- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
WIM-PIB po kolejnej wizycie akredytacyjnej
Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy po raz kolejny uzyskał Certyfikat Akredytacyjny (nr 2022/68), który jest potwierdzeniem wysokiej jakości udzielanych świadczeń. Uzyskanie certyfikatu poprzedzone było wizytą przedstawicieli Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, podczas której podkreślano zaangażowanie personelu w działania projakościowe oraz komunikację pracowników.
Czytaj więcejWIM zaprasza lekarzy anestezjologów do współpracy
W odpowiedzi na dynamicznie zmieniający się rynek usług medycznych proponujemy Państwu nowatorską formę zatrudnienia w Wojskowym Instytucie Medycznym. Jesteśmy jedną z największych, wieloprofilowych, o najwyższym stopniu referencyjności, akredytowanych placówek ochrony zdrowia w Polsce. Nasze sale operacyjne, gabinety zabiegowe oraz nowoczesny sprzęt spełniają najwyższe światowe standardy, co pozwoli Państwu doskonalić swoją wiedzę i umiejętności pod okiem...
Czytaj więcejUniwersytet Warszawski oraz WIM podjęły współpracę p…
14 października 2022 r. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak oraz dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, podpisali porozumienie w sprawie współpracy organizacyjnej oraz dydaktyczno-badawczej przy tworzeniu i prowadzeniu kształcenia lekarzy na nowo formowanym Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytaj więcejWIM państwowym instytutem badawczym
Szanowni Państwo, Drodzy Pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 roku Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie otrzymał status państwowego instytutu badawczego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 października, co będzie m.in. oznaczać, że z tym dniem oficjalną nazwą używaną przez instytut będzie Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy...
Czytaj więcejOgłoszenie o brakowaniu (zniszczeniu) dokumentacji m…
Informujemy, że planowane jest brakowanie dokumentacji medycznej pacjentów leczonych w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa w roku 2001. Osoby uprawnione i zainteresowane odbiorem oryginału dokumentacji medycznej przeznaczonej do niszczenia mogą ubiegać się o jej odbiór do 31.12.2022 r. po uprzednim złożeniu wniosku w Archiwum Medycznym.
Czytaj więcejLASEROWA I SOCZEWKOWA KOMERCYJNA KOREKCJA WAD WZROKU…
Chirurgia refrakcyjna rogówki i soczewki jest jedną z intensywniej rozwijających się gałęzi okulistyki i umożliwia korekcję wad wzroku dzięki wykorzystaniu najnowszych odkryć medycyny i bioinżynierii, w tym ultranowoczesnych platform laserowych. Liczba wykonywanych laserowych zabiegów refrakcyjnych w Polsce i na świecie systematycznie rośnie; na świecie wykonywanych jest rocznie ok. 5 mln procedur a w Europie ok...
Czytaj więcejDlaczego warto pracować w WIM?
Jesteś pielęgniarką? Chcesz bezpłatnie podnosić kwalifikacje zawodowe? Szybko uzyskać specjalizację? Dokształcać się w miejscu pracy, bez wędrówek po różnych szpitalach? Zapytaj o pracę w Wojskowym Instytucie Medycznym. Szpital przy Szaserów zatrudni absolwentki pielęgniarstwa po studiach magisterskich i licencjackich. Dzięki wypracowanej w naszym szpitalu, innowacyjnej ścieżce rozwoju zawodowego, pielęgniarka może skorzystać z szybkiej drogi awansu zawodowego...
Czytaj więcejNa operację zaćmy czeka się tylko 7 dni
W naszym oddziale na operację zaćmy czeka się 7 dni. Operacje są bezpłatne, z ubezpieczenia, w ramach NFZ. Na pierwszą poradę okulistyczną zapraszamy do naszego szpitala: WIM Legionowo, ul. Zegrzyńska 8. Oddział Chirurgii Okulistycznej, piętro 3. Zapisy do Poradni Okulistycznej: telefoniczne pod nr tel. 261-866-225, pon., śr., czw., pt. w godzinach 7:30 – 14:00...
