O problemach wojska na 45. Zjeździe Psychiatrów Polskich
Pracownicy Kliniki Stresu Bojowego WIM wygłosili dziewięć referatów prezentujących wyniki własnych badań prowadzonych aktualnie w szpitalu przy Szaserów. Tematyka wystąpień dotyczyła zaburzeń psychicznych związanych ze stresem traumatycznym, jakie występują u żołnierzy i ich rodzin. W Zjeździe wzięło udział 2300 uczestników, 330 wykładowców - w tym 15 z zagranicy. W sumie odbyło się 116 sesji naukowych, zaprezentowano też 112 posterów.
Tematem przewodnim był „Człowiek i rodzina a zdrowie psychiczne”. Jest to największy kongres naukowy, odbywający się co trzy lata.
Organizatorzy adresują go do szerokiego gremium zajmującego się zawodowo i naukowo tematyką zdrowia psychicznego.
45 Zjazd Psychiatrów Polskich odbył się 16-18 czerwca 2016 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zespół Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii WIM - podobnie jak podczas poprzednich kongresów - był organizatorem sesji „Psychiatria Wojskowa”.
W trakcie sesji WIM wygłoszono dziewięć referatów prezentujących wyniki badań aktualnie prowadzonych w KPSBiP.
Natomiast w sesji „Historia psychiatrii polskiej” dr hab. med. Stanisław Ilnicki wygłosił referat „Dzieje oddziału psychiatrycznego w wojskowym Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie”. W ten sposób - podobnie jak podczas poprzednich Zjazdów - przypomniał wieloletnie tradycje psychiatrii wojskowej.
Poza zespołem WIM, Wojskową Służbę Zdrowa na tym kongresie reprezentował również Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej. Jego przedstawiciele zorganizowali sesję „Biologiczne i psychologiczne uwarunkowania przydatności do służby w lotnictwie”.
Fot. dr Andrzej Radzikowski