„Damage Control - od pola walki do centrum urazowego” dla studentów
O tym, jak fascynująca i nowoczesna może być medycyna pola walki, mieli szansę przekonać się studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Cykl wykładów „Damage Control - od pola walki do centrum urazowego”. Zorganizowano go we współpracy ppłk. dr. n. med. Roberta Brzozowskiego - kierownika Zakładu Medycyny Pola Walki WIM oraz Macieja Liszki, Marcina Maciejewskiego oraz Michała Matuszewskiego ze Studenckiego Koła Naukowego „Black Hawks” działającego przy Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii WIM. Uczestnicy zajęć mieli możliwość zobaczenia jak doświadczenia z misji wojennych, mogą zostać wykorzystane w cywilnej służbie zdrowia.
Każde z trzech spotkań było okazją do poznania tajników ratowania życia w przypadkach ciężkich obrażeń wielonarządowych i sytuacjach kryzysowych. Tematem pierwszego wykładu były „Zasady postępowania przedszpitalnego w obrażeniach ciała”.Wygłosił go wybitny ekspert w zakresie zarządzania kryzysowego, medycyny katastrof, ratownictwa medycznego, ratownik TOPR, uczestnik misji ratowniczych dr n. med. Przemysław Guła.
Po niezaprzeczalnym sukcesie pierwszej prelekcji oraz ogromnemu zainteresowaniu wśród środowiska studenckiego, w ciągu niespełna dwu miesiące odbył się drugi wykład cyklu. Poprowadził go ppłk rez. dr hab. n. med. Waldemar Machała, prof. nadzw. Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Specjalista anestezjologii, intensywnej terapii i medycyny ratunkowej. Kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. WAM w Łodzi. Lekarz anestezjolog Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Szpitalu Polowym w FOB Ghazni opowiedział o tym jak wyglądaorganizacja szpitala polowego oraz współpraca anestezjologa i chirurga.
W trakcie trzeciego wykładu, współtwórca cyklu ppłk dr. n. med. Robert Brzozowski, który spędził na misjach w Afganistanie łącznie ponad dwa lata, za każdym razem będąc szefem zespołu chirurgicznego, opowiadał o realiach pracy w warunkach wojennych, swoich doświadczeniach oraz o tym jak wykorzystuje zdobytą wiedzę w codziennej pracy. Tematem przewodnim spotkania były „Techniki Damage Control w chirurgii”.
Zainteresowanie jakim cieszyły się wykłady potwierdzają, że warto dzielić się wiedzą i doświadczeniem z przyszłymi lekarzami. Każdy wykład przyciągał około 200-osobową publiczność, a w cyklu uczestniczyło łącznie ponad 300studentów, którzy słuchając ekspertów, mogli przekonać się jak zaawansowana, skuteczna i przydatna w warunkach pokoju może być medycyna pola walki.
Marcin Maciejewski
Zainteresowani poznaniem tajników medycyny pola walki i przeniesieniem ich do „sektora cywilnego” mogą skorzystać z oferty szkoleniowej Zakładu Medycyny Pola walki WIM. Specjaliści prowadzą cykl zajęć dla medyków, żołnierzy, funkcjonariuszy oraz przedstawicieli innych zawodów. Szczegóły: http://medycynaratunkowa.wim.mil.pl/