Czytaj więcejChirurgia Refrakcyjna
Zgłoszenie na kwalifikację do zabiegu
prof. dr hab. Marek Rękas | dr hab. n. med. prof. WIM Joanna Wierzbowska |
lek. Rafał Pawlik | lek. Maciej Juda |
mgr optmetrii Maciej Bedliński |
Specjalista chorób oczu, absolwent Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.
Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 2004 r. W 2008 r. odbył staż w Jules Gonin Eye Hospital na Uniwersytecie w Lozannie, pod kierownictwem prof. Andre Mermouda – jednego z najbardziej znanych i cenionych specjalistów w zakresie chirurgii jaskry na świecie, a w szczególności zabiegów niepenetrujących. Zainteresowanie zawodowe związane z chirurgią jaskry zaowocowało rozprawą habilitacyjną na ten temat i uzyskaniem w 2009 r. stopnia doktora habilitowanego. W 2014 r. uzyskał tytuł profesora.
W latach 2013–2016 r. pełnił funkcję Konsultanta wojskowej służby zdrowia ds. okulistyki. W 2016 r. został powołany przez Ministra Zdrowia na stanowisko Konsultanta krajowego ds. okulistyki.W 2022 w/w stanowisko zostao przedlużone o koleja kadencje.
Główne zainteresowania zawodowe: chirurgia jaskry, chirurgia zaćmy, chirurgia rekonstrukcyjna przedniego odcinka oka, chirurgia rogówki. Jest pionierem technik niepenetrujących z zakresu leczenia jaskry w Polsce, natomiast z zakresu chirurgii małoinwazyjnej jaskry – na świecie. Jest również pierwszym chirurgiem w Polsce, który przeprowadził kanaloplastykę, operację która ma na celu ułatwienie odpływu cieczy wodnistej drogą konwencjonalną. Rozpropagował tę technikę chirurgicznego leczenia jaskry w Polsce. Dzięki temu zyskał tytuł eksperta i lidera w zakresie chirurgii jaskry w ramach technik niepenetrujących.
Na uwagę zasługuje także praca naukowa i kliniczna nad udoskonalaniem techniki usuwania zaćmy metodą fakoemulsyfikacji wraz ze wszczepem soczewek wewnątrzgałkowych. Spopularyzował stosowanie wewnątrzgałkowych soczewek multifokalnych, wykazując na licznych przykładach, że zastosowanie sztucznych implantów soczewkowych o skomplikowanej budowie optyki daje lepszą jakość widzenia aniżeli w przypadku soczewek standardowych.
Jest także propagatorem trwałej korekcji wzroku za pomocą doszczepienia soczewki fakijnej. W 2014 r dokonał pierwszej w Polsce implantacji soczewki ICL. Obecnie soczewka ICL jest najpowszechniej stosowaną soczewką fakijną w USA i UE . Doświadczenie w tym zakresie potwierdza prestiżowe wyróżnienie otrzymane w 2016 r. za wszczepienie największej liczby soczewek fakijnych w Polsce w latach 2015–2016.
W Klinice Okulistyki WIM był inicjatorem powstania banku tkanek oka oraz wprowadził przeszczepy rogówki do codziennej praktyki w/w Kliniki
Doświadczenie zawodowe
Staż podyplomowy w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie. W latach 2000–2002 – Ordynator Oddziału Okulistyki 6. Wojskowego Szpitala w Dęblinie. Od 2002 r. zawodowo związany z Kliniką Okulistyczną Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, rozpoczynając pracę na stanowisku starszego asystenta. W 2005 r. otrzymał stanowisko adiunkta i awans na podpułkownika. W 2009 roku – awans do stopnia pułkownika i stanowisko docenta, a następnie profesora nadzwyczajnego w Wojskowym Instytucie Medycznym. Od 2011 r. – Kierownik Kliniki Okulistyki, a od 2017 r. Zastępca Dyrektora ds. nauki WIM. W 2014 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.
