Bezpłatne szkolenie dla lekarzy POZ w WIM. Fotorelacja
„Rola lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej w kwalifikacji chorego do nowoczesnego leczenia interwencyjnego chorób serca. Współpraca lekarza POZ z kardiologiem i kardiochirurgiem” – to temat bezpłatnego szkolenia, z którego skorzystało ponad 30 warszawskich lekarzy. Jest to kolejna inicjatywa specjalistów z wojskowego szpitala przy Szaserów na rzecz wdrażania kompleksowej opieki nad pacjentem.
Tym razem dotyczy ona wybranych problemów kardiologicznych i kardiochirurgicznych. Pomysłodawcą i koordynatorem programu jest lek. med. Emanuel Korzeniec z Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych WIM.
- Dla naszych lekarzy było to bardzo przydatne szkolenie. Dotyczyło ściśle określonych problemów medycznych chorych, z którymi spotykamy się na co dzień. Czasami potrzebujemy ponadstandardowej możliwości szybkiego skonsultowania i przekierowania pacjenta do specjalisty w szpitalu. Liczę, że umożliwi to współpraca ze szpitalem na Szaserów. Każdy z uczestników szkolenia dostał wykaz telefonów do kardiologów i kardiochirurgów dedykowanych przez WIM do współpracy z lekarzami POZ. Mam nadzieję, że w wybranych sytuacjach może to przyspieszyć pomoc niesioną chorym - mówi uczestniczący w spotkaniu lek. med. Jacek Blank, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Praga Południe.
Tematyka szkolenia obejmowała problematykę: • Niefarmakologicznej prewencji udaru mózgu u chorych z niezastawkowym migotaniem przedsionków. • Leczenia migotania przedsionków u pacjentów objawowych – miejsca ablacji w świetle nowych wytycznych.• Nowych torakoskopowych zabiegów kardiochirurgicznych – zamykania uszka lewego przedsionka i ablacji migotania przedsionków. • Kwalifikacji do TAVI. • Optymalizacji odległych wyników pomostowania tętnic wieńcowych - pomostów tętniczych i operacji małoinwazyjnych.
Szkolenie odbyło się 22 listopada 2016 r. w WIM. Rozpoczął je kierownik Oddziału Kardiologii Interwencyjnej dr hab. n. med. Andrzej Cwetsch, prof. nadzw. WIM.
Kierownik Pracowni Hemodynamiki dr n. med. Wojciech Wąsek.
Dr n.med. Grzegorz Suwalski z Kliniki Kardiochirurgii.
Kierownik Pracowni Elektrofizjologii dr n. med. Marek Kiliszek.
Kierownik Kliniki Kardiochirurgii lek. med. Leszek Gryszko.
Dzięki udziałowi w szkoleniu lekarze zdobyli punkty edukacyjne, bezpłatne podnieśli kwalifikacje zawodowe, nawiązali bezpośrednie kontakty z lekarzami szpitala na Szaserów, mogą otrzymać merytoryczne wsparcie przy podejmowaniu niektórych trudnych decyzji terapeutycznych. Zapewnia więc większe bezpieczeństwo dla części swoich pacjentów.
Zobacz materiał informacyjny dla uczestników szkolenia.
Fot. Piotr Bławicki