- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
WIM-PIB po kolejnej wizycie akredytacyjnej

Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy po raz kolejny uzyskał Certyfikat Akredytacyjny (nr 2022/68), który jest potwierdzeniem wysokiej jakości udzielanych świadczeń. Uzyskanie certyfikatu poprzedzone było wizytą przedstawicieli Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, podczas której podkreślano zaangażowanie personelu w działania projakościowe oraz komunikację pracowników.
Czytaj więcejWIM zaprasza lekarzy anestezjologów do współpracy

W odpowiedzi na dynamicznie zmieniający się rynek usług medycznych proponujemy Państwu nowatorską formę zatrudnienia w Wojskowym Instytucie Medycznym. Jesteśmy jedną z największych, wieloprofilowych, o najwyższym stopniu referencyjności, akredytowanych placówek ochrony zdrowia w Polsce. Nasze sale operacyjne, gabinety zabiegowe oraz nowoczesny sprzęt spełniają najwyższe światowe standardy, co pozwoli Państwu doskonalić swoją wiedzę i umiejętności pod okiem...
Czytaj więcejUniwersytet Warszawski oraz WIM podjęły współpracę p…

14 października 2022 r. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak oraz dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, podpisali porozumienie w sprawie współpracy organizacyjnej oraz dydaktyczno-badawczej przy tworzeniu i prowadzeniu kształcenia lekarzy na nowo formowanym Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytaj więcejWIM państwowym instytutem badawczym

Szanowni Państwo, Drodzy Pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 roku Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie otrzymał status państwowego instytutu badawczego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 października, co będzie m.in. oznaczać, że z tym dniem oficjalną nazwą używaną przez instytut będzie Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy...
Czytaj więcejOgłoszenie o brakowaniu (zniszczeniu) dokumentacji m…

Informujemy, że planowane jest brakowanie dokumentacji medycznej pacjentów leczonych w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa w roku 2001. Osoby uprawnione i zainteresowane odbiorem oryginału dokumentacji medycznej przeznaczonej do niszczenia mogą ubiegać się o jej odbiór do 31.12.2022 r. po uprzednim złożeniu wniosku w Archiwum Medycznym.
Czytaj więcejLASEROWA I SOCZEWKOWA KOMERCYJNA KOREKCJA WAD WZROKU…

Chirurgia refrakcyjna rogówki i soczewki jest jedną z intensywniej rozwijających się gałęzi okulistyki i umożliwia korekcję wad wzroku dzięki wykorzystaniu najnowszych odkryć medycyny i bioinżynierii, w tym ultranowoczesnych platform laserowych. Liczba wykonywanych laserowych zabiegów refrakcyjnych w Polsce i na świecie systematycznie rośnie; na świecie wykonywanych jest rocznie ok. 5 mln procedur a w Europie ok...
Czytaj więcejDlaczego warto pracować w WIM?

Jesteś pielęgniarką? Chcesz bezpłatnie podnosić kwalifikacje zawodowe? Szybko uzyskać specjalizację? Dokształcać się w miejscu pracy, bez wędrówek po różnych szpitalach? Zapytaj o pracę w Wojskowym Instytucie Medycznym. Szpital przy Szaserów zatrudni absolwentki pielęgniarstwa po studiach magisterskich i licencjackich. Dzięki wypracowanej w naszym szpitalu, innowacyjnej ścieżce rozwoju zawodowego, pielęgniarka może skorzystać z szybkiej drogi awansu zawodowego...
Czytaj więcejNa operację zaćmy czeka się tylko 7 dni

W naszym oddziale na operację zaćmy czeka się 7 dni. Operacje są bezpłatne, z ubezpieczenia, w ramach NFZ. Na pierwszą poradę okulistyczną zapraszamy do naszego szpitala: WIM Legionowo, ul. Zegrzyńska 8. Oddział Chirurgii Okulistycznej, piętro 3. Zapisy do Poradni Okulistycznej: telefoniczne pod nr tel. 261-866-225, pon., śr., czw., pt. w godzinach 7:30 – 14:00...
Czytaj więcejFundusze zewnętrzne unowocześniają WIM

