Światowy Dzień Chorego
11 lutego 2008 r. - XVI Światowy Dzień Chorego: Biskup Polowy udzielił sakramentu chorych w Szpitalu WIM
11 lutego 2008 roku Kościół obchodził 150. rocznicę pierwszego objawienia Najświętszej Maryi Panny w Lourdes. Od 16. lat tego dnia szczególną modlitwę poświęcamy chorym i wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy niosą im ulgę w cierpieniu. Do pełniących samarytańską posługę przy łóżku chorych należą również księża kapelani szpitalni.
Światowy Dzień Chorego we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, 11 lutego, ustanowił Papież Jan Paweł II, który sam cierpiący, dostrzegał szczególną misję ludzi chorych dla życia świata.
W kaplicy Wojskowego Instytutu Medycznego na Szaserów w Warszawie Eucharystii połączonej z udzieleniem sakramentu chorych przewodniczył Biskup Polowy WP, gen. dyw. Tadeusz Płoski.. W koncelebrze modlili się : ks. prałat wicedziekan Straży Granicznej ks. płk Zbigniew Kępa, wicekanclerz i sekretarz biskupa polowego ks. płk Jan Osiński. Mszę św. koncelebrowali obecni i byli kapelani szpitalni: ks. prałat ppłk Marek Kwieciński, ks. kpt. Tomasz Paroń, ks. płk Marek Wesołowski, ks. płk Wiesław Bożejewicz.. Przy ołtarzu tego dnia ofiarę eucharystyczną składali również kapłani, którzy są pacjentami szpitala: ks. Jerzy Aksamitowski i werbista, który pełni misję w Togo, ks. Mirosław Wołodko. Kaplicę szpitalną wypełnili licznie przybyli pacjenci wraz z rodzinami.
Chorym w kaplicy towarzyszyli również ludzie odpowiedzialni za jakość niesionej ludziom cierpiącym pomocy medycznej: szef inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia, gen. bryg. .prof. dr hab. n. med. Andrzej Wiśniewski, Komendant Wojskowego Instytutu Medycznego, płk dr Krzysztof Staroń, Przewodniczący Rady Naukowej płk prof.. dr hab. n .med. Edward Stanowski oraz Naczelna Pielęgniarka WIM, Jadwiga Smogorzewska.
Kapelan WIM Ks. Marek Kwieciński powiedział, rozpoczynając Mszę św., że „chcemy się modlić w czasie tej Eucharystii za chorych i cierpiących, jak też za Służbę Zdrowia w naszej Ojczyźnie. Wydaje się, że z powodu zaniechań, pseudo-oszczędności i zaniedbań w tej dziedzinie pacjent stanął przed dramatyczną sytuacją ogromnych trudności, związanych z możliwością leczenia, a Służba Zdrowia, w tym wojskowa musi sama przejść terapię ratunkową. Ksiądz Marek, który zgodnie z papieskim wezwaniem na tegoroczny Światowy Dzień Chorego niestrudzenie „Niesie chorym Chrystusa”, przypomniał, ze Kościół zawsze był obecny przy łóżku chorego. Dodajmy nawet wtedy, gdy administracyjnie miał tę szpitalną posługę utrudnioną.
Kapelani szpitalni, przypomniał doświadczony kapelan z Szaserów, to świadkowie cierpień, rozstań i łez, tysięcy spowiedzi, przyjętych Komunii świętych, odprawionych Mszy świętych, niezliczonych rozmów, radosnych chwil powrotu do zdrowia.
Biskup Polowy Tadeusz Płoski w homilii na Światowy Dzień Chorego przypomniał m.in. nauczenie Jana Pawła II, poświęcone chorym i cierpiącym. A zwłaszcza najbardziej wymowną katechezę o cierpieniu , tę ostatnią - bez słów.
„Jesteście – po ludzku mówiąc – słabi, chorzy mówił Jan Paweł II , po wyborze na stolicę Piotrową, ale w rzeczywistości jesteście bardzo mocni i potężni, jak potężny jest Chrystus Ukrzyżowany. Otóż wasza moc polega na upodobnieniu się do Niego. Starajcie się wykorzystać tę moc dla dobra Kościoła, waszych bliskich, rodzin, Ojczyzny i całej ludzkości, a także dla dobra nowego Ojca św., który ma wielkie zadania, a sam jest bardzo słaby”.