dr hab. n. med. prof. WIM Joanna Wierzbowska
Profesor Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie
Specjalista chorób oczu
Laserową korekcją wad wzroku zajmuję się od 2000 r. Chirurgia refrakcyjna to moja pasja, którą stale rozwijam, kształcąc się na całym świecie. Regularnie uczestniczę w sympozjach i kursach European Society of Cataract and Refractive Surgeons (ESCRS), szkoleniach i międzynarodowych konferencjach związanych z chirurgią refrakcyjną, aktualizując swoją wiedzę i dzieląc się własnymi doświadczeniami. Przeprowadziłam prawie dziesięć tysięcy zabiegów laserowej korekcji wzroku. Wykonuję zabiegi korekcji wszystkich wad wzroku: krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu i starczowzroczności. Przeprowadzam zabiegi metodami: ReLEx SMILE, FemtoLASIK, Presbyond, EBK, PRK i LASEK. Wykonuję także badania kwalifikacyjne do zabiegów i badania kontrolne po zabiegach.
Odbyte szkolenia zagraniczne w zakresie chirurgii refrakcyjnej
- • X 2006 - AMO/University of Mannheim, Niemcy (LASIK, EpiLASIK, CustomLASIK, Phakic IOLs)
- • XII 2006 - AMO/Stanford University, Santa Clara, CA, USA (FemtoLASIK, EpiLASIK)
- • IX 2007 – AMO/ESCRS Stockholm, Szwecja (PresbyLASIK)
- • X 2010 – Bausch&Lomb, Ankara, Turcja (IntraCor)
- • VI-VII 2020 – London Vision Clinic/Zeiss (2020) (chirurgia refrakcyjna rogówki - FemtoLASIK, Presbyond, SMILE)
Certyfikaty odbytych szkoleń praktycznych z technik refrakcyjnych w ośrodkach zagranicznych:
Autorstwo monografii z zakresu chirurgii refrakcyjnej:
1. Kompendium nowoczesnych metod korekcji wad wzroku. Joanna Wierzbowska. Wydawnictwo Medical Education Warszawa, 2020
2. Laserowa korekcja wad wzroku. Fakty i mity. Joanna Wierzbowska, Barbara Czarnota-Nowakowska. Wydawnictwo Medical Education Warszawa, 2021
Absolwent Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Od 2008 r specjalista chorób oczu. Starszy asystent w Klinice Okulistyki WIM w Warszawie. Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu schorzeń rogówki. Kwalifikuje pacjentów do okulistycznych zabiegów transplantacyjnych, implantacji soczewek wewnątrzgałkowych oraz przeprowadza operacje zaćmy. Posiada wieloletnie doświadczenie w kwalifikacji i kalkulacji soczewek fakijnych EVO ICL, za co otrzymał wyróżnienie od firmy STAAR w 2019 r.
Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie (2017). Obecnie
w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w Klinice Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Zainteresowania zawodowe i naukowe to w szczególności chirurgia refrakcyjna i choroby przedniego odcinka oka. Współautor artykułów, monografii, przekładów publikacji anglojęzycznych oraz wystąpień na zjazdach
i konferencjach naukowych. Regularnie uczestniczy w krajowych i zagranicznych sympozjach naukowych nieustannie podnosząc swoją wiedzę i umiejętności. Członek Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO)
i Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich (SCOP).
mgr optmetrii Maciej Bedliński
• Absolwent Europejskich Studiów Optyki Okularowej i Optometrii.
• Absolwent studiów drugiego stopnia z Optometrii.
• Specjalizuje się w doborze korekcji okularowej, aplikacji specjalistycznych soczewek kontaktowych, kontroli progresji krótkowzroczności u dzieci, prowadzeniu pacjentów z zaburzeniami widzenia obuocznego.
