Bezpieczeństwo wewnętrzne. Zabezpieczenie medyczne sytuacji kryzysowych.
W ostatni weekend lutego br. (27-28.02.2016) w Centrum Kształcenia Podyplomowego Wojskowego Instytutu Medycznego rozpoczął się drugi semestr zajęć dla słuchaczy drugiej już edycji studiów podyplomowych pn. „Bezpieczeństwo wewnętrzne. Zabezpieczenie medyczne sytuacji kryzysowych”, organizowanych wspólnie z Instytutem Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Drugi semestr zajęć odbywa się w całości w WIM i obejmuje m.in. takie zagadnienia, jak medycyna katastrof oraz pola walki, pierwsza pomoc – ratownictwo taktyczne, a także doktryna zabezpieczenia medycznego Sił Zbrojnych. Podczas pierwszego zjazdu ppłk lek. Piotr Kucharczyk zapoznał słuchaczy z tematyką zagrożenia życia w zdarzeniach masowych, zaś ppłk lek. Marcin Wojtkowski przedstawił założenia zabezpieczenia medycznego działań bojowych. Zajęcia miały charakter konwersatorium.
Uczestnicy pierwszego w II semestrze zjazdu, wykazali szczególne zainteresowanie sesją warsztatową przygotowania szpitala do zdarzenia masowego.
Zajęcia były okazją do natężonej, ciekawej dyskusji i wzajemnej wymiany doświadczeń. W ramach zrealizowanych zajęć, Studenci zmierzyli się z zadaniem przygotowania Oddziałów Szpitalnych (SOR, OIOM, Chirurgia, Interna) do masowego napływu chorych w wyniku zdarzenia masowego. Część warsztatowa konwersatorium pn. „Stany zagrożenia życia w zdarzeniach masowych” została przeprowadzona z podziałem na 4 zespoły, które odpowiednio do zleconych zadań, reprezentowały ww. oddziały szpitalne. Zajęcia zakończone zostały krótkim testem wiedzy pozytywnie zdanym przez 100 % uczestników.
Podczas konwersatorium pn. „Zabezpieczenie medyczne działań bojowych” szczególnym zainteresowaniem studentów cieszyły się zagadnienia związane z organizacją i funkcjonowaniem Polskiego Szpitala Polowego w Ghazni, a także rolą w łańcucha zabezpieczenia medycznego i szczegółami funkcjonowania Trauma Room.
Przedmiotem wykładów oraz ciekawej dyskusji okazały się kwestie związane z ewakuacją medyczną oraz rolą wzorowej organizacji i sprawnego funkcjonowania służby zdrowia w zabezpieczeniu medycznym działań bojowych.
Studenci pytali o możliwość implementacji gotowych wzorców wojskowych w ramach medycyny wojennej na grunt RM w Polsce.
Kolejny zjazd już w marcu br.