Biskup Płoski wskazał również na niepokojące zjawisko zaniku współczucia wobec ludzi słabych chorych i starych nawet w najbliższej rodzinie. Źródłem tej znieczulicy bywa lansowany w mediach kult młodości, siły, bogactwa, perfekcjonizmu. Człowiek słaby to chory, samotny, to temat, który „zakłóca” dominującą w mediach komercyjnych wizję świata zdominowanego przez dążenie do przyjemności i wygody za wszelką cenę. Przeważnie za cenę cierpienia bliżniego. Zdolność do poświęcenia, ofiary, w imię miłości do najbliższych to tematy niepopularne w świecie komercyjnych mediów.
Biskup Płoski podkreślił, że tworzymy system naczyń połączonych, jesteśmy od siebie zależni. Dziś zdrowy, jutro może być chorym, a młody jutro jest o dzień starszy.
Dylematem współczesnego człowieka zauważył Biskup Płoski, jest też opór przed proszeniem o pomoc. Szczególnie to trudne dla rodziców, którzy muszą poprosić własne dziecko o pomoc, bo słabość i choroba tego wymaga.
Biskup Polowy przypomniał również konstatację Matki Teresy z Kalkuty, która zauważyła, że najgrożniejszą chorobą współczesności jest ubóstwo duszy, samotności, niepotrzebności.
Ordynariusz wojskowy mówił dalej o istocie sakramentu chorych, który jest sakramentem umocnienia.: „-W duchu takiego właśnie umocnienia przyjmijcie proszę namaszczenie olejem świętym, które przecież pochodzi nie ode mnie lecz od Boga dokonywane tylko przez ludzkie niegodne ręce”.
W Lourdes obchodzimy w tym roku 150. rocznice ukazania się Bernadetcie Soubirous Matki Bożej - Niepokalanego Poczęcia.. Ojciec Święty Benedykt XVI zwraca uwagę na teologiczny wymiar tego wydarzenia. Maryja Niepokalanie Poczęta jest wielkim darem dla ludzkości. Uczy nas całkowitego zawierzenia Bogu od tajemnicy Zwiastowania aż po Kalwarię, powiedział dalej Biskup Polowy.
Rozważania skierowane do chorych i niosących im pomoc biskup zakończył modlitwą
Proszę Cię, Panie, podaj mi swoją dłoń, bym potrafił wyciągnąć ją w chwili mej słabości do tych, których mi posyłasz. Naucz mnie pokory wobec schyłku mych lat, mego cierpienia. Dałeś mi tajemnicę, którą pragnę zrozumieć umysłem, a powinienem przyjąć sercem. Panie, Ty jesteś moim zdrowiem, Tyś mą siłą, Tyś mym zbawieniem. Jezu, ufam Tobie i Tobie się oddaję.
Matko Boża Niepokalana, dziękujemy Ci, że objawiłaś się w Lourdes, że jesteś tutaj z nami, że wypraszasz nieustannie u Swego Syna Jezusa Chrystusa potrzebne dla nas łaski, że możemy być tak blisko Ciebie. Maryjo, Święta Panienko, przytul nas do Swego Serca, pozwól odczuć Twą Matczyną miłość. Wierzymy, że kiedyś ujrzymy Cię tak jak św. Bernadeta. Prosimy o Twą opiekę i pomoc na czas naszego pielgrzymowania tutaj na ziemi. Amen.
Po Mszy św. w szpitalnej kaplicy Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski wraz z personelem medycznym i władzami szpitala udał się do Kliniki Pediatrii i Kliniki Hematologii. Biskup Błogosławił chorych, wręczył im okolicznościowe obrazki z modlitwami. Z małymi pacjentami odmawiał Modlitwę do Anioła Stróża”i wręczał upominki przygotowane przez Caritas Ordynariatu Polowego, którego dyrektorem jest proboszcz Katedry Polowej ks. plk Robert Mokrzycki, były kapelan szpitala na Szaserów w Warszawie.
Pielęgniarkom i lekarzom dziękował za ofiarną opiekę nad chorymi.
Elżbieta Szmigielska - Jezierska - "Nasza Służba"