Prof. Karina Jahnz-Różyk: Czas na zmiany w programie lekowym chorych na astmę
Ostre kryteria włączania chorych na astmę do programu lekowego przyczyniają się do jego skuteczności, należałoby jednak pomyśleć o rozszerzeniu tych kryteriów - mówi prof. Karina Jahnz-Różyk, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii i Immunologii Klinicznej WIM w rozmowie z red. Martą Koblańską z portalu Termedia. W Polsce zarejestrowanych jest 2 mln chorych na astmę, a ciężka astma oskrzelowa występuje w około 5 proc. przypadków.
Dużym postępem w terapii było wprowadzenie w 2012 roku programu lekowego, w którym zakwalifikowani chorzy na ciężką astmą alergiczną otrzymują bezpłatne leczenie biologiczne (omalizumab). W programie jest około 500 pacjentów. Zdaniem większość chorych jakość życia wskutek leczenia omalizumabem się poprawia.
Zdaniem prof. Jahnz-Różyk można pomyśleć o rozszerzeniu kryteriów programu i włączaniu do niego pacjentów na wcześniejszych etapach choroby. W astmie ważne jest bowiem rozpoznanie i leczenie, bo utrwalona prowadzi do zmian morfologicznych w płucach i oskrzelach, a w konsekwencji do inwalidztwa czy nawet zgonu.