- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
WIM-PIB po kolejnej wizycie akredytacyjnej

Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy po raz kolejny uzyskał Certyfikat Akredytacyjny (nr 2022/68), który jest potwierdzeniem wysokiej jakości udzielanych świadczeń. Uzyskanie certyfikatu poprzedzone było wizytą przedstawicieli Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, podczas której podkreślano zaangażowanie personelu w działania projakościowe oraz komunikację pracowników.
Czytaj więcejWIM zaprasza lekarzy anestezjologów do współpracy

W odpowiedzi na dynamicznie zmieniający się rynek usług medycznych proponujemy Państwu nowatorską formę zatrudnienia w Wojskowym Instytucie Medycznym. Jesteśmy jedną z największych, wieloprofilowych, o najwyższym stopniu referencyjności, akredytowanych placówek ochrony zdrowia w Polsce. Nasze sale operacyjne, gabinety zabiegowe oraz nowoczesny sprzęt spełniają najwyższe światowe standardy, co pozwoli Państwu doskonalić swoją wiedzę i umiejętności pod okiem...
Czytaj więcejUniwersytet Warszawski oraz WIM podjęły współpracę p…

14 października 2022 r. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak oraz dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, podpisali porozumienie w sprawie współpracy organizacyjnej oraz dydaktyczno-badawczej przy tworzeniu i prowadzeniu kształcenia lekarzy na nowo formowanym Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytaj więcejWIM państwowym instytutem badawczym

Szanowni Państwo, Drodzy Pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 roku Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie otrzymał status państwowego instytutu badawczego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 października, co będzie m.in. oznaczać, że z tym dniem oficjalną nazwą używaną przez instytut będzie Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy...
Czytaj więcejOgłoszenie o brakowaniu (zniszczeniu) dokumentacji m…

Informujemy, że planowane jest brakowanie dokumentacji medycznej pacjentów leczonych w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa w roku 2001. Osoby uprawnione i zainteresowane odbiorem oryginału dokumentacji medycznej przeznaczonej do niszczenia mogą ubiegać się o jej odbiór do 31.12.2022 r. po uprzednim złożeniu wniosku w Archiwum Medycznym.
Czytaj więcejLASEROWA I SOCZEWKOWA KOMERCYJNA KOREKCJA WAD WZROKU…

Chirurgia refrakcyjna rogówki i soczewki jest jedną z intensywniej rozwijających się gałęzi okulistyki i umożliwia korekcję wad wzroku dzięki wykorzystaniu najnowszych odkryć medycyny i bioinżynierii, w tym ultranowoczesnych platform laserowych. Liczba wykonywanych laserowych zabiegów refrakcyjnych w Polsce i na świecie systematycznie rośnie; na świecie wykonywanych jest rocznie ok. 5 mln procedur a w Europie ok...
Czytaj więcejDlaczego warto pracować w WIM?

Jesteś pielęgniarką? Chcesz bezpłatnie podnosić kwalifikacje zawodowe? Szybko uzyskać specjalizację? Dokształcać się w miejscu pracy, bez wędrówek po różnych szpitalach? Zapytaj o pracę w Wojskowym Instytucie Medycznym. Szpital przy Szaserów zatrudni absolwentki pielęgniarstwa po studiach magisterskich i licencjackich. Dzięki wypracowanej w naszym szpitalu, innowacyjnej ścieżce rozwoju zawodowego, pielęgniarka może skorzystać z szybkiej drogi awansu zawodowego...
Czytaj więcejNa operację zaćmy czeka się tylko 7 dni

