Dni Spirometrii pod patronatem WIM
Wydawać by się mogło, że człowiek chory na astmę lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) powinien zapomnieć o aktywnościach fizycznych. Okazuje się: nic bardziej błędnego! W czasie tych chorób ruch jest wskazany i to we wszelkich formach: od prostych ćwiczeń po długie spacery. Pomaga zwalczać uporczywe objawy choroby, zwiększa pojemność płuc i m. in. głębokość oddechu.
Dni Spirometrii 2016, które obchodzić będziemy pod hasłem „Włącz opcję aktywną” poświęcone są właśnie popularyzacji aktywności fizycznej wśród chorych. W czasie tych Dni w ponad 200 placówkach w kraju można będzie wykonać bezpłatnie badanie spirometryczne, aby stwierdzić w jakim stanie zdrowia są nasze płuca.
Na temat konieczności systematycznej kontroli płuc Polaków, zagrożeń jakie dla ich zdrowia niosą tzw. czynniki cywilizacyjne, w tym zanieczyszczenie powietrza oraz uzależnienie od palenia tytoniu; jak również o znaczeniu ruchu fizycznego dla funkcjonowania organizmu człowieka zmagającego się z chorobą oraz o istotnych dla zdrowia oddechowego tematach poruszanych w podczas Kongresu European Respiratory Society mówić będziemy podczas konferencji 8 września 2016 r. (czwartek), godz. 11.00 (WIM, Budynek Główny, II piętro, Sala nr 236, im. płk. prof. Stanisława Pokrzywnickiego, ul. Szaserów 128, Warszawa).
W konferencji udział wezmą:
* płk. dr hab. n. med. Andrzej Chciałowski, dyrektor ds. nauki, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie;
* dr n. med. Tadeusz Zielonka, Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, Warszawski Uniwersytet Medyczny;
* dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.
Najnowsze doniesienia naukowe: Kongres European Respiratory Society, wrzesień 2016 r., Londyn
Kongres, skupiający najwybitniejsze autorytety w dziedzinie zdrowia płuc, porusza również tematy zwiane z wpływem środowiska na zdrowie człowieka.
Wpływ węgla na choroby płuc
Naukowcy potwierdzili, że długofalowy skutek ekspozycji w okresie dzieciństwa na produkty spalania węgla zwiększa ryzyko śmierci w dniu dzisiejszym. Badanie, które opublikowano w ramach kampanii Healthy Lungs for Life wskazuje na wpływ zanieczyszczeń pochodzących z krajowego zużycia węgla [czarny dym (BS)] i dwutlenku siarki (SO2) i pokazuje, że osoby narażone ponoszą dwukrotnie większe ryzyko zgonu z powodu chorób układu oddechowego, jeśli żyły w najbardziej zanieczyszczonych obszarach jako dzieci w 1950 r. w porównaniu do najmniej zanieczyszczonych obszarów.
Po uwzględnieniu różnic społeczno-ekonomicznych, śmiertelność z powodu chorób układu oddechowego była ponad dwukrotnie wyższa na obszarach miejskich o najwyższym wykorzystania węgla (0,7 tony na akr lub więcej), w tym Manchester, Middlesbrough i Nottingham, w porównaniu z tymi z najniższym wskaźnikiem użytkowania (mniej niż 0,2 tony na akr), jak Bath, Canterbury i Exeter.
Odkrycia, poparte drugim badaniem, zostały przedstawione na Kongresie przez zespół londyńskiego Imperial College. Wyniki badań wykazują podobny długoterminowy wpływ ekspozycji na różne zanieczyszczenia [BS, SO2 i pył o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10)] na śmiertelność z powodu chorób układu oddechowego, które również biorą pod uwagę migrację i zmiany w ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza w miarę upływu czasu.
