Konferencja „Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie DUM SPIRO SPERO”. Zapraszamy!
Niepokojące przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza budzą olbrzymie zainteresowanie opinii publicznej. O smogu mówi się dużo, często jednak zabierający głos nie mają pełnej wiedzy na temat zagrożeń jakie niesie smog. Dlatego zapraszamy do udziału w siódmej edycji konferencji naukowej „Dum Spiro Spero” im. gen. bryg. dr. hab. n. med. Wojciecha Lubińskiego. Odbędzie się 21 kwietnia 2017 r. w Wojskowym Instytucie Medycznym.
Zanieczyszczenia powietrza są głównymi przyczynami globalnych zagrożeń środowiska i są szkodliwe dla zdrowia. Atmosferę najczęściej i najbardziej zanieczyszczają: pyły, tlenki azotu, dwutlenek węgla i dwutlenek siarki. Polskie niebo regularnie zasnuwa smog. Spaliny samochodów i niska emisja, czyli efekt palenia niskiej jakości opałem w domowych piecach, to główne przyczyny zanieczyszczeń powietrza, nie tylko w na południu kraju, ale w większości polskich aglomeracji. Narażenie na zanieczyszczone powietrze skutkuje chorobami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, a w konsekwencji zwiększającą się śmiertelnością zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych. To nie jest już problem regionalny!
WHO oraz wiele organizacji pozarządowych publikują niepokojące statystyki. Według Światowej Organizacji Zdrowia długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia, a nawet krótka ekspozycja na jego wysokie stężenia powoduje wzrost liczby zgonów oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc, itp.).
Od 2010 r. Wojskowy Instytut Medyczny, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc i Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP organizują konferencję skupiającą ekspertów, naukowców i praktyków, którzy wspólnie podejmują badania w zakresie współczesnych problemów zdrowotnych jakimi są choroby cywilizacyjne oraz wykazują zależności między zanieczyszczeniem powietrza a poziomem zdrowia i jakością życia człowieka. Zmiany są możliwe. W styczniu 2016 r. przyjęto uchwałę antysmogową dla Krakowa, zakazującą używania węgla i drewna w prywatnych piecach. Na rozwiązania systemowe w kolejce czeka Warszawa i okolice, a także inne miasta naszego kraju.