Zmiany kadrowe w szpitalu na Szaserów
Na podstawie Ustawy o instytutach badawczych pracę w Wojskowym Instytucie Medycznym zakończyli kierownicy: Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej, Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej oraz Zakładu Patomorfologii. W ich miejsce zostali wyznaczeni nowi szefowie. Odchodzącym dziękujemy za lata pracy w szpitalu na Szaserów. Ich następcom życzymy powodzenia na nowych stanowiskach.
Gen. bryg. rez. prof. dr. hab. n. med. Marka Maruszyńskiego, płk. w st. spocz. dr. hab. n. m. Wiesława Piechotę, prof. nadzw. oraz prof. dr. hab. n. med. Wojciecha Kozłowskiego pożegnał dyrektor szpitala gen. dyw. prof. dr. hab. n. med. Grzegorz Gielerak. Odchodzących zastąpili, wyznaczeni przez Dyrektora WIM, dotychczasowi pracownicy kliniki i zakładów: ppłk dr hab. n. med. Mirosław Dziekiewicz, ppłk lek. Szczepan Cierniak oraz dr hab. n. med. Agnieszka Woźniak-Kosek.
Gen. bryg. rez. prof. dr hab. n. med. Marek Maruszyńskito absolwent Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, którą ukończył w 1971 r. Jest specjalistą w zakresie chirurgii ogólne, chirurgii onkologicznej, chirurgii naczyniowej. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1978 r. broniąc pracy naukowej „Farmakologiczna blokada wegetatywna w postrzałowych obrażeniach płuc”. Stopień doktora habilitowanego nauk medycznych uzyskał w 1985 r. pracą naukową „Wartość badań biochemicznych i morfologicznych wycinków mięśnia szkieletowego w przewlekłym niedokrwieniu kończyn”. Tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1996 r. W kręgu zainteresowań naukowych profesora zawsze miała miejsce chirurgia wątroby; chirurgia naczyniowa i urazowa. Do jego najważniejszych osiągnięć należą pierwsze w wojskowej służbie zdrowia przeszczepy nerek.
Ze Szpitalem na Szaserów związany był od roku 1971: jako asystent, starszy asystent, adiunkt, docent II Kliniki Chirurgicznej. W latach 1996 - 2017 zajmował stanowisko kierownika Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej. Między 2001-2002 był komendantem CSK MON; a w 2003 został pierwszym dyrektorem WIM. To stanowisko zajmował do 2005 r.
Płk w st. spocz. dr hab. n. m. Wiesław Piechota prof. nadzw. jest absolwentem Wydziału Farmaceutycznego WAM w Łodzi, którą ukończył w 1970 r. Jest specjalistą analityki klinicznej o specjalności biochemia. W 1981 r. uzyskał tytuł doktora broniąc pracy naukowej „Badanie przydatności graficznej metody statystycznej do szacowania referencyjnych zakresów składników chemicznych surowicy krwi”. Stopień doktora habilitowanego nauk medycznych - w 1989 r. pracą naukową nt. „Lipidy i lipoproteiny w przebiegu ciąży”. Zainteresowania naukowe Profesora to biochemiczne czynniki zagrożenia miażdżycą; zaburzenia lipidowe w cukrzycy; markery kardiologiczne, komputerowe wspomaganie kontroli wiarygodności wyników laboratoryjnych.
Ze Szpitalem na Szaserów związany jest od 1972 r.. Brał udział w misjach pokojowych ONZ: w Egipcie (1976 r.), Syrii (1984 r.), Libanie (1993-95 r.), Arabii Saudyjskiej (1991 r.). W latach 2006-2016 był kierownikiem Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej.
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Kozłowskito absolwent Wydziału Lekarskiego WAM w Łodzi, którą ukończył w 1969 r. Tytuł doktora uzyskał w 1978 r. broniąc pracy naukowej „Badania morfologiczne jelit w doświadczalnym ostrym zespole mocznicowym. Stopień doktora habilitowanego nauk medycznych - w 1995 r. pracą naukową „Badania doświadczalne nad morfologią jelita w przewlekłej niedoczynności tarczycy.” W 2005 r. otrzymał tytuł profesora. Od 2002 był konsultantem wojskowej służby zdrowia ds. patomorfologii. Zainteresowania naukowe Profesora to ocena czynników patologicznych wpływających na integralność bariery nabłonkowej, zdolności regeneracyjne nabłonka gruczołowego oraz patomorfologię komórek neuroendokrynnych błony śluzowej przewodu pokarmowego: analiza morfologicznych zmian błony śluzowej jelita cienkiego u niemowląt i dzieci z różnymi postaciami zespołu złego wchłaniania, morfologiczne zmiany błony śluzowej jelita cienkiego i grubego w mocznicy, przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, kliniczno-morfologiczne korelacje w przewlekłym wrzodziejącym zapaleniu błony śluzowej jelita grubego u dzieci, badania morfologiczne i morfometryczne w przewlekłym zapaleniu wyrostka robaczkowego, zmiany błony śluzowej jelita po napromienieniu całego ciała promieniami Co60, patomorfologiczne aspekty urazu ciśnieniowego płuc, wpływ rodziny białek receptorowych HER na patoklinike raka sutka, znaczenie badań BAC w diagnostyce nowotworowej stercza i ślinianek. Od 1996 r. kierował Zakładem Patomorfologii WIM.
Notki biograficzne dotyczące nowych Kierowników
Ppłk dr hab. n. med. Mirosław Dziekiewicz to specjalista II stopnia z chirurgii ogólnej oraz specjalista z chirurgii naczyniowej. Absolwent Wydziału Lekarskiego WAM (1993 r.). Mianowanie na stopień podpułkownika otrzymał w 2004 r. Pracę doktorską „Wpływ gastryny, cholecystokininy i prostaglandyny E2 na odpowiedź popromienną nabłonka jelita cienkiego u myszy” obronił w 1999 r. Habilitował się w 2014 r. pracą „Analiza topografii i morfologii tętnic biodrowych i udowych w angiografii komputerowej u chorych z miażdżycą.” Z WIM związany od 2000 r. jako asystent II Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej Instytutu Chirurgii, adiunkt a następnie, do grudnia 2016, jako Zastępca Kierownika Zakładu. Od 2 stycznia 2017 r. czasowo pełni obowiązki kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej. Zawodowo interesuje się zagadnieniami związanymi z technikami małoinwazyjnymi, operacjami hybrydowymi, miażdżycą.
Ppłk lek. Szczepan Cierniak to specjalista medycyny sądowej i patomorfologii, absolwent WAM Wydziału lekarskiego (1996 r.). Pracę w WIM rozpoczął w 2003 r. Mianowanie na stopień podpułkownika otrzymał w 2009 r. Do końca 2016 r. był zastępcą kierownika Zakładu Patomorfologii. Od stycznia 2017 r. czasowo pełni obowiązki szefa tego zakładu. W kręgu zainteresowań ppłk. Cierniaka jest poszukiwanie czynników predykcyjnych i prognostycznych wśród biomarkerów tkankowych, które mogą być niezwykle istotne dla leczenia onkologicznego.
Dr hab. n. med. Agnieszka Woźniak-Kosek to absolwentka Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego, dyplom doktora nauk medycznych w zakresie biologii medycznej otrzymała w 2001 r. W 2016 roku otrzymała stopień doktora habilitowanego w zakresie biologii medycznej w specjalności mikrobiologia. Od 2012 r. jest certyfikowanym audytorem wewnętrznym systemu zarządzania w laboratorium. Agnieszka Woźniak-Kosek jest autorką wielu publikacji naukowych z zakresu mikrobiologii, bioterroryzmu oraz zarządzania obszarem laboratoryjnym również przez jakość. W latach 1997-2000 pracowała w Wojskowym Instytucie Higieny i Epidemiologii, gdzie uzyskała specjalizację z mikrobiologii. Następnie kierowała Laboratorium Bakteriologicznym w Szpitalu Bielańskim w Warszawie, była także adiunktem w Zakładzie Badania Wirusów Grypy, Krajowym Ośrodku ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego- PZH w Warszawie. W latach 2014-2016 była starszym specjalistą Laboratorium BSL3 w Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych RP. W WIM zatrudniona została w 2016 r. na stanowisku starszego specjalisty Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej. Od stycznia 2017 r. pełni obowiązki kierownika Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej.
Fot. Andrzej Kosater