Badanie, które analizuje dane dla 368.000 osób z Anglii i Walii z 38 lat, pokazuje, że ekspozycja na BS w 1971 r. wiązała się z 5% zwiększonym ryzykiem śmiertelności oddechowej na 10 mg/m3 w latach 2002-2009, i 8% w przypadku POChP. Dane podkreślają wpływ zanieczyszczenia powietrza na choroby takie jak POChP, która jest obecnie 5-tym największym zabójcą w Wielkiej Brytanii.
Chociaż ustawa Clean Air doprowadziła do zmniejszenia stężeń zanieczyszczeń pyłowych i dwutlenku siarki, głównie dzięki zwiększonemu wykorzystaniu czystszych paliw, poziom tlenków azotu i drobnych cząstek (np. PM10, PM2,5) pochodzących od zanieczyszczeń komunikacyjnych wzrósł i stał się dominującymi źródłem zanieczyszczeń atmosfery na obszarach miejskich. ERS wykorzystał doroczny kongres do wskazywania zasadności dalszych badań dotyczących sposobu, w jaki wszystkie rodzaje zanieczyszczeń powietrza wpływają na zdrowie w ciągu całego życia człowieka.
Wzrost poziomu zanieczyszczenia pogarsza funkcję płuc
Krótkotrwałe efekty wpływu zanieczyszczeń powietrza są również niekorzystne dla człowieka. Trzecie badanie, które zostało zaprezentowane podczas Kongresu ERS przez zespół z Flamandzkiego Instytutu Badań Technologicznych (VITO) monitoruje stosunek jakości powietrza z wynikami corocznego badania czynności płuc w grupie 2449 zdrowych dorosłych w ponad 4-letnim okresie. Wyniki wykazały, że narażenie w danym dniu i na dzień przed badaniem spirometrycznym może prowadzić do bezpośredniego i natychmiastowego spadku funkcji płuc.
Zgodnie z wynikami, średni spadek wydolności układu oddechowego wynosi 0,5% na każdy wzrost stężenia PM10 o 10 mg/m3 PM10 i zmniejszenie o 0,2% z każdym 1 mg/m3 wzrostu stężenia dwutlenku azotu (NO2). Przy poziomach od 5 do 130 mg/m³ i od 5 do 65 mg/m³ odpowiednio dla PM10 i NO2 potencjalny wpływ może być znaczny. Chociaż nie zostały zwiększone wysiłki w celu podniesienia świadomości na temat zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza do grup ryzyka, badanie wykazuje wyraźny wpływ zanieczyszczeń na zdrowe osoby.
Wypowiadając się na temat nowych badań, prof. Stephen Holgate, Przewodniczący Rady Naukowej ERS powiedział: Istnieje związek pomiędzy długotrwałym stosowaniem węgla w danym kraju w 20-tym wieku a stanem zdrowia. Nie tylko te odkrycia mają ważne konsekwencje dla krajów, takich jak Chiny i Indie, które nadal są uzależnione od węgla, ale powinny one być sygnałem alarmowym dla naszego rządu do bardziej poważnego zwrócenia uwagi na problem zanieczyszczenia powietrza emitowanych ze wszystkich źródeł.
Prof. Jørgen Vestbø, prezes ERS i profesor pulmonologii na Uniwersytecie w Manchesterze, stwierdził: Jedna jasna informacja, którą powinniśmy wynieść z tego badania brzmi, że powietrze, którym oddychamy - dziś, jutro, wczoraj – ma znaczenie. Chociaż nie możemy zmienić historycznej ekspozycji, możemy działać teraz, aby zmniejszyć poziom zanieczyszczeń i poprawić wyniki zdrowotne w przyszłości. Każdy musi być świadomy tego, czym jest zanieczyszczenie, gdzie się ono znajduje i jakie szkody może spowodować.
W trakcie Kongresu ERS rozpoczęły się bezpłatne badania spirometryczne, które w ramach kampanii Healthy Lungs for Life będą kontynuowane w Polsce w dniach 12-17 września 2016 r.2
Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki
Więcej: