIM?

Jesteś pielęgniarką? Chcesz bezpłatnie podnosić kwalifikacje zawodowe? Szybko uzyskać specjalizację? Dokształcać się w miejscu pracy, bez wędrówek po różnych szpitalach? Zapytaj o pracę w Wojskowym Instytucie Medycznym. Szpital przy Szaserów zatrudni absolwentki pielęgniarstwa po studiach magisterskich i licencjackich. Dzięki wypracowanej w naszym szpitalu, innowacyjnej ścieżce rozwoju zawodowego, pielęgniarka może skorzystać z szybkiej drogi awansu zawodowego...
Czytaj więcejNa operację zaćmy czeka się tylko 7 dni

W naszym oddziale na operację zaćmy czeka się 7 dni. Operacje są bezpłatne, z ubezpieczenia, w ramach NFZ. Na pierwszą poradę okulistyczną zapraszamy do naszego szpitala: WIM Legionowo, ul. Zegrzyńska 8. Oddział Chirurgii Okulistycznej, piętro 3. Zapisy do Poradni Okulistycznej: telefoniczne pod nr tel. 261-866-225, pon., śr., czw., pt. w godzinach 7:30 – 14:00...
Czytaj więcejKonferencja prasowa towarzysząca warsztatom 'Wsparcie dla rodzin w traumie'
W najbliższy piątek i sobotę, w Wojskowym Instytucie Medycznym, odbędą się warsztaty dla rodzin żołnierzy – uczestników misji wojennych, którzy wymagają specjalistycznej pomocy, ale nie chcą się leczyć. Zainteresowanych przedstawicieli mediów zapraszamy na konferencję prasową, w której wezmą udział: płk Radosław Tworus, kierownik Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego WIM, prof. Stanisław Ilnicki, twórca tej placówki oraz mł. chor. sztab. w st. spocz. Tomasz Kloc, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.
Konferencja odbędzie się w piątek (19 kwietnia) o godz. 13.30 w auli Centrum Kształcenia Podyplomowego.
Zgłoszenia przedstawicieli redakcji zainteresowanych udziałem w konferencji przyjmuje rzecznik prasowy WIM, ppłk. dr Grzegorz Kade, do godz. 11.00 w piątek (wyłącznie drogą elektroniczną - rzecznikprasowy@wim.mil.pl).
Uwaga! Ze względu na ochronę prywatności, przedstawiciele redakcji zainteresowani rozmową z osobami biorącymi udział w warsztatach proszeni są o wcześniejsze zgłoszenie tego rzecznikowi prasowemu WIM.
Warsztaty zorganizowano na wniosek Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Przeprowadzi je zespół psychologów i psychiatrów z Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego (KPiSB WIM).
- Zauważyliśmy poważny, wciąż narastający problem. Zachowanie niektórych żołnierzy po powrocie z misji zmienia się na tyle, że najbliżsi nie potrafią sobie z nimi poradzić. Rodziny pozostawione same sobie są bezradne. Tym bardziej, że często żołnierze mający problemy nie chcą korzystać z pomocy specjalistów – mówi ciężko ranny w czasie misji w Iraku mł. chor. sztab. w st. spocz. Tomasz Kloc.
Potwierdzają to specjaliści z KPiSB WIM.
- Hospitalizowaliśmy już około czterystu żołnierzy. Stąd wiemy, że w początkowej fazie pojawienia się problemów żołnierz niechętnie szuka pomocy. Trzeba pamiętać, że bezpośrednio po powrocie z misji wojennej wielu żołnierzy nie ujawnia objawów zaburzeń psychicznych, w tym objawów stresu pourazowego (PTSD) oraz innych zaburzeń związanych z doświadczeniem silnego stresu, wynikającego z przebywania w strefie działań wojennych – tłumaczy ppłk dr Radosław Tworus.
Dzieje się tak z obawy przed negatywnymi ocenami ze strony otoczenia. Bardzo zły wpływ ma silnie funkcjonujący stereotyp, że „dobry żołnierz” to ten, który nie skarży się na problemy psychiczne np. lęk czy strach. Postawa ukrywania objawów zaburzeń psychicznych może powodować negatywne konsekwencje dla funkcjonowania żołnierza w sferze społecznej, zawodowej jak i rodzinnej.
- Osoba powracająca z misji wojennej może skarżyć się na zaburzenia nerwicowe, przejawiać postawę maskującą zaburzenia depresyjne, może nadużywać alkoholu i substancji psychoaktywnych – kontynuuje dr Tworus. Nie leczone zaburzenia psychiczne mogą skutkować próbami samobójczymi, konfliktami z prawem, przemocą domową czy psychodegradacją. Zaburzenia te nie zawsze występują od razu po powrocie do domu, a jeśli występują to ich nasilenie może tylko w nieznacznym stopniu wpływać na codzienne funkcjonowanie. Jednak nie leczone, najprawdopodobniej stopniowo nasilą się i prowadzą do opisanych powyżej, poważnych problemów.
Uczestnicy warsztatów poznają zasady skutecznej pomocy weteranowi, u którego rodzina zauważa problemy. Specjaliści omówią specyfikę różnych zaburzeń psychicznych, które mogą ujawnić się po powrocie z misji wojennej. Powiedzą, jak rozpoznać objawy PTSD. Przedstawią wpływ tych dolegliwości na funkcjonowanie rodziny. Nauczą metod, które z jednej strony mogą pomóc w nakłonieniu żołnierza do leczenia się, a z drugiej - radzenia sobie w kontaktach z takim człowiekiem.
- Ważne będą tematy związane z nauką komunikowania się z osobą doświadczającą problemów pomisyjnych, umiejętnością ukierunkowania rozmowy na przeżycia emocjonalne. Szybkie nakłonienie żołnierza do skorzystania z pomocy specjalistów w znaczący sposób przyczynia się do ograniczania objawów zaburzeń związanych ze stresem bojowym – wyjaśnia dr Tworus.
Środowisko żołnierzy służących na misjach wojennych intensywnie sygnalizuje potrzebę organizowania takich warsztatów. Niestety, w budżecie resortu obrony nie ma środków na przedsięwzięcia tego typu. Dlatego koszt warsztatów pokrywa z własnych źródeł Wojskowy Instytut Medyczny. Uczestnicy warsztatów płacą jedynie za koszty dojazdu i zakwaterowania.