WIM na Światowych Dniach Młodzieży
„Zostań dawcą komórek krwiotwórczych. Znajdź swojego bliźniaka”. Takim hasłem przedstawiciele Zakładu Transfuzjologii Klinicznej WIM zachęcać będą uczestników Światowych Dni Młodzieży do umieszczenia swoich danych w Rejestrze Niespokrewnionych Dawców Komórek Krwiotwórczych. Z tej okazji przygotowaliśmy ulotki w języku polskim i angielskim promujące ideę. Stanowiska WIM należy szukać w Krakowie, tuż przy Kościele Mariackim - na Małym Rynku.
Stanowisko będzie czynne od 27 do 29 lipca 2016 r.
W ulotkach zamieszczono podstawowe informacje o zasadach dawstwa (dla obcokrajowców– także wskazówki jak zarejestrować się po powrocie do swojego kraju). Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży znajdą też cytaty św. Jana Pawła II dlaczego warto dawać bliźnim cząstkę siebie? Wyboru wypowiedzi dokonał ks. Janusz Chyła.
Przeszczep komórek krwiotwórczych ze szpiku lub krwi obwodowej może uratować życie cierpiącym na białaczkę, inne choroby krwi oraz niektóre choroby nienowotworowe. Dawcą może zostać każda zdrowa osoba - pod warunkiem, że jest „bliźniakiem genetycznym” chorego. Takich „bliźniaków” jest niewielu. Statystycznie jeden na milion zarejestrowanych zostaje dawcą! Dlatego powstają Rejestry Niespokrewnionych Dawców Komórek Krwiotwórczych. Jeden z nich jest w Wojskowym Instytucie Medycznym. Im więcej znajdziemy chętnych - potencjalnych dawców szpiku - przebadanych i zarejestrowanych, tym większa szansa na ocalenie czyjegoś życia!
Dawcą może zostać osoba w wieku 18 – 50 lat, o ogólnym dobrym stanie zdrowia, która nie miała zapalenia wątroby typu B i C oraz kontaktu z wirusem HIV. Rekrutacja jest prosta i szybka, jej kulminacyjnym momentem jest pobranie krwi od potencjalnego dawcy.
Zaangażowanie Zakładu Transfuzjologii Klinicznej WIM to dodatkowe zadanie, jakie w czasie Światowych Dni Młodzieży wykonują medycy z wojskowego szpitala przy Szaserów. Jak w czasie każdego poważnego wydarzenia o charakterze społeczno-politycznych personel WIM włączony jest w łańcuch zabezpieczenia medycznego. [Przeczytaj o roli WIM w czasie Szczytu NATO w Warszawie].
Przeczytaj ulotki dla uczestników Światowych Dni Młodzieży: