Wykłady
Wykład noblisty dr. Andrew V. Schally’ego
W dniu 18 września 2017 roku o godz. 12.00 (Auli WIM) serdecznie zapraszamy na wykład dr. Andrew Victora Schally’ego, laureata Nagrody Nobla w 1977 r. w dziedzinie fizjologii i medycyny za badania nad zjawiskiem wydzielania hormonów peptydowych w mózgu oraz za badanie ich budowy i działania, co zapoczątkowało neuroendokrynologię. Dr Andrew Schally jest jednym z najwybitniejszych i najczęściej cytowanych neuroendokrynologów na świecie – mówi dr hab. n. med. Przemysław Witek z Kliniki Endokrynologii Wojskowego Instytutu Medycznego.
Czytaj więcej...Zaproszenie na sesję naukową
„Generałowie doktorzy medycyny Jan Nelken i Stefan Mozołowski - symbole polskiej psychiatrii i neurologii wojskowej” – to tytuł sesji naukowej, która odbędzie się w sobotę (14 listopada) o godz. 10.30 w Dziale Starej Książki Medycznej Głównej Biblioteki Lekarskiej (ul. Jazdów 1a, Warszawa). Wykład wygłosi prof. dr hab. n. med. Stanisław Ilnicki z WIM. Organizatorami spotkania są: Wojskowy Instytut Medyczny, Stowarzyszenie Szpital Ujazdowski oraz Sekcja Historyczna Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.
Czytaj więcej...Choroby wzroku wielkich malarzy. Zaproszenie na wykład kierownika Kliniki Okulistyki WIM
Cierpiący na zaćmę Claude Monet (1840-1926) malował świat tak, jak go widział. Patrząc na obrazy impresjonisty łatwo zauważyć, że z roku na rok rozpoznawał coraz mniej detali, miał problem z odpowiednim doborem barw. Vincent van Gogh (1853-1890) podejrzewany jest o ksantopsję, czyli widzenie w kolorze żółtym. Zaś Charles Meryon (1821-1868) chorował na zaburzenie widzenia barw. Świat jawił mu się w barwach żółto-niebieskich.
Czytaj więcej...Kanał WIM na YOU TUBE: Zobacz konferencję „Wpływ zanieczyszczeń powietrza na stan zdrowia”
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju alarmuje: co roku ponad 3,7 mln ludzi umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza. Ok. 45 tys. - w Polsce. Według Europejskiej Agencji Środowiska 6 polskich miast znalazło się w pierwszej 10 miast kontynentu z największą liczbą dni w roku, w których przekroczono dobowe dopuszczalne stężenie pyłu PM10. Alarmujący raport dotyczący stanu powietrza w Polsce opublikowała NIK. O tych problemach dyskutowano w czasie V konferencji naukowej im. gen. bryg. dr. hab. med. Wojciecha Lubińskiego.
Czytaj więcej...