WIM w gronie polskich liderów terapii nowotworów neuroendokrynnych
Od lat 70. XX w. naukowcy obserwują dziesięciokrotne zwiększenie liczby pacjentów z rozpoznanymi nowotworami neuroendokrynnymi (NEN). Na taką chorobę cierpiał m.in. Steve Jobs, twórca Apple`a. Ich diagnostyka i leczenie wymaga ścisłej współpracy specjalistów z kilku dziedzin medycyny. Dlatego powstało Ogólnopolskie Konsylium Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Neuroendokrynnych. Do jego składu zaproszono m.in. endokrynologów z WIM.
- W 90 proc. przypadków, w chwili rozpoznania choroby jest już ona zaawansowana, z odległymi przerzutami. W ok. 15 proc. nie znamy ogniska pierwotnego. Prawdopodobnie dzieje się tak z powodu małych rozmiarów i umiejscowienia np. w jelicie cienkim. NEN zalicza się do kategorii chorób rzadkich, dotyka 6 osób na 100 tysięcy populacji w ciągu roku – tłumaczy płk prof. dr hab. n. med. Grzegorz Kamiński, kierownik Kliniki Endokrynologii i Terapii Izotopowej WIM. Do tego, w efekcie rozwoju diagnostyki medycznej, w ciągu ostatniego półwiecza rozpoznawanie NEN wzrosło dziesięciokrotnie.
Trudności w diagnostyce i leczeniu wymagają multidyscyplinarnego podejścia do choroby. Dlatego Polska Sieć Guzów Neuroendokrynnych utworzyła w tym roku Ogólnopolskie Konsylium Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Neuroendokrynnych. Do współpracy zaproszono specjalistów z wielu dziedzin medycyny zajmujących się tym zagadnieniem. Wśród nich są przedstawiciele Kliniki Endokrynologii i Terapii Izotopowej WIM, która jest jednym z krajowych liderów terapii NEN.
Konsylia będą się odbywać w formie cyklicznych, prowadzonych co dwa tygodnie wideokonferencji, na których będą omawiane trudne przypadki NEN z całej Polski. Całość przedsięwzięcia ma funkcjonować - w ramach Europejskiego Towarzystwa Guzów Neuroendokrynnych - jako „Center of Excellence”, czyli „Centrum Doskonałości Leczenia NEN”. Będzie to jedyny taki ośrodek w Europie Środkowo-Wschodniej. Z ramienia WIM w posiedzeniach będą uczestniczyć: płk prof. dr hab. n. med. Grzegorz Kamiński, ppłk dr hab. n. med. Marek Saracyn oraz dr Maciej Kołodziej.
Działalność specjalistów z WIM została doceniona m.in. dlatego, że Klinika Endokrynologii i Terapii Izotopowej WIM jest ośrodkiem, w którym przeprowadza się najwięcej w skali kraju terapii radioizotopowych u chorych na NEN. To w szpitalu na Szaserów po raz pierwszy w Polsce, w 2006 r., zastosowano takie leczenie z użyciem Lutetu (Lu-177), natomiast leczenie radiojodem chorób tarczycy jest prowadzone w WIM już od ponad 40 lat.