- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
WIM-PIB po kolejnej wizycie akredytacyjnej

Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy po raz kolejny uzyskał Certyfikat Akredytacyjny (nr 2022/68), który jest potwierdzeniem wysokiej jakości udzielanych świadczeń. Uzyskanie certyfikatu poprzedzone było wizytą przedstawicieli Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, podczas której podkreślano zaangażowanie personelu w działania projakościowe oraz komunikację pracowników.
Czytaj więcejWIM zaprasza lekarzy anestezjologów do współpracy

W odpowiedzi na dynamicznie zmieniający się rynek usług medycznych proponujemy Państwu nowatorską formę zatrudnienia w Wojskowym Instytucie Medycznym. Jesteśmy jedną z największych, wieloprofilowych, o najwyższym stopniu referencyjności, akredytowanych placówek ochrony zdrowia w Polsce. Nasze sale operacyjne, gabinety zabiegowe oraz nowoczesny sprzęt spełniają najwyższe światowe standardy, co pozwoli Państwu doskonalić swoją wiedzę i umiejętności pod okiem...
Czytaj więcejUniwersytet Warszawski oraz WIM podjęły współpracę p…

14 października 2022 r. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak oraz dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, podpisali porozumienie w sprawie współpracy organizacyjnej oraz dydaktyczno-badawczej przy tworzeniu i prowadzeniu kształcenia lekarzy na nowo formowanym Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytaj więcejWIM państwowym instytutem badawczym

Szanowni Państwo, Drodzy Pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 roku Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie otrzymał status państwowego instytutu badawczego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 października, co będzie m.in. oznaczać, że z tym dniem oficjalną nazwą używaną przez instytut będzie Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy...
Czytaj więcejOgłoszenie o brakowaniu (zniszczeniu) dokumentacji m…

Informujemy, że planowane jest brakowanie dokumentacji medycznej pacjentów leczonych w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa w roku 2001. Osoby uprawnione i zainteresowane odbiorem oryginału dokumentacji medycznej przeznaczonej do niszczenia mogą ubiegać się o jej odbiór do 31.12.2022 r. po uprzednim złożeniu wniosku w Archiwum Medycznym.
Czytaj więcejLASEROWA I SOCZEWKOWA KOMERCYJNA KOREKCJA WAD WZROKU…

Chirurgia refrakcyjna rogówki i soczewki jest jedną z intensywniej rozwijających się gałęzi okulistyki i umożliwia korekcję wad wzroku dzięki wykorzystaniu najnowszych odkryć medycyny i bioinżynierii, w tym ultranowoczesnych platform laserowych. Liczba wykonywanych laserowych zabiegów refrakcyjnych w Polsce i na świecie systematycznie rośnie; na świecie wykonywanych jest rocznie ok. 5 mln procedur a w Europie ok...
Czytaj więcejDlaczego warto pracować w WIM?

Jesteś pielęgniarką? Chcesz bezpłatnie podnosić kwalifikacje zawodowe? Szybko uzyskać specjalizację? Dokształcać się w miejscu pracy, bez wędrówek po różnych szpitalach? Zapytaj o pracę w Wojskowym Instytucie Medycznym. Szpital przy Szaserów zatrudni absolwentki pielęgniarstwa po studiach magisterskich i licencjackich. Dzięki wypracowanej w naszym szpitalu, innowacyjnej ścieżce rozwoju zawodowego, pielęgniarka może skorzystać z szybkiej drogi awansu zawodowego...
Czytaj więcejNa operację zaćmy czeka się tylko 7 dni

W naszym oddziale na operację zaćmy czeka się 7 dni. Operacje są bezpłatne, z ubezpieczenia, w ramach NFZ. Na pierwszą poradę okulistyczną zapraszamy do naszego szpitala: WIM Legionowo, ul. Zegrzyńska 8. Oddział Chirurgii Okulistycznej, piętro 3. Zapisy do Poradni Okulistycznej: telefoniczne pod nr tel. 261-866-225, pon., śr., czw., pt. w godzinach 7:30 – 14:00...
Czytaj więcejSpirometria w Sejmie
Z inicjatywy Wojskowego Instytutu Medycznego i Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP w dniach 6-7 października odbyły się w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej dobrowolne, powszechne badania spirometryczne. Uczestnikami byli posłowie, pracownicy straży marszałkowskiej oraz pracownicy administracji sejmu. Aktywne uczestnictwo parlamentarzystów jest zachętą dla innych obywateli do faktycznych obchodów I Światowego Dnia Spirometrii, który przypada 14 października.
Ogół badanych wyraził aprobatę dla tej inicjatywy i z zaangażowaniem brał udział w badaniu. Chętnie również porównywano między sobą wyniki, co skutkowało konsultacjami specjalistycznymi (ppłk dr n. med. Piotr Dabrowiecki), które zapewniliśmy na miejscu, a także zachęcało grupę jeszcze nieprzekonanych do zbadania funkcji płuc.
Okazało się również, że ponad 82% wszystkich badanych nigdy nie wykonywała badania spirometrycznego. Obaliliśmy również mit, że spirometria jest “zwykłym dmuchaniem w rurkę”, gdyż teraz wszyscy przebadani wiedzą, że jest to technicznie trudne, niemniej całkowicie bezbolesne badania i jest w przypadku pierwszej spirometrii doświadczeniem uświadamiającym, jak wyraził się jeden z posłów “nareszcie wiem, że mam płuca”
Łącznie wykonaliśmy 276 spirometrii. Za wcześnie dziś na wnioski jakościowe jednak jeśli chodzi o faktyczne efekty to 26 osób dowiedziało się o chorobie, której wcześniej nie podejrzewali. Postawiono rozpoznanie podejrzenia astmy oskrzelowej w 15 przypadkach oraz przewlekłej obturacji w 11 przypadkach.
37% przebadanych osób przyznało się do palenia tytoniu i mamy nadzieję, że wśród tej grupy wzrosła świadomość prawdopodobieństwa zapadalności na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc – czwartą najczęstszą przyczynę śmierci na świecie. Jak wskazują statystyki Światowej Organizacji Zdrowia na POCHP na świecie umiera rocznie 3 miliony osób z 210 mln chorujących, w Polsce choruje na nią blisko 2 miliony osób z czego jedynie 50 % jest rozpoznanych. Większość chorych dowiaduje się o tej chorobie zdecydowanie za późno tj. w trzecim stadium choroby, kiedy to szansa na uniknięcie całkowitego inwalidztwa oddechowego jest faktycznie znikoma.
Na uwagę zasługuje fakt, że wśród posłów znalazły się również osoby, które wstępnie zobowiązały się do propagowania akcji masowej spirometrii we własnych regionach.
Oprac. ppłk dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, rzecznik prasowy WIM