Ukraińscy psychologowie i psychiatrzy szkolili się z PTSD
Wiedza dotycząca stresu traumatycznego jest niezbędna w codziennej pracy na ukraińskiej prowincji. W Klinice Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii CSK MON WIM szkoliło się 15 psychologów i psychiatrów ze wschodniej Ukrainy, takich miast jak Sumy czy Mariupol.
Kurs obejmował diagnostykę i podstawy terapii zaburzeń związanych ze stresem traumatycznym. Zaburzenie po stresie traumatycznym (Posttraumatic Stress Disorder, PTSD) jest zaburzeniem lękowym, które pojawia się w reakcji na przeżycie lub bycie świadkiem traumatycznego zdarzenia.
To już kolejne takie zajęcia zorganizowane dla specjalistów zza wschodniej granicy. Tym razem zostały one zlecone przez Ministerstwo Obrony Narodowej przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w ramach projektu „Polska pomoc”.
Szkolenie odbywało się między 16 a 20 października 2017 r.
Warto zauważyć, że problemy psychologiczne związane z przesiedleniem mogą obejmować dezintegrację społeczności i istniejących sieci społecznych, utratę dóbr materialnych i kulturowych, zagrożenie braku ciągłości przekazu lokalnej tradycji i obyczajów, proces zmiany miejsca zamieszkania i adaptacji do nowego miejsca. Osoby przesiedlone wewnętrznie narażone są na poważne skutki przymusowej zmiany miejsca zamieszkania. W zależności od charakteru wysiedlenia, osoby nim dotknięte mogą przeżywać zróżnicowany poziom napięcia.
Reakcja na wysiedlenie może też zależeć od indywidualnej struktury osobowości człowieka, oraz dostępnych zasobów w postaci oparcia społecznego, finansów, stanu zdrowia itp. Praca psychoterapeutyczna z osobami po doświadczeniu traumatycznym w tym z traumą wojenną, to nie tylko praca nad objawami stresu bojowego (PTSD), ale to złożony i często długotrwały proces wymagający uwzględnienia czynników osobowościowych i zasobów psychospołecznych. Trauma może ukrywać się pod różnymi maskami.
To właśnie dlatego WIM zorganizował tego typu szkolenie, aby wyposażyć szkolone osoby w wiedzę z zakresu szeroko rozumianej traumy wojennej. Efektem wymienionych działań w przyszłości będzie zwiększenie świadomości i wiedzy pacjenta w zakresie radzenia sobie z otaczającymi problemami, rozumienia trudnych emocji, funkcjonowania w „normalnym życiu”.
Fot. Andrzej Kosater