WIM na XIX Warmińsko-Mazurskich Dniach Rodziny
Jak zostać honorowym dawcą szpiku komórek krwiotwórczych krwi obwodowej? Kto to jest „Bliźniak genetyczny” i „rodzina genetyczna”. O tym opowiadała dr n. med. Krystyna Zieniuk z Zakładu Patomorfologii WIM. Okazją do spotkania z osobami zainteresowanymi honorowym dawstwem były XIX Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny zorganizowane w Jedwabnie 3 czerwca 2017 r. Przedstawiciele WIM czekają na zaproszenia na podobne imprezy.
Rekrutacja jest prosta i szybka, można ją zorganizować praktycznie w każdym miejscu. Kulminacyjnym momentem jest pobranie krwi od potencjalnego dawcy. Na zdjęciu: dr n. med. Krystyna Zieniuk.
Naborami dawców zajmuje się Zespół do spraw rekrutacji Zakładu Transfuzjologii Klinicznej WIM. Szczegółowych informacji udzielają: dr Agnieszka Rzeszotarska (tel. 261-816-213) oraz mgr Barbara Dydecka (tel. 665-707-533).
Ty też możesz uratować komuś życie! Wystarczy, że zostaniesz honorowym dawcą szpiku komórek krwiotwórczych krwi obwodowej. Przeszczep takich komórek może uratować życie chorym na białaczkę, inne choroby krwi oraz niektóre choroby nienowotworowe. Dawcą może zostać każda zdrowa osoba - pod warunkiem, że jest „bliźniakiem genetycznym” chorego. Takich „bliźniaków” jest niewielu. Dlatego powstają Rejestry Niespokrewnionych Dawców Komórek Krwiotwórczych. Jeden z nich znajduje się w Wojskowym Instytucie Medycznym. Im więcej znajdziemy chętnych - potencjalnych dawców szpiku - przebadanych i zarejestrowanych w rejestrze, tym większa szansa na ocalenie czyjegoś życia!
Dawcą może zostać osoba w wieku 18 – 50 lat, o ogólnym dobrym stanie zdrowia, która nie miała zapalenia wątroby typu B i C oraz kontaktu z wirusem HIV.
Hasłem imprezy było „Miłość w rodzinie nigdy nie zginie”. Festyn był zdominowany przez młodzież i dzieci.
Przeczytaj ulotkę przygotowaną na XIX Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny