Szkolenie dla pracowników WIM dotyczące HCV
Zachęcamy pracowników Instytutu do udziału w szkoleniu organizowanym w naszym szpitalu w zakresie przeciwdziałania HCV. Celem szkolenia jest zwiększenie świadomości i ograniczenie szerzenia się zakażenia, a także zmniejszenie ryzyka coraz bardziej powszechnych roszczeń odszkodowawczych. Szkolenie trwa ok. 45 min. 30 min. to wykład „Szpitale przeciw HCV – od diagnozy do eradykacji wirusa”, a 15 mni. - sesja pytań i odpowiedzi.
Szkolenie odbędzie się 22 września 2016 r. o godzinie 11:00 w Auli WIM (V piętro).
Wykładowcy zaproszeni do udziału w projekcie to specjaliści „zakaźnicy” o wysokich kompetencjach merytorycznych oraz z odpowiednim doświadczeniem klinicznym z zakresu leczenia chorób zakaźnych ze szczególnym uwzględnieniem HCV, posiadający umiejętność prowadzenia szkoleń i wykładów.
O projekcie:
WZW typu C jest chorobą wirusową przenoszoną drogą krwiopochodną i w wyniku naruszenia ciągłości tkanek. Niezdiagnozowana i nieleczona prowadzi do przewlekłego zapalenia wątroby, w początkowym okresie (często wieloletnim) bezobjawowego, a w perspektywie lat do poważnego zagrożenia życia wynikającego z powikłań rozwijającej się niewydolności wątroby prowadzącej do marskości i nierzadko pierwotnego raka wątroby, a tym samym do przedwczesnej śmierci. Dotychczas nie wynaleziono szczepionki przeciwko WZW typu C.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że zakażeni WZW C stanowią 3% populacji świata, a każdego roku wirusem zakaża się trzy do czterech milionów osób na świecie. W ocenie Polskiej Grupy Ekspertów HCV, przybliżona liczba osób mających kontakt z WZW C w naszym kraju wynosi około 730 000. Niestety, większość z nich o tym nie wie. Jak pokazują szczegółowe analizy epidemiologiczne, aż 230 000 osób aktywnie replikuje wirusa i może przenosić zakażenie na inne osoby, choć nie są tego świadomi. Oficjalną rejestrację zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu C rozpoczęto w Polsce w roku 1997 i właśnie te dane pokazały, że co roku identyfikuje się od dwóch do trzech tysięcy osób, u których po raz pierwszy wykrywa się infekcję HCV.
Brak objawów zakażenia sprawia, że pacjenci z infekcją HCV bardzo długo nie trafiają do lekarza, a chorobę rozpoznaje się zbyt późno. Stale wzrasta liczba przypadków, gdzie powodem wniknięcia wirusa są zabiegi i różne procedury zarówno medyczne jak i nie medyczne. Zakażeni pacjenci, bez widocznych objawów choroby, nierzadko trafiają do placówek medycznych.
Istnieje możliwość wykonania testu anty-HCV a po stwierdzeniu jego dodatniego wyniku i skierowaniu do poradni chorób zakaźnych, gdzie zostaną wykonane dalsze kroki diagnostyczne i ocena zaawansowania choroby wątroby, wyleczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C.
Dzięki dostępnym od niedawna nowoczesnym terapiom o bardzo wysokiej skuteczności, nawet do 100% chorych ma szanse na wyleczenie, co może wpływać na zahamowanie szerzenia się epidemii, a w przyszłości być może eradykacji wirusa. Terapie te są również krótkie (od 8 do 24 tygodni) i dobrze tolerowane przez pacjentów. Są one dostępne także dla polskich chorych w ramach programu lekowego.