• Uczestnik wielu kursów z zakresu doboru specjalistycznych soczewek kontaktowych w tym soczewek rogówkowych, skleralnych, ortokorekcyjnych. Certyfikat European School of Scleral Lenses.
• Uczestnik kursów z zakresu kontroli progresji krótkowzroczności u dzieci.
• Pracuje w klinikach okulistycznych zajmujących się chirurgią refrakcyjną, stożkiem rogówki oraz zaburzeniami przedniego odcinka oka.
Zabieg laserowej korekcji wzroku polega na modyfikacji kształtu przedniej powierzchni rogówki za pomocą nowoczesnych urządzeń laserowych. W Klinice Okulistyki CSM MON WIM stosowane są najnowszej generacji, ultraszybkie, bezpieczne i wieloprofilowe platformy laserowe firmy ZEISS – laser femtosekundowy VisuMax® i laser ekscymerowy MEL 90®.
Materiał foto f.Zeiss | Materiał foto f.Zeiss |
Laser femtosekundowy VISUMAX® firmy Zeiss | Laser ekscymerowy MEL-90® firmy Zeiss |
Szeroki panel badań diagnostycznych przeprowadzany jest przy użyciu najnowocześniejszych technologii obrazowych i pomiarowych, obejmujących m.in.
- • aberrometr i topograf rogówkowy iTrace® Z2000 firmy Tracey Technologies
- • kamera Scheimpfluga (Pentacam® HR) firmy Oculus
- • topograf rogówkowy ATLAS® 9000 firmy Carl Zeiss
- • stacja diagnostyczna CRS-Master® firmy Carl Zeiss
- • mikroskop lustrzany rogówki 4-CS4® firmy NIDEK
- • aparat Corvis® ST firmy Oculus
- • optyczny koherentny tomograf AngioVue® z modułem AS-OCT, 3D Cornea i map nabłonka rogówki ETM firmy Optovue
- • aparat do biometrii optycznej IOL Master® 700 firmy Carl Zeiss.
-
ZAKRESY KOREKCJI
Kandydatami do laserowej korekcji wady wzroku mogą być osoby powyżej 18 r.ż. ze stabilną wadą wzroku (czyli zmianą refrakcji o nie więcej niż ± 0,5 D w ciągu ostatnich 12 miesięcy):
- krótkowzrocznością do -10 D,
- nadwzrocznością do +6 D,
- astygmatyzmem do 6 D,
- starczowzrocznością.
METODY LASEROWEJ KOREKCJI WZROKU
Zabieg ReLEx SMILE® (zwana także SMILE®)
Jest to najmniej inwazyjna metoda laserowej korekcji wzroku, wykorzystująca laser femtosekundowy VisuMax® firmy Zeiss i przeznaczona dla osób młodych z krótkowzrocznością i astygmatyzmem krótkowzrocznym. Zabieg ten jest także preferowany u osób z tendencją do suchości oczu, u kobiet przed planowaną ciążą oraz osób prowadzących aktywny tryb życia, np. sportowców, przedstawicieli służb ratowniczych i mundurowych.
Metoda SMILE polega na wypreparowaniu przez laser mikrosoczewki w głębszych warstwach rogówki, która jest następnie wydobywana na zewnątrz przez niewielkie 2-4-milimetrowe nacięcie
w górnej, obwodowej części rogówki.
Zabieg FemtoLASIK
Jest to „złoty standard” laserowej chirurgii refrakcyjnej ze względu na największy zakres korygowanych wad wzroku oraz najszybszą stabilizację widzenia. Jest to metoda z wyboru w korekcji astygmatyzmu
i nadwzroczności oraz zalecana u osób w wieku 40+.
