WIM na Global Clean Air Summit
W zorganizowanym po raz pierwszy Global Clean Air Summit, forum poświęconym wymianie doświadczeń związanych z walką z zanieczyszczeniem powietrza, wziął udział dr n. med. Piotr Dąbrowiecki z WIM. W swoim wystąpieniu przedstawił osiągnięcia WIM dotyczące rozpowszechnienia wiedzy o skutkach zdrowotnych zanieczyszczeń powietrza m.in. organizowanie konferencji „Dum spiro spero” czy udział WIM w dniach spirometrii.
Global Clean Air Summit to jednodniowa konferencja mająca na celu propagowanie wiedzy z zakresu zużycia paliw kopalnych oraz wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie. Obrady zorganizowane 27 listopada w Krakowie podzielono na sesje poświęcone zdrowiu, biznesowi, polityce oraz technologii.
Wzięli w nich udział światowej klasy eksperci m.in. prof. Michał Krzyżanowski, epodemiolog z Kings College w Londynie, prof. Frank Kelly, dyrektor The Environmental Research Group na King's College w Londynie i dyrektor Biura Badań Ochrony Zdrowia w Narodowym Instytucie Badań Zdrowotnych ds. Zagrożeń Środowiska, dr Francesco Forastiere, ekspert ds. epidemiologii czy prof. Wojciech Hanke, Konsultant Krajowy Ministra Zdrowia w dziedzinie Zdrowia Środowiskowego.
Wśród prelegentów był też dr n. med. Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii WIM, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP. - Zostałem zaproszony jako członek zespołu WIM zajmującego się wpływem zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka - mówi dr Dąbrowiecki. W swoim wystąpieniu „Rozpowszechnienie wiedzy o skutkach zdrowotnych zanieczyszczeń powietrza i sposoby zwiększenia świadomości społecznej na ten temat” przedstawił osiągnięcia WIM w tym względzie.
- Mówiłem m.in. o corocznej konferencji organizowanej przez WIM na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie „Dum spiro spero”, udziale ekspertów z WIM w kampaniach społecznych np. „Czas na czyste powietrze” w ramach Narodowego Programu Zdrowia oraz udziale WIM w dniach spirometrii, akcji profilaktycznej dotyczącej zdrowia oddechowego w Polsce, gdzie jednocześnie badamy i edukujemy Polaków w zakresie wpływu różnych czynników, w tym zanieczyszczeń, na zdrowie oddechowe - wymienia dr Dąbrowiecki.
Jak podkreśla lekarz z WIM, była to unikalna konferencja, ponieważ w jednym miejscu spotkali się przedstawiciele biznesu, zaawansowanych technologii, eksperci od zdrowia oraz najważniejsze politycy. W obradach uczestniczyli m.in. Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego, Zbigniew Król wiceminister zdrowia oraz Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli. - To od nich zależy czy w Polsce będziemy mogli oddychać czystym powietrzem, ponieważ wprowadzenie zakazu palenia odpadami węglowymi w ciągu kilku lat poprawi stan powietrza o 50 proc. - dodaje dr Dąbrowiecki.