Rozmowy o współpracy z australijską firmą Aspen Medical
"To dla nas budujące, że firma o zasięgu globalnym, dostarczająca zaawansowane usługi medyczne na pięciu kontynentach, szukając partnerów w Polsce zwróciła się do WIM" – mówi gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM. W czasie spotkania zorganizowanego przez Biuro Radcy Handlowego Ambasady Australii (Austrade) rozmawiano o możliwościach współpracy obejmującej szkolenia dla służb mundurowych oraz cywilów.
- Szef naszego oddziału w Stanach Zjednoczonych poznał i bardzo wysoko ocenia funkcjonowanie polskiego szpitala polowego w Afganistanie, w którym służyli także lekarze z WIM. To była dla nas jedna ze wskazówek, że warto się spotkać. Teraz sam jestem pod olbrzymim wrażeniem tego co zobaczyłem i usłyszałem w WIM – twierdzi Al Martin dyrektor Aspen Medical na Europę.
Określono cztery główne płaszczyzny, których mogłaby dotyczyć wymiana doświadczeń. To organizacja i funkcjonowanie ośrodków symulacji medycznej, zaawansowane szkolenia lekarzy w dziedzinie medycyny katastrof, opracowanie sieciowego systemu zbierania informacji o urazach wielonarządowych oraz sposobach ich leczenia, a także problematyka diagnostyki i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych i tropikalnych.
Aspen Medical to australijska korporacja oferująca usługi z zakresu ochrony zdrowia dla sił zbrojnych, sektora wydobycia węgla ropy i gazu oraz pomocy humanitarnej. Specjalizuje się w niesieniu pomocy w trudnych warunkach, na duże odległości oraz w sytuacjach, gdy w krótkim czasie trzeba zaangażować duże siły i środki do wykonywania nietypowych zadań. Działa w całej Australii, krajach Pacyfiku, Ameryce Północnej, Europie, rejonie Zatoki Perskiej i w Afryce. Zatrudnia ponad 2500 ludzi.
Instruktorzy z Aspen Medical zajmowali się m.in. wielopoziomowym szkoleniem dotyczącym medycyny pola walki dla ponad 20 tys. żołnierzy australijskich służących na Bliskim Wschodzie. Wszystkie prowadzone kursy posiadały certyfikację American Heart Association (AHA).
Korporacja specjalizuje się także w medycynie tropikalnej i opieką nad chorymi zakaźnie. Na zlecenie rządów Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii specjaliści z firmy włączyli się w walkę z epidemią eboli w Sierra Leone i Liberii. Odpowiadali za działalność szpitala dla ofiar wirusa oraz prowadzili szeroko rozbudowane programy edukacyjne i profilaktyczne dla personelu placówki oraz osób mających styczność z ebolą.
Oprócz przedstawiciela firmy Aspen Medical, w spotkaniu wzięli udział: Steve Rank – radca handlowy Ambasady Australii oraz Anna Plawińska, business development manager z Biura Radcy Handlowego.
Instytut reprezentowali: gen. bryg. prof. dr. hab. n. med. Grzegorz Gielerak – dyrektor, płk dr hab. n. med. Andrzej Chciałowski – zastępca dyrektora ds. nauki, ppłk dr n. med. Robert Brzozowski – kierownik Zakładu Medycyny Pola Walki WIM i Jarosław Rybak – kierownik Biura Dyrektora.
Fot. Andrzej Kosater