KONKURS PLASTYCZNY „SZPITAL MARZEŃ” Z OKAZJI DNIA ARCHITEKTURY W WIM
1 lipca – Światowy Dzień Architektury, to doskonała okazja, aby porozmawiać o projektach służby zdrowia. Humanizacja architektury szpitalnej to w Polsce pojęcie nadal mało popularne, mimo, iż na świecie przeprowadzono badania, które wyraźnie wskazują jak duży wpływ mają warunki socjalne szpitali na skrócenie czasu leczenia. Uczestnikami konkursu byli pacjenci Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej WIM.
Aby spełnić zadanie konkursowe, dzieci musiały narysować dowolną techniką Szpital, który według nich byłby Szpitalem Marzeń. W konkursie znalazło się 17 prac, które z powodzeniem mogą być podstawą prawdziwych, przyszłych projektów. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. Trzy nagrody główne, ufundowane przez dr Annę Malicką (twórczynię Ośrodka Radioterapii w Kaliszu jednego ze spektakularnych projektów, odpowiadających w stu procentach zasadzie healing environment) trafiły do dzieci, które włożyły najwięcej pracy oraz kreatywności w zadanie konkursowe. Trzyosobowa komisja, po długich naradach podjęła decyzję o wyróżnieniu pracy Izy, Maksymiliana oraz Nicole.
Bardzo prosta forma zadania konkursowego sprawiła, że z łatwością można odczytać potrzeby małych pacjentów. Okazuje się, że najmłodsi zwracają uwagę na brak zieleni wokół szpitali, kilka książek w świetlicy także nie stanowi satysfakcjonującej ilości i dzieci marzą o prawdziwej bibliotece, pragną kolorowych sal, balonów, kolorowej pościeli, co pozwoliłoby zachować „domowy” klimat i tym samym odwrócić uwagę dzieci od szpitalnej codzienności.
Jest to dobry moment, aby porozmawiać o warunkach socjalnych szpitali i podjąć próbę ich zmiany. Zdania małych pacjentów nikt dotąd nie brał pod uwagę, a może warto, bo nikt w tak szczery i otwarty sposób nie opowie o realnych potrzebach.
Konkurs z okazji Światowego Dnia Architektury zorganizowała Fundacja Instytut Strategii
i Rozwoju wraz z Pracownią Projektową Architektura i Budownictwo.