„Śmigłowcem do szpitala”. Po warsztatach dla dziennikarzy
Wiosną gwałtownie przybywa takich newsów: „Wypadek motocyklisty na Śląsku”, „Zderzenie motocykla z osobówką na Grochowie”, „Tragiczny powrót z dyskoteki”. Większość z tych informacji kończy się zdaniem „Poszkodowanych przewieziono do szpitala”. Co dzieje się dalej z ofiarami wypadków? W czasie transportu oraz w samym szpitalu, w pierwszych minutach od przyjęcia pacjenta urazowego? Odpowiedzi na te pytania padły w czasie warsztatów dla dziennikarzy.
- Uczestnicy poznali „ścieżkę” pacjenta: od chwili znalezienia się poszkodowanego na pokładzie śmigłowca ratowniczego, do momentu przekazania go do leczenia szpitalnego. Zobaczyli wyposażenie śmigłowca, „strefy czerwonej” SOR - przeznaczonej dla chorych w najcięższym stanie - oraz samodzielnie przećwiczyli czynności podejmowane przez zespoły ratownicze – mówi gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak - dyrektor WIM.
- Takie zajęcia pozwalają dziennikarzom lepiej poznać specyfikę naszej pracy. Ale jednocześnie my, ratownicy, poznajemy oczekiwania mediów. Przeprowadzenie takich warsztatów jest więc cenne zarówno dla uczestników, jak i organizatorów – podkreśla dr n. med. Robert Gałązkowski – dyrektor SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Warsztaty „Śmigłowcem do szpitala. Specyfika współpracy Centrum Urazowego WIM z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym” odbyły się w sobotę, 16 maja 2015 r. Była to wspólna inicjatywa WIM oraz SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Fot. Jarosław Wiśniewski / Polska Zbrojna
W warsztatach uczestniczyło kilkunastu dziennikarzy z największych redakcji informacyjnych oraz specjalistycznych.
Fot. Joanna Urban
Dr n. med. Robert Gałązkowski - dyrektor LPR prowadzi zajęcia na lądowisku.
Fot. Jarosław Wisniewski / Polska Zbrojna
Dla wielu dziennikarzy była to pierwsza okazja na rozmowę z załogą smigłowca ratowniczego.
Fot. Jarosław Wisniewski / Polska Zbrojna
W karetce transporującej "poszkodowanego" z lądowiska do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Fot. Jarowław Wiśniewski / Polska Zbrojna
Dr n. med. Krzysztof Karwan z SOR WIM w czasie zajęć.
Fot. Jarosław Wiśniewski / Polska Zbrojna
Ekipa SOR WIM prowadząca zajęcia. Od lewej doktorzy: Maciej Błaszczyszyn i Krzysztof Karwan oraz ratownik medyczny Jakub Fąderski.
Fot. Joanna Urban
Ekipa telewizji POLSAT w czasie zajęć.
Fot. Joanna Urban
* * *
To już kolejne warsztaty dla przedstawicieli mediów zorganizowane w wojskowym szpitalu przy ul. Szaserów. Poprzednie dotyczyły medycyny pola walki (Przeczytaj: http://wim.mil.pl/mwm/1784-krew-na-poligonie) oraz podstaw kardiologii i kardiochirurgii (Przeczytaj http://wim.mil.pl/inne-wydarzenia/1954-abc-kardiochirurgii-i-kardiologii-interwencyjnej-po-szkoleniu-dla-dziennikarzy).