Zabieg przeprowadzany jest w dwóch następujących po sobie etapach za pomocą lasera femtosekundowego VisuMax® firmy Zeiss i lasera ekscymerowego MEL90® firmy Zeiss. W pierwszym etapie
za pomocą lasera wytworzony zostaje płatek rogówki, który następnie zostanie podniesiony na kilkadziesiąt sekund i na odsłoniętej głębszej części rogówki, za pomocą zaprogramowanego indywidualnie lasera ekscymerowego zostaje wykonana ablacja laserowa korygująca wadę wzroku. Następnie płatek zostaje ponownie przyłożony na pierwotne miejsce. Po podaniu kropli z antybiotykiem na oko zostaje założona miękka soczewka kontaktowa na jedną dobę.
Zabieg Presbyond®
Jest to zabieg preferowany u osób w wieku 38+, w związku z naturalną z wiekiem utratą akomodacji i potrzebą stosowania korekcji do bliży. Zabieg ten może być przeprowadzony u osób z wadą wzroku: krótkowzrocznością do -8,0 D, nadwzrocznością do +3,5 D, z astygmatyzmem do 2,0 D oraz u osób z normowzrocznością, wymagających tylko poprawy widzenia do bliży. Dodatkowym warunkiem zastosowania tej metody korekcji jest pozytywny wynik testu tolerancji monowizji podczas badania kwalifikacyjnego. Zabieg planowany jest indywidualnie w celu wytworzenia wyraźnego widzenia obuocznego
do dali, bliży i odległości pośredniej.
Zabieg przeprowadzany jest za pomocą lasera femtosekundowego VisuMax® firmy Zeiss i lasera ekscymerowego MEL90® firmy Zeiss. Technika zabiegu Presbyond® opiera się na opisanej powyżej metodzie FemtoLASIK.
Zabiegi powierzchniowe (EBK, PRK, LASEK)
Są to zabiegi dedykowane głównie do korekcji niewielkiej krótkowzroczności i astygmatyzmu krótkowzrocznego, wykorzystujące laser ekscymerowy MEL90® firmy Zeiss. Zabiegi te można rozważać u osób z cienką rogówką, z łagodnym zespołem suchego oka oraz uprawiających sporty kontaktowe. Ograniczeniami tych metod są dyskomfort w pierwszych 2 dobach po zabiegu i wolniejsza, trwająca kilka tygodni stabilizacja widzenia po zabiegu.
BADANIE KWALIFIKACYJNE
Decyzja o możliwym zabiegu laserowej korekcji wzroku i wybór optymalnej metody korekcji dla danego pacjenta są podejmowane na podstawie wyniku badania kwalifikacyjnego. Wizyta kwalifikacyjna trwa ok. 1,5–2 godziny i obejmuje specjalistyczne badania diagnostyczne,
z wykorzystaniem zaawansowanych technologii, przeprowadzane przez lekarza okulistę i optometrystę oraz rozmowę chirurga refrakcyjnego z pacjentem. Podczas wizyty zbierany jest także wywiad okulistyczny i ogólny w celu określenia stanu zdrowia, preferencji wzrokowych, charakteru występujących zaburzeń widzenia oraz stosowanej korekcji i leków.
Przed badaniem kwalifikacyjnym nie należy stosować miękkich soczewek kontaktowych sferycznych przez minimum 7 dni, soczewek miękkich torycznych przez co najmniej 2 tygodnie, a twardych soczewek kontaktowych przez 4 tygodnie.
Na wizytę kwalifikacyjną należy zabrać ze sobą aktualnie używane okulary, lub ostatnie recepty okulistyczne oraz listę przyjmowanych leków. Podczas badania podawane są krople rozszerzające źrenicę, dlatego należy zrezygnować z prowadzenia samochodu w tym dniu po badaniu.
