Dni Spirometrii 2016: Włącz opcję aktywną
Popularyzacja aktywności fizycznej wśród chorych na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) oraz informacja o akcji bezpłatnych badań spirometrycznych organizowanych przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP w ponad 240 placówkach na terenie całej Polski były głównymi tematami niedawnych warsztatów edukacyjnych dla przedstawicieli mediów. Spotkanie zorganizowano 8 września 2016 r. w WIM.
Prelekcje odbyły się w formule organizowanego przez Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia” warsztatu edukacyjnego z cyklu Quo vadis medicina?
Prelegentami byli:
Płk dr hab. n. med. Andrzej Chciałowski (dyrektor ds. nauki, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie): Choroby współistniejące z POChP. Skutki nieleczenia chorób obturacyjnych.
Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki (Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP): Dlaczego płuca chorują? Dni Spirometrii 2016: „Włącz opcję aktywną”.
Dr n. med. Tadeusz Zielonka (Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, Warszawski Uniwersytet Medyczny): Choroby obturacyjne płuc – właściwa diagnostyka drogą do prawidłowego, nowoczesnego leczenia.
Prelekcję wygłosiła również Izabela Trojanowska, dyrektor generalna w Ministerstwie Zdrowia, która omówiła programy zdrowotne ministerstwa związane z chorobami płuc.
Myślą przewodnią Dni Spirometrii jest podkreślenie znaczenia aktywności fizycznej, zarówno w zapobieganiu chorobom układu oddechowego i stymulowaniu sprawności oddechowej, jak i w hamowaniu rozwoju postępu choroby u osób z POChP oraz podtrzymaniu dobrej kondycji u ludzi z astmą oskrzelową. Właściwie prowadzona aktywność fizyczna pacjenta może bowiem doprowadzić do spowolnienia rozwoju POChP. Jednak w każdej chorobie zdarzają się okresy zaostrzenia, gdy chory po prostu nie jest w stanie ćwiczyć i prowadzić aktywnego trybu życia. Specjaliści zalecają, aby w czasie rekonwalescencji był on poddawany rehabilitacji, która pomoże poprawić kondycję.
Na POChP choruje już około 2 milionów Polaków, na astmę nawet 6 milionów. Z tego powodu podczas tegorocznej konferencji podjęto szeroko temat chorób obturacyjnych płuc, podkreślając niebezpieczeństwo płynące z oddychania zanieczyszczonym powietrzem i nałogowego palenia tytoniu, a także szansy, jaką daje odpowiedzialnie dobrana w porozumieniu z lekarzem aktywność fizyczna. Omówiono również zagadnienia diagnostyki chorób obturacyjnych, w tym istotę badania spirometrycznego jako podstawowego narzędzia do oceny stanu płuc, choroby współistniejące z POChP, nowoczesne leczenie.