Święto Wojskowej Służby Zdrowia
– Wojskowa służba zdrowia, jej rozwój, doposażenie, szkolenie lekarzy i ratowników to jeden z priorytetów ministerstwa – powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas uroczystości zorganizowanej w czwartek w Warszawie z okazji Święta Wojskowej Służby Zdrowia.
Na swojej ekspozycji WIM zaprezentował ofertę szkoleniową Zakładu Medycyny Pola Walki, Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz możliwości Kliniki Kardiochirurgii.
– Każdy, kto ma wiedzę o tym, jak wygląda pole walki, wie, że służba zdrowia stała się nieodłącznym elementem działania wojska. Szybka ewakuacja medyczna, szybkie udzielenie pomocy – to niezbędny element udziału żołnierzy w walce. Żołnierze też chcą mieć poczucie, że za nimi stoją najlepsi lekarze i najlepsi ratownicy – mówił szef resortu obrony. Minister Tomasz Siemoniak zaznaczył, że praca lekarzy, ratowników, personelu medycznego to podwójne zobowiązanie. To służba – dla pacjentów i dla ojczyzny.
Wiele razy widziałem, z jakim poświęceniem i oddaniem, jak profesjonalnie pracują żołnierze w szpitalu w Ghazni. To przeświadczenie żołnierzy, że mogą w każdej chwili liczyć na ten personel, jest czymś niezbędnym. Za tę służbę, profesjonalizm i oddanie chcę Wam dziś podziękować – dodał minister Siemoniak.
Podczas spotkania żołnierzom i pracownikom tej służby wręczono odznaczenia państwowe i resortowe oraz wyróżnienia przyznane przez dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia MON. Okolicznościowe ryngrafy otrzymały także rodziny żołnierzy poległych na służbie, m.in. Beata Lubińska, żona osobistego lekarza Prezydenta RP - gen. bryg. dr. hab. n. med. Wojciecha Lubińskiego, który zginął 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.
Konferencja prasowa przy stoisku Wojskowego Instytutu Medycznego.
Ekspozycja WIM w całej okazałości.
Największe zainteresowanie budziło stanowisko Kliniki Kardiochirurgii.
Do operowania na bijącym sercu trzeba mieć predyspozycje, więc muzycy sprawdzili je, wykorzystując narzędzia chirurgiczne do badania własnych instrumentów.
Podchorążowie przy trenażerze, z którego korzystają uczestnicy kursów w Centrum Kształcenia Podyplomowego.
Kardiochirurg lek. Leszek Gryszko tłumaczy dziennikarzom na czym polega nowoczesna medycyna.
Kardiochirurg dr. n. med. Przemysław Szałański z przyszłymi lekarzami wojskowymi.
Źródło: Inf. Wł. / DKS MON
Fot. Jarosław Rybak, WIM