Statystyki pozyskanych środków robią wrażenie: 2009 – 22 mln zł, 2010 r. – 21 mln, rok później – 5 mln, 2012 – 14 mln, a w 2013 – 15 mln. W tym roku padnie rekord. Umowy podpisane już w styczniu gwarantują aż 28 mln zł! Do końca roku ta kwota może wzrosnąć.
Co ciekawe, stosunkowo niewiele polskich instytucji publicznych stara się w jak największym stopniu wykorzystywać możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych.
Po kilku latach pozyskiwania środków, w większości z UE, szpital przy Szaserów stał się jedną z „twarzy” kampanii promującej fundusze europejskie. Jesienią ubiegłego roku inwestycja związana z zakupem sprzętu medycznego dla Centrum Urazowego została wybrana, jako jeden z trzech polskich projektów, do kampanii promocyjnej prezentującej korzyści płynące z projektów finansowanych ze środków unijnych. Akcja miała pokazać nową jakość w sektorze ochrony zdrowia.
- To cieszy, ale musimy pamiętać, że za kilka lat środki z funduszy spójnościowych się skończą. Wtedy, pozbawieni jakichkolwiek przywilejów, będziemy musieli konkurować z podobnymi ośrodkami działającymi w całej Europie. A one mają zdecydowanie większe doświadczenie w pozyskiwaniu pieniędzy na otwartym rynku. Od dawna działają na zasadach pełnej konkurencji. Jeśli polska nauka ma z nimi konkurować, musimy się do tego dobrze przygotować i to w każdym wymiarze – kontynuuje dyrektor WIM.
Dlatego Instytut czeka niewielka, ale istotna reorganizacja. Dotychczas pozyskiwaniem funduszy na projekty: wewnętrzne, krajowe oraz unijne, zajmowały się osoby pracujące w trzech komórkach usytuowanych w różnych miejscach struktury organizacyjnej WIM. Do tego przy przygotowywaniu najważniejszych wniosków o dofinansowanie korzystano z pomocy zewnętrznych firm.
- Postanowiliśmy to zmienić, połączyć wiedzę i doświadczenie naszych pracowników. Powstanie jeden Wydział Wsparcia i Zarządzania Projektami. Prace koncepcyjne trwają od roku. Dobrze oszacowaliśmy własne możliwości, kilka osób zgłębiało te tematy w ramach studiów podyplomowych. Rada Naukowa wsparła i zaakceptowała całą koncepcję – kontynuuje gen. Grzegorz Gielerak.
Wydział zacznie działać w najbliższym czasie. Oprócz pozyskiwania pieniędzy unijnych, jego pracownicy będą także wspierać naukowców w pozyskiwaniu dotacji ze środków własnych WIM oraz z funduszy krajowych. To także istotne źródła finansowania, wykorzystywane do rozwoju badań prowadzonych w Instytucie.
- Przede wszystkim skorzystają pracownicy zainteresowani pozyskaniem pieniędzy na swoje badania lub inwestycje. Teraz pójdą w jedno miejsce, gdzie dostaną informację o wszystkich konkursach, uruchamianych funduszach i możliwościach dotacji. Trzeba pamiętać, że projekty są czasowe – tłumaczy dyrektor. Więc szybko należy szukać sposobów finansowania inwestycji, gdy pieniądze z dotacji się skończą. Dlatego prace nad ewaluacją i oceną potencjału projektów to ważne zadanie nowego Wydziału.
Idealnym rozwiązaniem byłoby stworzenie Wydziału, który by się samofinansował. - W przypadku projektów unijnych często to daje się osiągnąć. W ramach dotacji są środki na obsługę administracyjną. Dotychczas część z tych pieniędzy musieliśmy przeznaczać na pokrycie kosztów wynajęcia zewnętrznych firm doradczych. Z chwilą powstania Wydziału nie będzie już takiej potrzeby – kontynuuje dyrektor WIM.
Należy także pamiętać o kierunku, w jakim zmierza współczesna nauka. Jej finansowanie w coraz większym stopniu ma się opierać na grantach. Pieniądze będą trafiały do najbardziej dynamicznych ośrodków.
- Kto posiądzie umiejętność pisania dobrych wniosków, czyli przekonywania fundatorów, kto będzie mógł się pochwalić długą listą już zrealizowanych projektów, ten będzie miał większe szanse na rozwój. WIM jest liderem w Polsce, ale czeka nas konkurowanie z podmiotami zagranicznymi. Niewielka zmiana organizacyjna jaką jest utworzenie wydziału to duży krok w przód – kończy gen. Grzegorz Gielerak.