- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
WIM-PIB po kolejnej wizycie akredytacyjnej

Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy po raz kolejny uzyskał Certyfikat Akredytacyjny (nr 2022/68), który jest potwierdzeniem wysokiej jakości udzielanych świadczeń. Uzyskanie certyfikatu poprzedzone było wizytą przedstawicieli Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, podczas której podkreślano zaangażowanie personelu w działania projakościowe oraz komunikację pracowników.
Czytaj więcejWIM zaprasza lekarzy anestezjologów do współpracy

W odpowiedzi na dynamicznie zmieniający się rynek usług medycznych proponujemy Państwu nowatorską formę zatrudnienia w Wojskowym Instytucie Medycznym. Jesteśmy jedną z największych, wieloprofilowych, o najwyższym stopniu referencyjności, akredytowanych placówek ochrony zdrowia w Polsce. Nasze sale operacyjne, gabinety zabiegowe oraz nowoczesny sprzęt spełniają najwyższe światowe standardy, co pozwoli Państwu doskonalić swoją wiedzę i umiejętności pod okiem...
Czytaj więcejUniwersytet Warszawski oraz WIM podjęły współpracę p…

14 października 2022 r. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak oraz dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, podpisali porozumienie w sprawie współpracy organizacyjnej oraz dydaktyczno-badawczej przy tworzeniu i prowadzeniu kształcenia lekarzy na nowo formowanym Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytaj więcejWIM państwowym instytutem badawczym

Szanowni Państwo, Drodzy Pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 roku Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie otrzymał status państwowego instytutu badawczego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 października, co będzie m.in. oznaczać, że z tym dniem oficjalną nazwą używaną przez instytut będzie Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy...
Czytaj więcejOgłoszenie o brakowaniu (zniszczeniu) dokumentacji m…

Informujemy, że planowane jest brakowanie dokumentacji medycznej pacjentów leczonych w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa w roku 2001. Osoby uprawnione i zainteresowane odbiorem oryginału dokumentacji medycznej przeznaczonej do niszczenia mogą ubiegać się o jej odbiór do 31.12.2022 r. po uprzednim złożeniu wniosku w Archiwum Medycznym.
Czytaj więcejLASEROWA I SOCZEWKOWA KOMERCYJNA KOREKCJA WAD WZROKU…

Chirurgia refrakcyjna rogówki i soczewki jest jedną z intensywniej rozwijających się gałęzi okulistyki i umożliwia korekcję wad wzroku dzięki wykorzystaniu najnowszych odkryć medycyny i bioinżynierii, w tym ultranowoczesnych platform laserowych. Liczba wykonywanych laserowych zabiegów refrakcyjnych w Polsce i na świecie systematycznie rośnie; na świecie wykonywanych jest rocznie ok. 5 mln procedur a w Europie ok...
Czytaj więcejDlaczego warto pracować w WIM?

Jesteś pielęgniarką? Chcesz bezpłatnie podnosić kwalifikacje zawodowe? Szybko uzyskać specjalizację? Dokształcać się w miejscu pracy, bez wędrówek po różnych szpitalach? Zapytaj o pracę w Wojskowym Instytucie Medycznym. Szpital przy Szaserów zatrudni absolwentki pielęgniarstwa po studiach magisterskich i licencjackich. Dzięki wypracowanej w naszym szpitalu, innowacyjnej ścieżce rozwoju zawodowego, pielęgniarka może skorzystać z szybkiej drogi awansu zawodowego...
Czytaj więcejNa operację zaćmy czeka się tylko 7 dni

