Wizyta podsekretarza stanu w WIM
- Chcemy, żeby nasza współpraca w zakresie szkolenia była rozwijana. Aby była to współpraca na miarę potrzeb strony ukraińskiej i na miarę możliwości Wojskowego Instytutu Medycznego – powiedział podczas spotkania z przedstawicielami armii ukraińskiej podsekretarz stanu w MON prof. dr hab. Wojciech Fałkowski.
W środę podsekretarz stanu w MON prof. dr hab. Wojciech Fałkowski spotkał się w Klinice Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii z przedstawicielami armii ukraińskiej, uczestniczącymi w szkoleniu zorganizowanym przez Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie. W spotkaniu uczestniczył także m. in. dyrektor WIM gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, kierownik kliniki ppłk dr n. med. Radosław Tworus oraz przedstawiciel Ambasady Ukrainy w Polsce.
Szkolenie realizowane od kilku dni w WIM jest zorganizowane na podstawie decyzji wydanej przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza i finansowane ze środków MON. Składa się z trzech modułów: diagnostyki i terapii zaburzeń stresowych pourazowych, medycyny klinicznej oraz podstaw medycyny pola walki. Specjaliści z WIM dzielą się z uczestnikami wiedzą pozyskaną w czasie leczenia polskich żołnierzy poszkodowanych na misjach w Iraku i Afganistanie oraz ich rodzin cierpiących na zaburzenia stresowe. W szkoleniu biorą udział m. in. osoby odpowiedzialne za proces rekrutacji psychologów i psychiatrów oraz przygotowania ich do służby w szeregach armii ukraińskiej.
Jak podkreślał w rozmowie z uczestnikami kursu wiceminister Wojciech Fałkowski szkolenie realizowane przez WIM jest konkretnym wymiarem pomocy, pomocy, co bardzo ważne, skierowanej do konkretnych osób.
- Traktujemy to szkolenie również jako współdziałanie ze stroną ukraińską, z państwem ukraińskim, z którym stoimy solidarnie w obliczu tego, co tam się dzieje. Chcemy powiedzieć jasno, że to jest ani pierwszy, ani ostatni etap takiego współdziałania. Chcemy, żeby to była współpraca, która na miarę potrzeb strony ukraińskiej i na miarę możliwości WIM była rozwijana i trwała dalej. Jej forma będzie zależała od uzgodnień i potrzeb jakie się pojawią – powiedział podczas spotkania wiceminister W. Fałkowski.
Zarówno uczestnicy szkolenia, jak i minister Fałkowski zwracali uwagę na jakość współpracy i wysoki poziom oferty, którą przedstawił Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie. - Jeżeli szkolenie będzie korzystne i przydatne dla strony ukraińskiej, to klinika (…) jest gotowa i będzie pomagała. Będzie świadczyła usługi dla instruktorów, specjalistów ukraińskich w następnych cyklach. Ta współpraca ma sens tylko wtedy, kiedy będzie przynosiła konkretne efekty. (…) Będziemy się zastanawiali jak możemy tę skalę i metody rozszerzyć, tzn. zwiększyć liczbę takich szkoleń dla fachowców, ekspertów, psychologów i psychiatrów ukraińskich oraz wprowadzić naukę nowych technik. Będziemy nad tym myśleć i konsultować się ze stroną ukraińską. Teraz rozmawiamy o bardzo konkretnej potrzebie ludzkiej i organizacyjnej, którą musimy rozwiązać na poziomie roboczym – na poziomie klinki i szpitala – dodał wiceminister Fałkowski.
Źródło: mon.gov.pl, fot. Maciej Nędzyński / DKS MON