Choroby wzroku wielkich malarzy. Zaproszenie na wykład kierownika Kliniki Okulistyki WIM
Cierpiący na zaćmę Claude Monet (1840-1926) malował świat tak, jak go widział. Patrząc na obrazy impresjonisty łatwo zauważyć, że z roku na rok rozpoznawał coraz mniej detali, miał problem z odpowiednim doborem barw. Vincent van Gogh (1853-1890) podejrzewany jest o ksantopsję, czyli widzenie w kolorze żółtym. Zaś Charles Meryon (1821-1868) chorował na zaburzenie widzenia barw. Świat jawił mu się w barwach żółto-niebieskich.
- Natomiast Edgar Degas (1834-1917) to malarz z rozpoznaną chorobą plamki. Mając problem z rozpoznawaniem szczegółów artysta nie malował twarzy, stosował grubszą kreskę i sięgał po łatwiejsze techniki. Preferował akwarele, a nie olej na płótnie – wyjaśnia płk prof. dr hab. n. med. med. Marek Rękas, kierownik Kliniki Okulistyki WIM, który wygłosi wykład „Sztuka jest złudzeniem, które pozwala nam odkryć prawdę” w czasie Inauguracji Roku Akademickiego. Uroczystość odbędzie się w 1 października br. o godz. 10.00 w WIM.
Tak widzi świat osoba cierpiąca na zaburzenie widzenia barw
Charles Meryon. Statek duch (Statek w sztormie), pastel. Louvre, Paris.
Tak może widzieć świat chory na ksantopsję
Vincent van Gogh. Żółty dom w Arles, 1888, olej na płótnie. Van Gogh Museum, Amsterdam
Tak widzi świat chory na zaćmę
Claude Monet, Japoński mostek, 1923, olej na płótnie, Musee Marmottan, Paris
Tak widzi świat osoba cierpiąca na chorobę plamki
Edgar Degas, Kobieta susząca włosy, 1905, pastel na papierze, The Bridgeman Art Library, London
Więcej informacji o uroczystości Inauguracji Roku Akademickiego w WIM: http://wim.mil.pl/nauka/nauka-i-badania/2121-inauguracja-roku-akademickiego-2015-2016