MON: Amerykanie docenili wojskowych lekarzy z Szaserów
- Przyznana polskim lekarzom, lekarzom Wojskowego Instytutu Medycznego nagroda w USA pokazuje, że ten szpital ma ogromy potencjał, który trzeba rozwijać. Ta nagroda pokazuje też, że jesteśmy na dobrej drodze do realizacji tych wyzwań, które stoją przed nami - powiedział podczas wizyty w WIM podsekretarz stanu w MON Wojciech Fałkowski. Wiceminister spotkał się z laureatami konkursu prac naukowych prezentowanych na Konferencji Amerykańskich Ortopedów Wojskowych.
Wyróżnieni na konferencji SOMOS 58th Annual Meeting zostali: ppłk lek. Marcin Wojtkowski oraz mjr lek. Jakub Ziółek z Kliniki Ortopedii i Traumatologii WIM.
Pierwszy raz w prawie 60-letniej historii wyróżniono badania lekarzy spoza Stanów Zjednoczonych. Główną nagrodę w konkursie prac naukowych zaprezentowanych na konferencji zdobyła praca lekarzy z WIM, zajmujących się badaniem żołnierzy rannych i poszkodowanych w efekcie wybuchu improwizowanych ładunków wybuchowych w Afganistanie (tzw. Projekt AFGAN).
- Naszym celem jest tworzenie ze szpitali wojskowych, ze szpitala w Warszawie ośrodków, które będą wiodące w kraju. Chcemy, aby Wojskowy Instytut Medyczny był na poziomie międzynarodowym. Żeby marka, nazwa i doświadczenia lekarzy kojarzyły się na całym świecie z wysokim poziomem i dobra jakością. Przyznana w USA nagroda pokazuje, że jesteśmy na dobrej drodze i jest powodem do dumy i radości - mówił wiceminister W. Fałkowski.
- Nagroda przerzynana w USA to sukces Polski, polskich lekarzy i medycyny wojskowej. To wyróżnienie jest uhonorowaniem wielu lat pracy naszych lekarzy - powiedział podczas spotkania dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak. Praca Polaków była jedną z ok. 40 ocenianych w dorocznym konkursie zgłoszonym na SOMOS 58th Annual Meeting. Komisja naukowa konferencji przyznała jej najwyższe noty. To dla WIM, ale też dla całej Wojskowej Służby Zdrowia, olbrzymi powód do satysfakcji, gdyż uczestnikami konferencji byli głównie specjaliści ze Stanów Zjednoczonych oraz zaproszeni goście w wiodących ośrodków ortopedycznych w Kanadzie, Norwegii, Izraelu i Wielkiej Brytanii.
Przeczytaj komunikat Ministerstwa Obrony Narodowej
***
W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli: ppłk lek. Marcin Wojtkowski oraz mjr lek. Jakub Ziółek z Kliniki Ortopedii i Traumatologii WIM, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Kwiatkowski – kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii WIM, gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak – dyrektor WIM, kierownik Projektu AFGAN oraz przedstawiciele instytucji wchodzących w skład konsorcjum realizującego projekt.
AFGAN to projekt współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju nr DOBR-BIO4/022/13149/2013 „Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez działanie w obszarach wojskowo-medycznym i technicznym”. Realizowany jest od 3 lat. Do jego „etapu medycznego” na ochotnika zgłosiło się aż 221 weteranów misji w Afganistanie, rannych i poszkodowanych w efekcie wybuchów IED. Czyli statystycznie co drugi żołnierz biorący udział w takich zdarzeniach w Afganistanie. Specjaliści z konsorcjum, którego liderem jest WIM, zaplanowali i wykonali badania doświadczalne, poligonowe, symulacyjne, komputerowe, a także badania medyczne żołnierzy bezpośrednio uczestniczących w zdarzeniach wybuchowych. Przyczynią się one do opracowania propozycji rozwiązań konstrukcji energochłonnych możliwych do praktycznego wykorzystania w poprawie ochrony biernej żołnierzy, analizy obrażeń doznanych w trakcie zdarzenia, ich wpływu na odległe rokowanie.
Dotychczasowy etap badań zostanie podsumowany na konferencji naukowej w WIM 31 marca 2017 r.