Światowy Dzień Chorego w WIM
Kliniki: pediatrii, okulistyki oraz urologii odwiedził ks. dr Józef Guzdek - biskup polowy WP. Okazją do spotkania z pacjentami WIM był Światowy Dzień Chorego. Biskup przekazał chorym drobne upominki od Caritas, a w szpitalnej kaplicy odprawił Mszę św. Dzień Chorego został ustanowiony przez Jana Pawła II w 1992 r. Ma być okazją do refleksji nad problemami ludzi chorych i umierających, a także przypomnieniem o obowiązkach wobec nich.
Relacja ze strony internetowej Ordynariatu Polowego WP:
Biskup Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego, sprawował Mszę św. w kaplicy św. Rafała Kalinowskiego w Wojskowym Instytucie Medycznym (WIM) z okazji przypadającego dziś XXIV Światowego Dnia Chorego. Podczas Eucharystii udzielił pacjentom wojskowego szpitala sakramentu namaszczenia chorych. Odwiedził także kilka klinik i rozmawiał w nich z pacjentami, lekarzami oraz pielęgniarkami i pracownikami szpitala.
Przed Mszą św. bp Guzdek odwiedził pacjentów WIM. Spotkał się m.in. z dziećmi w Klinice Pediatrii i Nefrologii, od których otrzymał laurki oraz wykonane z kolorowego papieru kwiaty. Obdarował dzieci pluszowymi maskotkami, przekazanymi przez Caritas Ordynariatu Polowego. Małym pacjentom życzył zdrowia, im oraz ich opiekunom udzielał błogosławieństwa.
Podczas rozmów w Klinice Okulistykispotkanym pacjentom, lekarzom, pielęgniarkom i pracownikom WIM wręczał pamiątkowe obrazki związane z obchodami Światowego Dnia Chorego.
Biskup Polowy rozmawiał także w jednej z klinik z powracającym do zdrowia byłym premierem Janem Olszewskim. W obecności bp. Guzdka premier Olszewski podziękował lekarzom i personelowi szpitalnemu za opiekę. – Wiele instytucji cywilnych może czerpać przykład z tego, jak funkcjonują ich wojskowe odpowiedniki. Wojskowy szpital przy ul. Szaserów należy do najlepszych tego przykładów – powiedział premier Olszewski. Były szef rządu podziękował bp. Guzdkowi za odwiedziny, udzielone błogosławieństwo, a także otrzymany od niego różaniec.
Biskupowi Polowemu podczas odwiedzin wśród chorych towarzyszyli gen. bryg. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM, kierujący poszczególnymi klinikami ordynatorzy, przedstawiciele kadry kierowniczej oraz personelu medycznego, a także kapelani pełniący posługę w szpitalu.
Zebranych w kaplicy szpitalnej chorych i lekarzy przywitał ks. ppłk Mirosław Biernacki, koordynujący pracę kapelanów w szpitalu. W imieniu zebranych poprosiło Mszę św. w intencji chorych, kadry naukowej, lekarzy, pielęgniarek oraz pracowników Instytutu.
W homilii bp Guzdek, nawiązując do sceny Zwiastowania, podkreślił, że wiara to całkowite zawierzenie Bogu i poddanie się Jego planom. Przywołał osoby Maryi i Józefa, którzy zostali zaskoczeni Bożym planem wobec nich. – Stawianie pytań, a nawet „serdeczne zwady” z Bogiem nie świadczą o słabości naszej wiary. Przemawiają raczej za tym, że nie jest to wiara płytka, ale żywa i poszukująca – podkreślił. Dodał, że odpowiedź na pytanie o sens cierpienia przychodzi czasem po wielu latach.
Zachęcał lekarzy, pielęgniarki i kapelanów, aby z troską pochylali się nad pacjentami i ofiarowywali im swoją fachową pomoc, życzliwą obecność i modlitwę. Prosił chorych, aby poszukując umocnienia w doświadczeniu choroby i cierpienia, podczas pobytu w szpitalu, słuchali słowa Bożego i korzystali z sakramentów. – Nawet wtedy, gdy Bóg zaskakuje nas i zmienia nasze plany, należy poddać się Jego woli i powiedzieć: Jezu, ufam Tobie – podkreślił.
Mszę św. koncelebrowali kapelani WIM:ks. płk rez. Andrzej Jakubiak, ks. ppłk Mirosław Biernacki oraz sekretarz biskupa polowego, ks. kpt. Maciej Śliwa.
Śpiew animowały siostry ze Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Po homilii bp Guzdek udzielił sakramentu chorych licznie zebranym pacjentom.
Za sprawowaną Eucharystię biskupowi polowemu podziękował gen. Gielerak. Wyraził wdzięczność ordynariuszowi wojskowemu nie tylko za obecność, ale również za opiekę kapelanów nad Wojskowym Instytutem Medycznym. – Dziękuję szczególnie w tym wyjątkowym dla nas Światowym Dniu Chorego, który dziś obchodzimy. Jest on dla mnie świętem nadziei na zwycięstwo i przełamanie choroby. Nadziei, którą każdy nasz pacjent nosi w sobie – powiedział.
Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 r. – w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 13. rocznicę zamachu na jego życie na Placu św. Piotra w Rzymie. Święto przypada 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, miejsca słynącego z licznych uzdrowień.
Z okazji Światowego Dnia Chorego w całym kraju odbywają się uroczyste Msze św., podczas których udzielany jest sakrament namaszczenia chorych. Wielu biskupów odwiedza w tym dniu chorych w szpitalach i domach opieki.
Fot. Andrzej Kosater