Wizyta przedstawicieli ukraińskiego MON
Dostosowane do poziomu wiedzy kursantów, kompleksowe szkolenia z zakresu medycyny taktycznej oraz leczenia stresu pola walki. Prowadzone tak, aby wesprzeć organizację systemu opieki nad poszkodowanymi - od pola walki do specjalistycznych szpitali o najwyższych stopniach referencyjności. W ten sposób najkrócej można streścić ofertę WIM przedstawioną delegacji ukraińskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, która przez kilka dni przebywała m.in. w szpitalu przy Szaserów. Wizyta to efekt, zapowiadanego przez wicepremiera ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, polskiego wsparcia związanego z dostosowaniem wojskowej służby zdrowia Ukrainy do wyzwań współczesnego pola walki.
Goście z Ukrainy zostali zapoznani z organizacją pracy WIM oraz zobaczyli wiodące kliniki.
- Przedstawiciele delegacji są zainteresowani szerokim zakresem informacji dotyczących organizacji opieki na poszczególnych etapach ewakuacji medycznej oraz systemów szkolenia i doskonalenia zawodowego personelu wojskowej służby zdrowia. W trakcie spotkań omawiano zakres potrzeb Sił Zbrojnych Ukrainy oraz możliwości polskiej wojskowej służby zdrowia, w tym WIM, w odpowiedzi na te potrzeby – mówi gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak dyrektor WIM.
Dla Ukraińców bardzo cenne jest kilkunastoletnie doświadczenie WIM w leczeniu rannych i poszkodowanych żołnierzy, uczestniczących w misjach w Iraku i Afganistanie.
- Nasi goście wielokrotnie podkreślali, że są zainteresowani wypracowanymi w szpitalu przy Szaserów procedurami postępowania, metodami szkolenia, doskonalenia wiedzy i umiejętności personelu. Wojskowy Instytut Medyczny jest w pełni przygotowany do szybkiej realizacji szkoleń z zakresu medycyny taktycznej oraz leczenia stresu pola walki dla osób o różnych poziomach wiedzy. Szczegółowe decyzje wynikać będą z porozumień między naszymi krajami – tłumaczy dyrektor WIM.
Fot. Andrej Kosater / WIM