Po otwarciu Zakładu Radioterapii i zmodernizowanej Kliniki Onkologii
- Choroby onkologiczne są czymś postępującym, bo są związane z rozwojem ludzkości, są chorobami cywilizacyjnymi – mówił Prezydent RP Andrzej Duda. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP zwrócił uwagę, że dzięki otwarciu Zakładu Radioterapii wzrasta możliwość kompleksowego leczenia pacjentów onkologicznych. Przypomniał, że corocznie 160 tys. osób w Polsce zapada na choroby onkologiczne, a 100 tys. w ich wyniku umiera.
– Oczywiście skuteczność leczenia chorób nowotworowych wzrasta, ale wzrasta także liczba osób, które na te choroby zapadają – powiedział. Tak jak z wieloma rodzajami chorób udaje się walczyć i zminimalizować znacząco ich liczbę, o tyle z nowotworami tak nie jest. To, co możemy, to osiągać coraz lepsze wyniki w ich leczeniu, coraz lepsze efekty i wyprowadzić pacjentów ze stanu chorobowego - podkreślił prezydent. Dodał, że w tym m.in. pomoże otwarty dziś Zakład Radioterapii.
Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zwrócił uwagę na postęp medycyny w terapii chorób onkologicznych i podkreślił potrzebę dalszego rozwoju leczenia pacjentów onkologicznych. "Radioterapia jest jednym z niezwykle istotnych elementów leczenia nowotworów; obok chirurgii, chemioterapii - po prostu niezastąpionym" - podkreślił.
Wystąpienie ministra zdrowa Konstantego Radziwiłła.
- Tempo rozwoju medycyny i usług medycznych WIM musi być utrzymane. Ta inwestycja trwała półtora roku, za co chciałem pogratulować sprawnego działania. Wola i chęć osiągnięcia nowego etapu i zwiększenia możliwości w tym szpitalu istnieje. Ten szpital ma być szpitalem referencyjnym w skali międzynarodowej. To jest placówka, która ma być rozpoznawalna na świecie – mówił wiceminister Wojciech Fałkowski. – Ten szpital jako jeden z kilkudziesięciu w skali kraju jest w stanie taki poziom osiągnąć. Nowa klinika, wielka klinika, wielka również jakością personelu i wiedzy medycznej ludzi tutaj zatrudnionych, jest krokiem w tym kierunku – podkreślił podsekretarz stanu w MON.
Wystąpienie podsekretarza stanu Wojciecha Fałkowskiego.
We wtorek, 18 lipca br. z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą otwarto nową, największą w historii szpitala inwestycję – Zakład Radioterapii oraz zmodernizowaną Klinikę Onkologii WIM.
- Dzisiejsza uroczystość, poświęcona największej inwestycji w historii szpitala przy Szaserów, jest przede wszystkim świętem pacjentów z chorobami onkologicznymi, którzy w nowym miejscu będą mogli znaleźć szansę na dłuższe i lepsze życie. Stanowi dowód, że działania na rzecz budowy kompleksowego systemu leczenia chorych mają realny wymiar i zawierają się m.in. w takiej, jak celebrowana dziś inwestycja. Od dziś stajemy się pełnoprawnym ośrodkiem wyposażonym w możliwości pozwalające uczestniczyć w kolejnej fali nowoczesności w medycynie, jaką jest zamiana do niedawna śmiertelnych chorób onkologicznych w schorzenia przewlekłe o kontrolowanym przebiegu - zaznaczył gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak.
Wystąpienie dyrektora WIM Grzegorza Gieleraka.
Wśród zaproszonych gości byli: sekretarz stanu Adam Kwiatkowski, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, podsekretarz stanu MON prof. dr hab. Wojciech Fałkowski podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski, dyrektor departamentu budżetowego MON gen. dyw. Sławomir Pączek, dyrektor DWSZdr gen. bryg. dr Stanisław Żmuda, prezes NFZ – Andrzej Jacyna, zastępca dyrektora ds. medycznych MOW NFZ – Michał Dzięgielewski, zastępca dyrektora ds. finansowych MOW NFZ – Miłosz Anczakowski, biskup polowy WP – J.E. gen. bryg. dr Józef Guzdek, Zastępca Szefa Sztabu Generalnego – gen. bryg. Jan Dziedzic, prezes zarządu, dyrektor naczelny przedsiębiorstwa AGAT SA – Zbigniew Winkiel, prezes zarządu IDS-BUD – Andrzej Napierski.
Obiekt kosztował 105 mln zł, z czego 100 mln zł pochodziło z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.
Prace trwały od października 2015 r. do kwietnia 2017 r. W ich efekcie powstał pięciokondygnacyjny obiekt o kubaturze prawie 40 tys. m3, powierzchni całkowitej ponad 9 tys. m2 i użytkowej 8,3 tys. m2. Znalazły się w nim: Zakład Radioterapii oraz Klinika Onkologii z Laboratorium Onkologii Molekularnej oraz Zakładem Prewencji Nowotworów. Zakład Radioterapii składa się z trzech Pracowni: Teleradioterapii, Brachyterapii, Fizyki Medycznej oraz Oddziału Klinicznego Radioterapii. Przy Zakładzie funkcjonuje Poradnia Radioterapii.
W nowym budynku pracuje wszechstronnie przygotowany zespół fachowców o uznanej renomie, zaangażowanych w leczenie na najwyższym poziomie oraz prowadzący badania nad istotą raka. Współdziała w tym w zakresie z wiodącymi ośrodkami naukowymi na świecie. Działa w ramach wieloprofilowego szpitala publicznego, w którym pacjent ma dostęp do lekarzy wszystkich specjalności. Współpracuje z innymi oddziałami szpitala w celu zapewnienia pacjentom kompleksowej opieki medycznej. Współpraca ta polega m.in. na konsultacjach międzyoddziałowych, konsyliach czy opracowywaniu wspólnych algorytmów diagnostyczno-leczniczych.
Fot. Andrzej Kosater /ppor. Robert Suchy(CO MON)