Panel badań diagnostycznych do laserowej korekcji wzroku:
• komputerowe badanie wady refrakcji (autokeratorefraktometria) przed rozszerzeniem źrenicy i po rozszerzeniu źrenicy
• kompleksowa ocena ostrości wzroku do dali i bliży z użyciem foroptera automatycznego przed rozszerzeniem źrenicy i po rozszerzeniu źrenicy
• badanie ortoptyczne
• ocena dominacji ocznej (wraz z oceną tolerancji monowizji u pacjentów w wieku 38+)
• badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą air-puff z uwzględnieniem grubości centralnej rogówki
• topografia rogówki
• tomografia przedniej i tylnej powierzchni rogówki (z mapą grubości rogówki)
• pomiar aberracji wyższego rzędu (aberrometria) i ocena szerokości źrenic w warunkach skotopowych
• AS-OCT rogówki z mapą grubości nabłonka
• biometria optyczna gałki ocznej
• ocena osadzenia i ruchomości gałek ocznych
• badanie przedniego odcinka oka w biomikroskopie
• ocena ilościowa i jakościowa filmu łzowego
• badanie tylnego odcinka oka i obwodu siatkówki w biomikroskopie z użyciem soczewki Volka po rozszerzeniu źrenicy
• pomiar liczby komórek śródbłonka rogówki
• ocena właściwości biomechanicznych rogówki na aparacie Corvis® i/lub ORA®
oraz w wybranych przypadkach:
• mikroskopia konfokalna rogówki
• SD-OCT plamki i włókien nerwowych siatkówki
• badanie obwodu siatkówki z użyciem panfundoskopu
Wszystkie badania diagnostyczne, poza pojedynczymi, które wykonuje się po wcześniejszym podaniu kropli znieczulających do worka spojówkowego, są bezdotykowe i całkowicie bezbolesne.
Po przeprowadzonych badaniach lekarz proponuje optymalną dla pacjenta metodę korekcji wady wzroku i przekazuje w zrozumiały sposób niezbędne informacje dotyczące planowanego zabiegu, w tym jego profilu bezpieczeństwa, zaleceń przed i po zabiegu oraz harmonogramu wizyt kontrolnych. Na koniec wizyty lekarz udziela wyczerpujących odpowiedzi na pytania pacjenta.
Wyniki badania kwalifikacyjnego mają ważność 3 miesiące, pod warunkiem braku wystąpienia jakichkolwiek zaburzeń ze strony narządu wzroku do czasu zabiegu.
PRZECIWSKAZANIA DO ZABIEGU LASEROWEJ KOREKCJI WZROKU
Przeciwwskazania okulistyczne do laserowej korekcji wzroku
Bezwzględne | Względne (zabieg możliwy w indywidualnych przypadkach) |
---|---|
• Nieustabilizowana wada wzroku • Choroby rogówki (m.in. stożek rogówki, zwyrodnienie brzeżne przezroczyste, dystrofia Fuchsa) • Ciężki zespół suchego oka • Niewystarczająca grubość rogówki dla zakładanego zakresu korekcji laserowej • Aktywne i zapalne stany chorobowe gałki ocznej i/lub oczodołu • Zaćma wpływająca na ostrość i jakość widzenia • Jaskra zaawansowana lub ze źle kontrolowanym ciśnieniem wewnątrzgałkowym lub wymagająca leczenia chirurgicznego bądź stosowania więcej niż 2 leków przeciwjaskrowych • Jaskra zamkniętego kąta • Retinopatia cukrzycowa • Odwarstwienie siatkówki |
• Zespół suchego oka o łagodnym nasileniu • Dystrofia błony podstawnej nabłonka • Szerokość źrenicy powyżej 8 mm • Przebyte infekcje wirusowe rogówki • Przebyte zapalenie tęczówki • Zespół rozproszonego barwnika • Jaskra lub podejrzenie jaskry • Oczopląs • Wywiad rodzinny w kierunku stożka rogówki |
Przeciwwskazania ogólne do laserowej korekcji wzroku
Bezwzględne | Względne (zabieg możliwy w indywidualnych przypadkach) |
---|---|
