Zastrzyk śmiechu na stres
Czy można odwrócić uwagę dziecka, któremu pobierana się krew albo zdejmuje wenflon? Okazuje się, że tak! Z pomocą przychodzą artyści z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu, którzy dzięki muzyce i zabawnym sztuczkom potrafią wejść do gabinetu zabiegowego i tak zająć uwagę dzieci, by wywołać uśmiech na ich twarzy. Z tego powodu doktor Pomidor i siostra Walentyna Apsik odwiedzili Klinikę Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej WIM.
W czasie spotkania powstał film reklamowy. Celem inicjatywy jest promocja zabawy w szpitalu, w szczególności zwrócenia uwagi na problem stresu dzieci, które są poddawane zabiegom.
- Do pobrania krwi u dziecka zwyczajowo są dwie pielęgniarki, a cała procedura odbywa się na leżąco, bo zdarzają się omdlenia – mówi Marta Łyżwińska pielęgniarka-oddziałowa.
Jednak Fundacja Czerwone Noski wierzy, że do takich omdleń nie musi dochodzić, bo dziecięcy stres szpitalny można obniżyć poprzez śmiech i zabawę. - Kiedy dziecko jest zaskoczone magicznymi sztuczkami, jego uwaga przenosi się z zabiegu na coś wesołego, a stres obniża się – uważa Radek Chabowski, znany małym pacjentom jako dr Pomidor.
Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu powstała w 2012 r., by nieść radość i uśmiech chorym dzieciom. Artyści współpracujący z organizacją regularnie odwiedzają swoich podopiecznych w ośmiu szpitalach, w tym na oddziałach dziecięcej onkologii. Animatorzy w swojej pracy łączą elementy kabaretu, muzyki, aktorstwa i sztuki cyrkowej. Fundacja pomogła już blisko 20 tys. dzieci.
Tekst: Maja Ziółkowska / Fundacja CZERWONE NOSKI Klown w Szpitalu
Zdjęcia: Andrzej Kosater, Małgorzata Złotkowska / WIM