W naszym oddziale na operację zaćmy czeka się 7 dni. Operacje są bezpłatne, z ubezpieczenia, w ramach NFZ. Na pierwszą poradę okulistyczną zapraszamy do naszego szpitala: WIM Legionowo, ul. Zegrzyńska 8. Oddział Chirurgii Okulistycznej, piętro 3. Zapisy do Poradni Okulistycznej: telefoniczne pod nr tel. 261-866-225, pon., śr., czw., pt. w godzinach 7:30 – 14:00...
Czytaj więcejOddział Rehabilitacji Kardiologicznej
W tym miejscu do optymalnej sprawności fizycznej, psychicznej oraz społecznej wracają pacjenci po przebytych ostrych stanach kardiologicznych lub poważnych operacjach. Jest to rehabilitacja kompleksowa. Ćwiczenia ogólnousprawniające (oddechowe, rozciągające, rozluźniające) i treningi wytrzymałościowe (np. trening interwałowy na ergometrze rowerowym) umożliwiają powrót do aktywności fizycznej i poprawiają wydolność układu krążenia. Regularne spotkania edukacyjne uświadamiają pacjentom, czym jest choroba serca i jak sobie z nią radzić. Wsparcie psychologa i dietetyka dopełnia kompleksową opiekę gwarantowaną w Oddziale a w ocenie efektów leczenia wykorzystywane są najnowocześniejsze metody: testy wysiłkowe, echokardiografia, ergospirometria i kardiografia impedancyjna.
Kierownik Oddziału:
dr n. med. Katarzyna Piotrowicz, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, psycholog
Lekarze:
dr Karina Gołębiewska, specjalista rehabilitacji medycznej, w trakcie specjalizacji w kardiologii
Fizjoterapeuci:
mgr Marzena Kubiak, specjalista fizjoterapii
mgr Małgorzata Busz
mgr Karolina Scipio del Campo
Psycholog: dr n. med. Justyna Kania (Maciołek), w trakcie specjalizacji z psychologii klinicznej
Dietetyk: dr n. żyw. Ewelina Pałkowska-Goździk
W ODDZIALE PROWADZONA JEST REHABILITACJA JEDYNIE W TRYBIE STACJONARNYM (KILKUTYGODNIOWY POBYT W SZPITALU)
Czym jest rehabilitacja kardiologiczna?
Rehabilitacja kardiologiczna to działania prowadzące do zapewnienia choremu na serce możliwie najlepszych warunków fizycznych, psychicznych i socjalnych, wspierających powrót do normalnego życia rodzinnego i zawodowego. Jest ona najczęściej wdrażana po zdarzeniu zagrażającym życiu chorego, takim jak zawał serca lub zaostrzenie niewydolności serca, lub po leczeniu interwencyjnym, takim jak operacja kardiochirurgiczna lub przezskórne wszczepienie stentów do tętnic wieńcowych.
W jaki sposób jest realizowana rehabilitacja kardiologiczna?
Rehabilitację kardiologiczną należy rozpocząć jak najwcześniej i w większości przypadków
Jest ona postępowaniem wielokierunkowym i kompleksowym i powinna obejmować:
• dokładną ocenę stanu pacjenta
• wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych (jeżeli są one wskazane)
• optymalizację doboru leków
• trening fizyczny
• wsparcie psychospołeczne
• zwalczanie czynników ryzyka sercowo-naczyniowego (w tym poradnictwo dietetyczne)
• edukację pacjentów i ich rodzin
Rehabilitacja kardiologiczna powinna być dopasowana do potrzeb pacjenta i indywidulnego obrazu klinicznego. Program rehabilitacji musi być przez pacjenta zaakceptowany i realizowany we współpracy z jego otoczeniem (personelem medycznym, rodziną, bliskimi).
Jakie są etapy rehabilitacji kardiologicznej?
Etap I, czyli wczesna rehabilitacja szpitalna, jest wdrażany jak najwcześniej po opanowaniu stanu bezpośredniego zagrożenia życia. Jest zwykle realizowany jeszcze w oddziale kardiologicznym (lub kardiochirurgicznym). Jego celem jest optymalizacja leczenia, zapobieganie skutkom unieruchomienia oraz wstępne usprawnienie chorego. Obejmuje ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne oraz dynamiczne małych i dużych grup mięśniowych (siadanie, pionizacja, chodzenie wokół łóżka, spacery).
Etap II może być prowadzony w warunkach stacjonarnych (całodobowy pobyt w szpitalu) lub ambulatoryjnych (w oparciu o regularne wizyty w ośrodku rehabilitacyjnym). Wybór sposobu realizacji tego etapu zależy od stanu pacjenta, ryzyka wystąpienia zdarzeń niepożądanych w czasie ćwiczeń oraz warunków organizacyjnych. Czas trwania etapu II wynosi: 2-5 tygodniu w przypadku pobytu w szpitalu oraz 4-12 tygodni w warunkach ambulatoryjnych.
Ten etap rehabilitacji obejmuje:
• ćwiczenia ogólnousprawniające (oddechowe, rozciągające, rozluźniające)
• treningi wytrzymałościowe, takie jak np. trening interwałowy na ergometrze rowerowym (rowerek stacjonarny) lub bieżni ruchomej
• kompleksową edukację z elementami poradnictwa dietetycznego
• wsparcie psychologiczne
W etapie II definiuje się indywidualne zasady obciążenia wysiłkiem w trakcie treningów i informuje pacjenta o dopuszczalnych formach aktywności fizycznej w życiu codziennym. Ustala się także tzw. limit tętna (pulsu), którego pacjent nie powinien przekraczać w czasie samodzielnych treningów.
Etap III jest realizowany w warunkach ambulatoryjnych (czyli w domu) lub sanatoriach i uzdrowiskach. Pacjent kontynuuje rehabilitację zgodnie z zaleceniami przekazanymi na wcześniejszych etapach. Konieczna jest wówczas okresowa kontrola lekarza rodzinnego i kardiologa. W tym etapie istotne jest utrzymanie optymalnej kondycji psychicznej i fizycznej, przeciwdziałanie czynnikom ryzyka sercowo-naczyniowego oraz prowadzenie prozdrowotnego stylu życia. Ten etap rehabilitacji trwa przez całe życie.