Leczenie chorób przysadki: Interdyscyplinarność drogą do sukcesu
Diagnostyka i leczenie stosowane w WIM wzbudziły duże zainteresowanie w czasie II Europejskiej Konferencji Naukowej Ekspertów w Dziedzinie Guzów Przysadki. To prestiżowe spotkanie m. in. endokrynologów i neurochirurgów odbyło się 9 maja 2017 r. na Uniwersytecie Medycznym św. Katarzyny w Sofii. Wojskowy szpital na Szaserów reprezentował dr hab. n. med. Przemysław Witek z Kliniki Endokrynologii i Terapii Izotopowej.
Dr hab. Przemysław Witek w trakcie prezentacji nt doświadczeń naukowców z WIM w leczeniu choroby Cushinga.
- Wygłosiłem dwie prezentacje dotyczące diagnostyki i leczenia inwazyjnych guzów przysadki powodujących dwie ciężkie choroby endokrynne: akromegalię (przerost kości i narządów spowodowany nadmiarem hormonu wzrostu) oraz chorobę Cushinga (nadmiar kortyzolu prowadzący do otyłości, rozstępów skóry brzucha, osteoporozy, cukrzycy i powikłań kardiologicznych). Szczególne zainteresowanie wzbudziły nasze doświadczenia z zastosowaniem leków działających bezpośrednio na poziomie guza przysadki, takich jak nowy analog somatostatyny - pazyreotyd LAR czy stosowany dotychczas w chemioterapii glejaków temozolomid. Leki te stosowaliśmy w leczeniu uzupełniającym olbrzymich, źle rokujących guzów przysadki - wyjaśnia dr hab. n. med. Przemysław Witek.
Prof. Sabina Zacharieva, kierownik Kliniki Endokrynologii w Sofii.
Analizując doniesienia naukowe zaprezentowane w czasie Konferencji, wyraźnie widać, że diagnostyka i leczenie chorób przysadki stoją w WIM na najwyższym europejskim poziomie. Dotyczy to zarówno wyników leczenia operacyjnego jak też przygotowania farmakologicznego oraz leczenia uzupełniającego po niedoszczętnych operacjach guzów przysadki. Warto dodać, że ok. 250 przezklinowych operacji guzów przysadki wykonywanych rocznie w Klinice Neurochirurgii przez płk. dr. hab. med. Grzegorza Zielińskiego, prof. nadzw. WIM, plasuje szpital na Szaserów w gronie europejskich liderów w tej dziedzinie.
Grupa ekspertów z krajów europejskich.
- Czynny udział specjalisty z WIM w tej prestiżowej, eksperckiej konferencji jest efektem wieloletniej, interdyscyplinarnej współpracy naszych neurochirurgów i endokrynologów. Planowane w najbliższym czasie otwarcie Oddziału Klinicznego Radioterapii dodatkowo wzbogaci możliwości lecznicze oraz poprawi rokowanie pacjentów z inwazyjnymi guzami przysadki – dodaje prof. Grzegorz Zieliński.
- Cieszy kolejne potwierdzenie faktu, iż pacjenci otrzymują w WIM pomoc na najwyższym poziomie. Jest kilka źródeł tego sukcesu: od wysoko wykwalifikowanej kadry po przychylność Ministerstwa Obrony Narodowej, dzięki któremu pozyskujemy środki na kolejne inwestycje. W przypadku chorób przysadki gwarancją powodzenia jest także współpraca między ośrodkami działającymi w wojskowym szpitalu na Szaserów. Kładziemy nacisk na interdyscyplinarne podejście do prowadzenia badań naukowych oraz na opiekę kompleksową nad pacjentem. To przynosi efekty – podkreśla gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak dyrektor WIM.
W trakcie konferencji.
Dowiedz się więcej na podobny temat: Zespół Cushinga. Nowa metoda diagnostyczna tylko na Szaserów
Zdjęcia: Przemysław Witek