II Konferencja Społecznego Komitetu Ratowników Medycznych
Dużym echem odbiła się II Konferencja Społecznego Komitetu Ratowników Medycznych. Przedsięwzięcie zorganizowano w Krakowie w dniach 2-4 października 2014 r. Wojskowy Instytut Medyczny kolejny raz został jej współorganizatorem. Patronat honorowy nad obradami objął dyrektor WIM gen. bryg. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak.
Wykład inauguracyjny pt. „Lekarz czy ratownik? Tradycja, doświadczenie i przyszłość ratownictwa medycznego”, wygłosił dr n. med. Przemysław Guła z Zakładu Medycyny Pola Walki WIM, ekspert z zakresu ratownictwa medycznego, ceniony w środowisku ratowniczym.
W drugim dniu obrad, sesję pod patronatem WIM „Doświadczenia wojskowe w obrażeniach ciała” poprowadzili pracownicy Zakładu Medycyny Pola Walki wspólnie z dr. hab. n. med. Waldemarem Machałą, prof. nadzw. Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Profesor Waldemar Machała przedstawił „Zadania anestezjologa w szpitalu polowym, na przykładzie Szpitala Polowego PKW w Ghazni w Afganistanie”. Uczestnikom konferencji szczególnie spodobał się film przestawiający pracę tego szpitala i zaangażowanie polskich medyków, w tym pracowników Instytutu, w udzielaniu pomocy rannym i chorym żołnierzom polskim i ludności afgańskiej.
Następnie dr n. med. Przemysław Guła wygłosił wykład „Obrażenia kończyny dolnej i zespół zmiażdżeniowy”, zwracając uwagę na aspekty postępowania w obrażeniach narządu ruchu w opiece przedszpitalnej. Kontynuując ubiegłoroczny temat konferencji SKRM, dotyczący zapobieganiu śmierci po doznanym urazie (preventable death), ppłk dr n. med. Robert Brzozowski, kierownik ZMPW, zaprezentował ratownikom praktyczne zasady rozpoznawania i leczenia odmy opłucnowej, ustalając priorytety lecznicze i ewakuacyjne w najpoważniejszych jej przypadkach, to jest odmy prężnej (z nadciśnieniem) i otwartej.
Natomiast mgr Tomasz Sanak – instruktor i ratownik ZMPW, wspólnie z mgr. Markiem Dąbrowskim z Zakładu Ratownictwa i Medycyny Katastrof Uniwersytetu Poznańskiego, prezesem nowopowstałego Polskiego Towarzystwa Symulacji Medycznej, przedstawili „Rolę i zadania ratownika medycznego podczas pełnienia zadań w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych”. Opowiedzieli, z jakimi zagrożeniami i ograniczeniami spotykali się w środowisku taktycznym, oraz jak ewaluowało, zabierane na patrole, wyposażenie ratownika medycznego.
Osobisty udział w konferencji gościa honorowego SKRM – dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego oraz wystąpienia przedstawicieli WIM, spotkały się z dużym uznaniem uczestników konferencji. Łącznie z - organizowanymi cyklicznie w WIM - ogólnopolskimi spotkaniami ekspertów medycyny ratunkowej, potwierdzają one wartość zaangażowania medyków z wojskowego szpitala przy ul. Szaserów w rozwój środowiska ratowniczego oraz potencjału naukowo-dydaktycznego WIM.
Specjaliści z Wojskowego Instytutu Medycznego dzielą się doświadczeniem z cywilnymi ratownikami nie tylko na konferencjach i sympozjach. Bardzo atrakcyjnym sposobem przekazywania wiedzy jest cykl praktycznych szkoleń przygotowanych przez Zakład Medycyny Pola Walki WIM. Szczegóły można znaleźć tu: http://medycynaratunkowa.wim.mil.pl/