W naszym oddziale na operację zaćmy czeka się 7 dni. Operacje są bezpłatne, z ubezpieczenia, w ramach NFZ. Na pierwszą poradę okulistyczną zapraszamy do naszego szpitala: WIM Legionowo, ul. Zegrzyńska 8. Oddział Chirurgii Okulistycznej, piętro 3. Zapisy do Poradni Okulistycznej: telefoniczne pod nr tel. 261-866-225, pon., śr., czw., pt. w godzinach 7:30 – 14:00...
Czytaj więcejRobot chirurgiczny da Vinci w WIM
Pozwala operować precyzyjniej, a jednocześnie szybciej. Zmniejsza ból pacjenta. Skraca czas leczenia po zabiegu chirurgicznym. Nigdy się nie męczy, nie zadrży mu ręka. To da Vinci, robot chirurgiczny. W Polsce na stałe działa tylko jedno takie urządzenie. Teraz zapoznają się z nim lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego.
Uczestnikami „zajęć praktycznych” z udziałem robota będą lekarze chirurdzy z WIM oraz zaproszeni z innych klinik profesorowie. Szkolić z technik robotowej chirurgii małoinwazyjnej będą się zarówno specjaliści o stopniach profesorskich, jak i młodzi chirurdzy. Gospodarzem wydarzenia jest profesor Krzysztof Paśnik, Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii, a gościnny wykład wygłosi profesor Wojciech Witkiewicz, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu (w tej placówce od 2010 roku operuje pierwszy w Polsce robot da Vinci) Ośrodka Badawczo-Rozwojowego, Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej.
Sesje odbędą się 17 i 18 marca 2014 r. Korzystając ze specjalnej konsoli do ćwiczeń dla lekarzy, chirurdzy będą szkolić się z technik operacyjnych. W zajęciach praktycznych wezmą udział również najlepsi studenci Akademii Medycznej.
- Myślę, że chirurgia robotowa będzie się rozwijała tak jak laparoskopia i będzie stosowana w różnych specjalnościach zabiegowych. Końcówki robota są bardziej mobilne i bardziej precyzyjne od instrumentów laparoskopowych. Ponadto trójwymiarowy obraz, eliminacja drżenia rąk, ergonomia pracy sprawiają, że operacje są bardziej precyzyjne, łatwiejsze jest preparowanie i szycie, co skraca czas operacji i zmniejsza uraz pooperacyjny – mówi prof. dr hab. n. med. Edward Stanowski z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii Wojskowego Instytutu Medycznego, gdzie będzie gościł robot da Vinci.
Statystyki potwierdzają tę opinię. W USA pracuje już ponad 2 tys. robotów. Inne kraje nie mogą się pochwalić takimi statystykami. W Bułgarii są dwa, w Czechach - siedem, w Rumunii – dziewięć. Ale w Holandii – dziewiętnaście, a we Francji siedemdziesiąt trzy. W Polsce – jeden, we Wrocławiu.
- W WIM jest kilka specjalności, w których robot miałby zastosowanie, a duża liczba operacji gwarantuje korzystny wynik ekonomiczny. Ponadto jesteśmy ośrodkiem szkoleniowym i zastosowanie nowych technologii jest jak najbardziej wskazane – dodaje profesor Stanowski.
Pierwszy dzień warsztatów, to dyskusje ekspertów, filmy z zabiegów robotowych oraz możliwość przeprowadzenia symulacji zabiegów operacyjnych przy użyciu da Vinci. Chirurdzy zostaną zapoznani z funkcjami robota oraz zasadami jego obsługi, przedstawione zostaną także przykłady konkretnych operacji z wykorzystaniem urządzenia.
Zgromadzeni lekarze zobaczą także prezentacje wideo operacji oraz wyniki polskich doświadczeń w wykorzystaniu pierwszego „polskiego” robota w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu.
Konsola i mikroprocesory
Da Vinci to specjalistyczny system, złożony m.in. z konsoli sterowniczej dla lekarza oraz platformy z czterema interaktywnymi ramionami po stronie pacjenta.
Ramionami robota – wyposażonymi w specjalistyczne narzędzia chirurgiczne – steruje lekarz, co pozwala wyeliminować ewentualne drżenie rąk podczas operacji. Intuicyjny interfejs, specjalistyczny system wizyjny, w tym naturalny trójwymiarowy obraz – pozwalają bardziej skutecznie leczyć pacjentów.
Każdy, najmniejszy nawet, ruch dłoni, nadgarstka czy kciuka lekarza, jest w czasie rzeczywistym automatycznie przetwarzany na precyzyjne ruchy instrumentów chirurgicznych umieszczonych w ramionach robota. Tym samym da Vinci łączy unikalną wiedzę oraz umiejętności lekarzy z niespotykanymi dotąd możliwościami zabiegów.
Robot przyjazny dla pacjenta
Biorąc pod uwagę precyzję i skuteczność, Da Vinci to przełom we współczesnej medycynie małoinwazyjnej, coraz bardziej przyjaznej dla pacjenta.
- Zaletą systemu da Vinci jest nie tylko mniejsza inwazyjność, ale także mniejszy ból pooperacyjny, szybszy powrót pacjentów do zdrowia, lepsze wyniki kliniczne, i co równie ważne – eliminacja dyskomfortu psychicznego związanego z tradycyjną operacją. Pacjenci po operacji metodą da Vinci często są w stanie opuścić szpital nawet po upływie doby, czyli znacznie szybciej aniżeli ci, którzy przeszli tradycyjne operacje otwarte, wyjaśnia profesor Wojciech Witkiewicz.
Przywrócić sprawność seksualną
Spośród tysięcy operacji, wykonywanych, co roku z użyciem Da Vinci, największa liczba zabiegów dotyczy obecnie urologii. Lepsze wyniki kliniczne – w tym szybki powrót pacjentów do pełnej sprawności seksualnej - potwierdzają m.in. wyniki badań Doktora Sanjew Kaula, reprezentującego Henry Ford Hospital.
Przebadał on grupę pięćdziesięciu pacjentów po prostatektomii (operacji usunięcia prostaty stosowana w leczeniu raka gruczołu krokowego). Stwierdził, że 97 proc. mężczyzn, których poddano temu zabiegowi, metodą da Vinci oszczędzającą nerw z zachowaniem powięzi prostaty, odzyskało pełną sprawność seksualną w ciągu dwunastu miesięcy od procedury. Wyniki te były znacznie lepsze w porównaniu do pacjentów po tradycjonalnym otwartym zabiegu (71 proc.) lub po procedurze laparoskopowej (76 proc.).
Skuteczność oraz możliwości robota to niewątpliwie przyszłość współczesnej medycyny.
Fot. Materiały producenta. Więcej zdjęć do pobrania:
www.intuitivesurgical.com/company/media/images/davinci_si_images.html