Trwa szkolenie przedstawicieli armii ukraińskiej
W ramach szkolenia w Klinice Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii oficerowie z Ukrainy zapoznają się z obowiązującym w naszym kraju systemem opieki nad żołnierzami. Z inicjatywy pracowników WIM, delegacja zwiedziła Centrum Weterana. To dodatkowy punkt zajęć, który pozwolił jeszcze lepiej poznać sprawdzone w Polsce metody pomocy weteranom.
- Ze względu na charakter zajęć prowadzonych w WIM, polskie wsparcie dla strony ukraińskiej nosi znamiona pomocy humanitarnej. Szkolenie zostało zorganizowane na podstawie decyzji wydanej przez ministra Antoniego Macierewicza. Strona ukraińska zabiegała o nie od grudnia 2014 r., od czasu poprzedniego szkolenia, jakie przeprowadziliśmy w WIM – wyjaśnia gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.
Zajęcia w Klinice Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii to jeden z trzech modułów dedykowanych trzem grupom osób szkolonych z Ukrainy. Pozostałe dotyczą medycyny klinicznej oraz podstaw medycyny pola walki.
- Dla nas doświadczenia ukraińskie związane z leczeniem PTSD są cenną bazą wiedzy. Walka w obronie ojczyzny, obawy o życie najbliższych znajdujących się na polu walki, o utratę dorobku życia w wyniku działań wojennych skutkują problemami, które nie występują u żołnierzy wykonujących zadania bojowe w warunkach misji bojowej tysiące kilometrów od własnego domu. Dlatego analiza ukraińskich doświadczeń może pomóc w skuteczniejszym przygotowaniu Sił Zbrojnych RP do odpowiedzi na współczesne zagrożenia bezpieczeństwa państwa – dodaje ppłk dr n. med. Radosław Tworus, kierownik kliniki.
KPSBiP uznawana jest przez żołnierzy za najważniejszy w Polsce ośrodek pomocy dla weteranów z „poranionymi duszami” – jak popularnie nazywa się PTSD (Zespół Stresu Pourazowego - ang. Posttraumatic Stress Disorder). Żołnierze leczą się tutaj wspólnie z cywilami, gdyż przynosi to zdecydowanie lepsze efekty, niż terapia w zamkniętej grupie zawodowej.
Statystyczny żołnierz szukający pomocy w KPSBiP jest starszym szeregowym, ma 32 lata, żonę, 2 dzieci, 4-krotnie służył w Afganistanie, w sumie – w czasie służby wojskowej - poza domem spędził 4 lata. Nie był ranny, nie ma PTSD, ale wojna wyryła na nim takie piętno, że musi się leczyć.
* * *
9 grudnia 2015 r. oficerów z Ukrainy odwiedził podsekretarz stanu w MON prof. dr hab. Wojciech Fałkowski. W czasie spotkania powiedział: - Chcemy, żeby nasza współpraca w zakresie szkolenia była rozwijana. Aby była to współpraca na miarę potrzeb strony ukraińskiej i na miarę możliwości Wojskowego Instytutu Medycznego.
Przeczytaj więcej na temat wizyty: http://wim.mil.pl/183-aktualnoci/2207-wizyta-podsekretarza-stanu-w-wim
Fot. Andrzej Kosater / WIM