Pracownia Kontroli Jakości Radiofarmaceutyków w WIM już działa
Właściwa jakość radioznaczników wykorzystywanych w medycynie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pacjentów. Pozwala uzyskać miarodajne wyniki badań izotopowych. Jakość substancji promieniotwórczych wykorzystywanych w szpitalu na Szaserów jest teraz badana w nowoczesnej Pracowni Kontroli Jakości Radiofarmaceutyków. Wyremontowane pomieszczenia oraz zainstalowany sprzęt umożliwi jeszcze bezpieczniejszą pracę z izotopami promieniotwórczymi.
- Nie mieliśmy z tym problemów. Jednak znowelizowane prawo atomowe nakazuje kontrolę jakości radiofarmaceutyków podawanych pacjentom w celach diagnostycznych jak i terapeutycznych. Tak więc nasza pracownia zagwarantuje jeszcze lepsze standardy leczenia w WIM – mówi kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej dr hab. n. med. Mirosław Dziuk, prof. nadzw.
Pracownię wyposażono w najnowszy detektor do chromatografii TLC, dyspenser radioznaczników, piec do wygrzewania płytek TLC, miernik PH oraz detektor skażenia promieniotwórczego.
W medycynie najczęściej stosowanymi izotopami promieniotwórczymi są technet (Tc), jod (131I), itr (90Y) i lutet (177Lu) a najczęściej wykonywane badania scyntygraficzne dotyczą chorób serca, płuc, tarczycy oraz nowotworów. - Scyntygrafia perfuzyjna serca stanowi istotny element w diagnostyce choroby wieńcowej oraz ocenie jej skuteczności leczenia i rokowania. Scyntygrafia perfuzyjna płuc jest szeroko wykonywana przy podejrzeniu zatorowości płucnej, szczególnie u pacjentów uczulonych na kontrast jodowy, u chorych z niewydolnością nerek oraz w przypadku suboptymalnego wyniku tomografii komputerowej z kontrastem. Scyntygrafia z zastosowaniem analogu somatostatyny sprawdza się u pacjentów z nowotworami neuroendokrynnymi, pozwala bowiem na ocenę zaawansowania choroby oraz kwalifikuje pacjentów do dalszego leczenia nowotworu przy użyciu izotopów promieniotwórczych – tłumaczy ppłk dr n. med. Andrzej Mazurek, kierownik pracowni.
Obiekt został otwarty 5 stycznia 2017 r. Koncepcja jego działania zakłada, że pracownia będzie się rozwijać. – Infrastruktura i pracujący tu specjaliści pozwalają myśleć o wprowadzaniu nowych procedur diagnostycznych i leczniczych, badaniach nad nowymi radioznacznikami, wsparciu dla innych ośrodków, które nie posiadają urządzeń do kontroli jakości radioznaczników, udział w badaniach naukowych – wylicza dr A. Mazurek.
Pracownia Kontroli Jakości Radiofarmaceutyków może też współpracować z ośrodkami leczenia chorych skażonych promieniotwórczo. Jest to szczególnie ważne wobec stałego zagrożenia wypadkami masowymi i atakami terrorystycznymi z użyciem substancji promieniotwórczych.
Fot. Andrzej Kosater
Dowiedz się więcej o radiofarmaceutykach i medycynie nuklearnej