• Czynne choroby infekcyjne, w tym opryszczka wargowa (zabieg można wykonać po 2–3 tygodniach od ustąpienia stanu zapalnego i w osłonie przeciwwirusowej) • Reumatoidalne zapalenie stawów • Toczeń układowy • Sklerodermia • Guzkowe zapalenie tętnic • Zespół Sjögrena • Aktywna orbitopatia tarczycowa • Łuszczycowe zapalenie stawów i /lub aktywne zmiany skórne w obrębie twarzy • Aktualnie prowadzone leczenie onkologiczne • AIDS • Ciąża i okres karmienia piersią • Nierealne oczekiwania pacjenta |
• Wiek poniżej 18. r.ż. • Choroby tarczycy (zapalenie Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa) • Cukrzyca • Choroby autoimmunologiczne • Trądzik różowaty • Bliznowce • Wszczepiony stymulator serca • Zaburzenia psychiczne (depresja, nerwica) • Padaczka • HBS, HCV (nosicielstwo) • HIV (seropozytywność) • Leki: izotretynoina, chlorowodorek amiodaronu, glikokortykosteroidy |
Zakres korekcji
Soczewka Visian ICL obejmuje korektę wad wzroku :
- krótkowzroczność w zakresie od -0,5D do -18.0D
- krótkowzroczność w zakresie od -0,5D do -18.0D z współistniejącym astygmatyzmem do 6D
- nadwzroczność w zakresie od +0.5D do +10 D
- nadwzroczność w zakresie od +0.5D do +10 D z współistniejącym astygmatyzmem do 6D
Soczewka Visian ICL jest przeznaczona przede wszystkim dla pacjentów w wieku między 21 a 60 rokiem życia. Tak jak w zabiegach laserowych, refrakcja musi być stabilna w okresie ostatnich 12 miesięcy przed zabiegiem. Komora przednia nie może być mniejsza niż 2,8 mm mierzona od śródbłonka oka. Kąt przesączania musi być otwarty (III i IV stopień wg. klasyfikacji Spaetha). A co najważniejsze, z soczewki Visian ICL mogą skorzystać również pacjenci z cienką rogówką oraz z zespołem suchego oka, czyli pacjenci wcześniej niezakwalifikowani do zabiegów laserowych.
Soczewka fakijna ICL to jednoczęściowa soczewka wewnątrzgałkowa zbudowana z biokompatybilnego materiału (kopolimer kolagenu) o nazwie Collamer. Jest to bardzo elastyczny materiał, który zapewnia doskonałą przezierność oraz niski współczynnik odbicia. Collamer prezentuje właściwości antyrefleksyjne, ze stopniową zmianą współczynnika refrakcji na powierzchni soczewki. Równocześnie ujemnie naładowany kolagen odpycha cząsteczki białka, dzięki czemu nie obserwuje się depozytów proteinowych na powierzchni soczewki. To wszystko w znacznym stopniu redukuje zjawiska glare oraz zapewnia mniej pooperacyjnych abberacji wyższego rzędu. Soczewka ICL absorbuje również promieniowanie ultrafioletowe.
Przeciwskazania
Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu są wcześniejsze przebyte zapalenia przedniego odcinka błony naczyniowej, zaćma, jaskra, sublokacja soczewki własnej, anomalie obwódki rzęskowej, zmiany zwyrodnieniowe siatkówki, retinopatia cukrzycowa lub choroby układowe.
Badanie kwalifikacyjne
Podczas wizyty kwalifikacyjnej przeprowadzany jest dokładny wywiad dotyczący chorób ogólnych i okulistycznych. Badanie przedmiotowe obejmuje określenie refrakcji (UCVA/BCVA), ocenę przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej, konfigurację komory przedniej w centrum i na obwodzie, ocenę tęczówki, kąta tęczówkowo - rogówkowego, soczewki i rogówki oraz ocenę dna oka. Wykonujemy pomiar głębokości komory przedniej (ACD), grubości rogówki (CCT), WTW (szczególnie ważne do odpowiedniego wyboru rozmiaru soczewki), długości gałki ocznej (AXL), gęstości komórek śródbłonka (ECD) oraz dokonujemy pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP).
