„Polska Zbrojna”: Historia nowatorskiego leczenia na Szaserów
Pierwszy w kraju przeszczep szpiku kostnego od spokrewnionego dawcy, pierwsze znieczulenie ogólne przed operacją, pierwsza kardiowersja elektryczna, czyli zabieg przywrócenia prawidłowego rytmu serca u chorego z migotaniem przedsionków, pierwsze radioizotopowe metody rozpoznawania zatoru płucnego. Z prof. Eugeniuszem Dziukiem o pionierskich działaniach specjalistów z wojskowego szpitala na Szaserów rozmawiała red. Anna Dąbrowska.
- Szpital przy ulicy Szaserów w Warszawie powstawał jako najnowocześniejsza placówka medyczna wojskowej służby zdrowia – mówi prof. Eugeniusz Dziuk, konsultant Kliniki Endokrynologii i Terapii Izotopowej WIM. Profesor jest jednym z najdłużej pracujących w szpitalu lekarzy. Przyszedł tutaj na staż pół roku po otwarciu placówki – w marcu 1965 roku – jako młody podporucznik, po ukończeniu studiów w Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.
Sala intensywnej terapii.
Jak podkreśla prof. Dziuk, zgodnie z założeniem do Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej mieli trafiać najciężej chorzy, wymagający specjalistycznej opieki medycznej. – Zatrudniono najlepszych lekarzy i zadbano o nowoczesny sprzęt. Dzięki temu na Szaserów wykonano wiele przełomowych w kraju zabiegów i operacji, przyjeżdżali też do nas lekarze z innych szpitali, aby uczyć się nowych metod leczniczych – opowiada profesor.
Zabieg operacyjny w Klinice Chirurgicznej.
Przeczytaj cały materiał portalu „Polska Zbrojna”.
Źródła zdjęć: Danuta Augustynowicz, „50 lat szpitala wojskowego na Szaserów”, Warszawa 2014