Spotkania naukowe w WIM na nowych zasadach
Czytelniejszy podział tematyki i precyzyjniejsze określenie grup, do których adresowane są konferencje, seminaria, posiedzenia czy warsztaty organizowane w WIM. Tak najkrócej można streścić nowe zasady organizacji spotkań naukowych. Wszystko po to, aby jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby zmieniającego się rynku. Najważniejszym celem jest zwiększenie aktywności działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej pracowników Instytutu.
Nowe zasady zapewnią optymalne warunki organizacji spotkań. Pozwolą też na lepsze wykorzystanie posiadanych zasobów. - Chcemy dopasować ofertę do oczekiwań i potrzeb rynku oraz do budowy trwałej, konkurencyjnej marki konferencyjno-szkoleniowej Instytutu. Zależy nam na większej dywersyfikacja konferencji pod względem ich funkcji oraz fachowości. Z „konferencji dla wszystkich” przechodzimy na poziom „konferencje dla ściśle wybranych grup odbiorców”. Dlatego priorytetami będą duże, interdyscyplinarne konferencje o charakterze naukowym lub praktycznym, a także małe, dziedzinowe spotkania o charakterze warsztatowym lub naukowym – zapowiada gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.
Na wszystkich zdjęciach: Jesienne Warsztaty Okulistyczne organizowane w Klinice Okulistyki WIM.
Oczywiście – co wskazuje sama nazwa szpitala – wyróżnikiem będzie także „wojskowość”. Tak aby jeszcze lepiej wykorzystać doświadczenia związane z działaniami z obszaru bezpieczeństwa i obronności kraju.
- Warto jednak pamiętać, że „wojskowość” to nie tylko medycyna pola walki. W WIM definiujemy ją zdecydowanie szerzej. Np. z myślą o żołnierzach rozwijamy kardiochirurgię małoinwazyjną. Dzięki takim zabiegom chorzy w mundurach – w których szkolenie inwestuje się często olbrzymie pieniądze – mogą szybciej wrócić do służby. Przy okazji procedur wdrażanych z myślą o służbach mundurowych korzystają także cywile. W takim, szerszym, kontekście chcemy pokazywać aktywności WIM – kontynuuje gen. G. Gielerak.
Nowością jest „mapa macierzy konferencji WIM”. W prosty sposób opisuje ona funkcję (naukową i praktyczną) oraz fachowość (dziedzinową i interdyscyplinarną) podejmowanych przedsięwzięć. Dzięki niej łatwo pozycjonować nowe pomysły, a także modyfikować cykliczne przedsięwzięcia, tym samym skuteczniej trafiać w oczekiwania odbiorców, gwarantując WIM sukces merytoryczny, wizerunkowy i finansowy.
Organizacja spotkań naukowych jest wpisana w działalność statutową WIM. Przynosi Instytutowi wymierne korzyści, m. in. zwiększenie dorobku punktowego ujmowanego w corocznej ankiecie jednostki składanej do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Rodzaje spotkań naukowych w WIM:
Konferencje / szkolenia
Nowością jest obligatoryjne założenie, że jeśli konferencja, w której więcej niż połowa osób wygłaszających referaty reprezentuje WIM, to głównym organizatorem musi być Instytut. W pozostałych przypadkach decyzja o roli WIM (jako organizatora lub współorganizatora) należy do Zastępcy Dyrektora WIM ds. Nauki. Zarządzenie nakłada też na organizatorów obowiązek zadbania o to, żeby informacja o przedsięwzięciu została zamieszczona w serwisie WIM-CON.
Pomysłodawca konferencji powinien zgłosić ją do ,,Planu organizacji konferencji/szkoleń w WIM” do 31 października. Roczny plan konferencji opracowuje Zastępca Dyrektora WIM ds. Nauki.
Posiedzenia ośrodków klinicznych
Tutaj nowością jest uszczegółowienie tematyki, tak aby posiedzenia nie pokrywały się z konferencjami. Dlatego m.in. mają odbywać się w oparciu o doświadczenia własne klinik i zakładów oraz pracowników. Tematyka musi być związana z bieżącą działalnością ośrodków klinicznych, może dotyczyć zarówno wiedzy praktycznej, jak i teoretycznej – ale związanej z działalnością WIM.
Posiedzenia ośrodków klinicznych odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca, ich adresatami są wszyscy pracownicy Instytutu. Podobnie jak konferencje, planowane są w cyklach rocznych. Szczegółowe informacje o nowych zasadach organizacji konferencji i posiedzeń uzyskać można w Sekcji Działalności Badawczej i Wydawniczej.
Otwarte Spotkania Projektowe
To nowość. W swoim założeniu mają być formą „burzy mózgów”, w czasie której można podzielić się własnymi pomysłami dotyczącymi nowych prac naukowo-badawczych. Celem jest pobudzenie inicjatywy naukowców i stworzenie warunków do powstawania efektywnych zespołów badawczych, szczególnie interdyscyplinarnych.
W czasie każdego spotkania, podczas dziesięciominutowej prezentacji pomysłodawca musi przedstawić koncepcję, wyjaśnić jakiej pomocy potrzebuje ze strony Instytutu oraz omówić spodziewane efekty projektu. Po prezentacji zakłada się krótką, trwającą kwadrans dyskusję nad pomysłem. Spotkania prowadzi Dyrektor WIM, udział w nich jest otwarty.
Spotkania organizowane będą w każdą pierwszą środę miesiąca w godzinach od 12.00 - 13.30. Szczegółowych informacji udziela Wydział Wsparcia i Zarządzania Projektami.
Zarządzenie nr 55 w sprawie zasad i strategii organizacji spotkań naukowych w WIM oraz warunków uzyskania patronatu Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego obowiązuje od 14 lipca 2016 r. Pracownicy mogą się z nim zapoznać się w Intranecie WIM.
Fot. Piotr Bławicki