Przed badaniem kwalifikacyjnym nie należy stosować soczewek kontaktowych przez minimum 7 dni.
Na wizytę kwalifikacyjną należy zabrać ze sobą aktualnie używane okulary, lub ostatnie recepty okulistyczne oraz listę przyjmowanych leków. Podczas badania podawane są krople rozszerzające źrenicę, dlatego należy zrezygnować z prowadzenia samochodu w tym dniu po badaniu.
Implantacja ICL trwa około 10 minut. Procedura może być przeprowadzona obuocznie w trakcie jednego dnia operacyjnego i realizowana jest na sali operacyjnej, w znieczuleniu miejscowym. Implantacja soczewki Visian ICL odbywa się przez mikro nacięcie rogówki - wielkości około 3.2 mm, z wykorzystaniem injektora. Soczewkę umiejscawia się w komorze tylnej, między soczewką własną a tęczówką. Zabieg nie wiąże się z usuwaniem soczewki własnej i jest odwracalny - istnieje możliwość usunięcia wszczepionej soczewki.
Po operacji przez 3 tygodnie stosuje się leki przeciwzapalne, a wizyty kontrolne przeprowadza się w 1., 7. i 30. dobie po wykonanym zabiegu. Pacjent powinien odbywać konsultacje okulistyczne raz na 6-12 miesięcy.
Kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wzroku |
280 PLN |
FemtoLASIK 1 oko/ 2 oczu | 4 000/ 8 000 PLN |
ReLEx Smile 1 oko/ 2 oczu | 4 000/ 8 000 PLN |
Presbyond 2 oczu | 11 000 PLN |
PRK/LASEK 1 oko/ 2 oczu | 2 500/ 5 000 PLN |
EBK 1 oko/ 2 oczu | 3 400/ 6 800 PLN |
Kontrola po laserowej korekcji wzroku w dniu następnym | bezpłatna |
Kontrola po laserowej korekcji wzroku po 1,3 i 12 miesiącach |
200 PLN każda |
Kwalifikacja do zabiegu wszczepienia soczewki fakijnej Visian ICL |
280 PLN |
Wszczepienie soczewki Visian ICL myopic 1 oko | 7 400 PLN |
Wszczepienie soczewki Visian ICL myopic toric 1 oko | 8 500 PLN |
Wszczepienie soczewki Visian ICL hyperopic 1 oko | 8 300 PLN |
Wszczepienie soczewki Visian ICL hyperopic toric 1 oko | 9 800 PLN |
Kontrola w 1, 7 i 30 dniu po zabiegu | bezpłatna |
Kontrola po 6 i 12 miesiącach | 200 PLN każda |
Telefon: 885 707 636 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 14.00)
Klinika Okulistyki, Wojskowy Instytut Medyczny
Budynek Poradni Kliniki Okulistyki – Gabinet Refrakcyjny (nr 25)
Dojazd
Bezpośrednio Autobusami nr:
- 188 (trasa Gocławek Wschodni - Lotnisko Chopina)
- 523 (trasa Stare Bemowo - PKP Olszynka Grochowska)
- 202 (trasa Gocławek Wschodni - Metro Stadion Narodowy)
- 102 (trasa PKP Olszynka Grochowska - Metro Stadion Narodowy)
Do przystanku Wiatraczna dojedziemy tramawajami nr:
- 3 (Gocławek – Annopol)
- 6 (Metro Młociny – Gocławek)
- 8 (Os. Górczewska – Wiatraczna)
- 9 (Gocławek – Okęcie)
- 24 (Gocławek – Nowe Bemowo)
- 26 (Koło – Wiatraczna)
na kwalifikację do zabiegu laserowej komercyjnej korekcji wzroku.